18 listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych18 listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, jak co roku obchodziliśmy w trzecią niedzielę listopada, w tym roku był to 18 listopada. Dzień ten obchodzony jest od 2005 z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się w jego obchody.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest poświęcony pamięci milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim, a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach i często jako pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia.

Codziennie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie nawet kilka tysięcy ludzi, a setki tysięcy zostaje rannych. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych*.

Wypadki drogowe uznaje się obecnie za jeden z największych problemów zdrowia publicznego nie tylko w świecie, a także Polsce. Przemawia za tym nie tylko ogromna liczba ofiar, ale również doznane przez nich szkody, nie tylko materialne, ale przede wszystkim społeczne oraz psychiczne. Co więcej w wielu sytuacjach poszkodowani w wypadkach drogowych muszą zmagać się z ich konsekwencjami do końca życia.

Przyczyny wypadków drogowych

Czynnikami, które można uznać za główne przyczyny wypadków drogowych to przede wszystkim brawura, lekkomyślność, nadmierna prędkość niedostosowana do warunków jazdy, używki, nieostrożność podczas wykonywania manewru wyprzedzania, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, czy też zwykłe zmęczenie kierowcy, który przez to nie jest w stanie właściwie zareagować na sytuację na drodze. Wielu tragicznym zdarzeniom można by zapobiec podejmując inne decyzję.

Dlatego też wsiadając do samochodu, czy to jako kierowca, czy jako pasażer powinniśmy pamiętać nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale również o innych użytkowników drogi. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni na drodze. Apelujemy o rozwagę i rozsądek, tym bardziej, że pomimo nieznacznego spadku liczby osób, które dzień w dzień giną wypadkach statystyki dotyczące wypadków drogowych nadal są zatrważające.

Statystyki dotyczące wypadków drogowych

Dzien Pamieci

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że średnio w minionym roku ginęło 49 osób na milion obywateli. W Polsce statystyki wyglądają znacznie gorzej – na milion mieszkańców ginęło w wypadkach 75 osób**.

Z roku na rok statystyki poprawiają się choć wyniki są nadal zatrważające pokazując tym samym, że nadal nie możemy czuć się dostatecznie bezpiecznie na drogach.

Z danych wstępnych dotyczących stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że w październiku 2018 roku doszło do***:

3 114 wypadków drogowych, w których
298 osób zginęło, a
3 581 osoby zostały ranne.

Dla porównania w październiku ubiegłego roku, było to odpowiednio:
3 205 wypadków drogowych, w których
272 osób zginęło, a
3 841 osoby zostały ranne.

Według danych wstępnych w okresie od stycznia do lipca 2018 roku doszło do:
26 450 wypadków drogowych, w których
2 303 osoby zginęły, a
31 258 osób odniosło obrażenia ciała.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to święto szczególnie ważne dla rodzin, które nieoczekiwanie i gwałtownie zostały pozbawione kogoś bliskiego. – Wydaje się, że wtedy nie ma już nic istotnego ani ważnego w życiu. Rodzina tak doświadczona przeżywa swój indywidualny koniec świata. Dlatego przy okazji tego dnia szczególnie apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze. Pamiętajmy o to, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Dzień ten jest również niezwykle istotny dla Votum S.A., które codziennie pomaga poszkodowanym w wypadkach oraz ich bliskim w uzyskaniu należnych im świadczeń i wsparcia, nie tylko finansowego. Eksperci Votum S.A. codziennie walczą z ubezpieczycielami nie tylko o odszkodowanie i zadośćuczynienie, ale także pomagają w pozyskaniu renty z tytułu zwiększonych potrzeb czy niezdolności do pracy. Ponadto dzięki Fundacji Votum, Programowi Pierwsze Kroki oraz Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum S.A. pomaga w powrocie do zdrowia i życia sprzed wypadku.

* www.policja.pl
** https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/576561,polska-wypadki-drogowe-zabici-raport-unia-europejska.html
*** http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/100256,Bezpieczenstwo-w-ruchu-drogowym-w-ujeciu-miesiecznym.html

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Po amputacji – z jakiej pomocy może skorzystać poszkodowany?

Wypadki drogowe mogą mieć różne skutki - od lekkich stłuczeń po rozległe urazy kręgosłupa, urazy

Stan wegetatywny po wypadku

Skutki wypadków drogowych bywają na tyle poważne, że diametralnie zmieniają życie poszkodowanego. Zwłaszcza, gdy dochodzi

Raport półroczny 2020

W dniu 8 września 2020 r. opublikowany został raport Grupy Kapitałowej VOTUM za I półrocze

VOTUM SA Polonia Wrocław Drużynowym Mistrzem Polski

W Krakowie zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach, które odbywały się od 26 sierpnia