telefon Infolinia pon. – pt.: 0800 – 1600
800 217 417

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i pomimo upływu czasu jego głównym celem nadal pozostaje przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne.

 

Niepełnosprawność w Polsce

 

Niepełnosprawność to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata, w Polsce dotyczy on ponad 6 mln osób niepełnosprawnych (wg GUS), co stanowi aż 16 % populacji. Do najczęstszych przyczyn niepełnosprawności zaliczyć można schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz neurologiczne. Warto również pamiętać, iż niepełnosprawność wiąże się nie tylko z chorobą, czy to wrodzoną czy nabytą, ale równie często jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

 

Z jakich możliwości może skorzystać osoba niepełnosprawna?

 

Osobom niepełnosprawnym trudności sprawiają często zwykłe czynności. Dla Przemka, beneficjenta programu Pierwsze Kroki realizowanego przy współpracy z Fundacją Votum i Votum S.A, który przez dwa lata musiał poruszać o kulach, a ostatecznie konieczna okazała się amputacji noga, czynności takie jak wejście po schodach czy podanie posiłku do stołu wymagały ogromnego wysiłku. Na szczęście pojawia się coraz więcej fundacji oraz programów, takich jak Pierwsze Kroki, które wspierają osoby niepełnosprawne w codziennym funkcjonowaniu oraz aktywizacji fizycznej, społecznej, a także zawodowej. Między innymi dzięki ich wsparciu możliwe było zakupienie nowoczesnej protezy dla Przemka, który dzisiaj porusza się na „własnych” nogach.

 

Warto pamiętać, że współcześnie osoby niepełnosprawne nie są skazane tylko i wyłącznie na państwową służbę zdrowia, a coraz więcej fundacji wspiera swoich podopiecznych w pozyskiwaniu środków na specjalistyczną rehabilitację w prywatnych placówkach. Osoby poszkodowane w wypadkach mogą dodatkowo korzystać w tym zakresie z pomocy kancelarii odszkodowawczych, takich jak Votum S.A.

 

W czym może pomóc Votum S.A.?

 

Głównym zadaniem Votum S.A. jest pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach w uzyskaniu należnego im odszkodowania. Niestety wiele z tych osób boryka się ze skutkami zdarzenia, w jakim uczestniczyły do końca swojego życia. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy mogą pomóc osobom niepełnosprawnym na wielu płaszczyznach.

Votum S.A. to nie tylko spółka zajmująca się odszkodowaniami, ale również Grupa Kapitałowa, w skład której wchodzą między innymi Fundacja Votum oraz Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum. Te dwa podmioty na co dzień koncentrują swoje działania na pomocy swoim podopiecznym w przełamywaniu barier, zarówno społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych, jak i mobilnych. Jest to możliwe, dzięki wsparciu w dostępie do specjalistycznej rehabilitacji, nowoczesnego sprzętu, a także umożliwienia rozwoju osobistego i powrotu do aktywności sportowej. Doskonałym przykładem na to, że pomimo niepełnosprawności można uprawiać sport jest historia Karola, kolejnego beneficjenta Programu Pierwsze Kroki, który pomimo amputacji ręki wrócił do gry w koszykówkę oraz Rafała Mikołajczyka, prezesa Fundacji Votum, który odnosi sukcesy w parakolarstwie.

 

Program Pierwsze Kroki

 

Program Pierwsze Kroki jest zorientowany przede wszystkim na aktywizację osób, które w skutek wypadku doznały niepełnosprawności, np. muszą poruszać się na wózku inwalidzkim. Jednak program to nie tylko pomoc w pozyskaniu środków finansowych, umożliwianie rehabilitacji, m.in. w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej czy dobór odpowiedniego sprzętu medycznego, w tym również protezy, ale także wsparcie psychologiczne, w czym duża zasługa Rafała Mikołajczyka – koordynatora programu, który jest doskonałym przykładem na to, że pomimo niepełnosprawności można żyć aktywnie. Ponadto beneficjenci programu mogą skorzystać z pomocy w zakresie dostosowania samochodu czy mieszkania do nowych potrzeb.

 

O osobach niepełnosprawnych warto pamiętać nie tylko w dniu, na który przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawność nie wyklucza, a czasem wystarczy odrobina motywacji i pomocna dłoń, aby na nowo podjąć walkę o siebie.
#jesteśmyDlaCiebie

Czytaj również


Odszkodowanie po wypadku w gospodarstwie rolnym

Wypadki komunikacyjne zdarzają się każdego dnia, dochodzi do nich nie tylko na drodze, gdzie zachowujemy

Oczekiwane 150 mln przychodów Grupy Kapitałowej Votum w 2019 roku

W dniu wczorajszym na stronie internetowej bankier.pl ukazał się artykuł dotyczący między innymi prognozy przychodów

Wypadek motocyklisty

Wypadki komunikacyjne zdarzają się codziennie, a ich uczestnicy często cierpią na ich skutek, jeszcze długo

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i pomimo

Masz pytania? Zadzwoń!

800 217 417

Chcesz żebyśmy się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane

Klienci o nas

Poznaj historie
naszych Klientów
pomogliśmy ponad 225 000 poszkodowanym