Czy warto korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika?Czy warto korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika?

Łączna wysokość zadłużenia kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania we franku szwajcarskim wynosi ponad 100 mld złotych. Jednak coraz większa grupa frankowiczów bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje działania mające na celu odzyskanie nadpłaconych środków. Skierowanie sprawy do sądu jest jednym ze sposobów walki z bankami – czy w takiej sytuacji warto zdecydować się na pomoc profesjonalnego pełnomocnika? Na portalu BiznesTuba.pl został opublikowany artykuł, w którym głos w tej sprawie zabierają eksperci Votum S.A.

Jakie działania może podjąć frankowicz w sporze z bankiem?

 

Wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt waloryzowany lub denominowany do franka szwajcarskiego nie wie jakie działania może podjąć, aby poprawić swoją sytuacje. Tymczasem rozwiązań jest kilka:
odpuścić i zgodzić się na nieuczciwe zapisy w umowie z bankiem, które w praktyce uznawane są za bezprawne;
• sądzić się z bankiem samodzielnie – jednak walka z machiną bankową może przerosnąć niejednego powoda merytorycznie i emocjonalnie (wielu Frankowiczów rezygnuje już w pierwszych etapach z powodu braku wsparcia, ale i skutecznie stosowanych technik opóźniania rozstrzygnięcia sporu przez banki);
• skorzystać z pomocy pełnomocnika, zapewniającego wsparcie na odpowiednim poziomie eksperckim na każdym etapie postępowania.

 

 

Masz kredyt we frankach? Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

 

 

Skierowanie sprawy do sądu nie jest łatwą decyzją i dotyczy nie tylko frankowiczów, ale większości ludzi, którzy zostali postawieni przed takim wyborem. Sądy kojarzą się większości w sposób negatywny – z długim terminem oczekiwania na rozstrzygnięcie oraz znacznym stopniem skomplikowania sprawy, mówi Paweł Wójcik, Koordynator ds. Rozwoju Projektu i Sprzedaży Departamentu Spraw Bankowych Votum S.A.

 

 

Ponadto ekspert podkreśla, że sądy są sojusznikiem frankowiczów i opowiadają się po stronie konsumentów. Wydano już ponad 80 korzystnych orzeczeń dla frankowiczów, a na 10 orzeczeń 9 jest korzystnych dla frankowiczów. Jednak warto starać się o zwrot nadpłaconych rat – średnie roszczenie to ok. 70 tys. zł, a rekordzista ma do odzyskania 500 tys. zł. Ponadto dodatkowe korzyści, jakie można uzyskać to zmniejszenie salda zamówienia, a także zmniejszenie wysokości rat w przyszłości.

 

Pomoc pełnomocnika

 

Profesjonalny pełnomocnik zajmuje się sprawą od samego początku: od postępowania polubownego, przez pozasądowe, aż po skierowanie sprawy do sądu i prawomocne jej zakończenie. Natomiast osoby działające samodzielnie niestety często nie potrafią poradzić sobie z zawiłą procedurą sądową, a także ogromem argumentów i dowodów przedstawianych przez przeciwnika procesowego, co niestety może prowadzić do niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy. Potwierdza to ekspert, który specjalnie dla portalu BiznesTuba.pl omawia korzyści płynące ze współpracy kredytobiorcy z pełnomocnikiem.

 

Gdy staniemy twarzą w twarz na sali rozpraw z pełnomocnikiem banku, górę mogą wziąć emocje, które mogą spowodować, że nie będziemy potrafili zaprezentować naszych argumentów. Banki to ogromne instytucje, które z pewnością dla własnej obrony wyciągną „najcięższe działa”, z którymi ciężko będzie sobie poradzić bez wsparcia specjalisty. Natomiast mając u boku pełnomocnika, będziemy czuli się bardziej komfortowo, co więcej w żaden sposób nie zostaniemy zaskoczeni, gdyż pełnomocnik niezwłocznie zareaguje i odpowiednio nas wesprze. Najistotniejszym jednak argumentem przemawiającym za skorzystaniem z pomocy profesjonalnego pełnomocnika jest jego fachowa wiedza – komentował Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych w VOTUM S.A, która pomaga m.in. w odzyskiwaniu nadpłaconych rat kredytów hipotecznych powiązanych z walutą obcą.

 

Przed wyborem pełnomocnika, zaleca się zrobić krótkie rozeznanie. Warto sprawdzić opinie, wiarygodność i doświadczenie na rynku. Konieczny jest również rekonesans, w jaki sposób wygląda schemat prowadzenia sprawy, o czym niestety przekonali się kredytobiorcy tkwiący od lat w postępowaniach zbiorowych (tzw. pozwach zbiorowych).

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.

Czytaj również


W jakiej sytuacji możliwa jest waloryzacja renty?

Skutki wypadków komunikacyjnych niekiedy są odczuwalne nawet kilkanaście lat od zdarzenia. Zwłaszcza najcięższe obrażenia, takie

Kolejny sukces frankowiczów

W dniu 4 grudnia 2019 r. zapadł kolejny korzystny wyrok w sprawie prowadzonej przez Kancelarię

Listopadowe wyroki frankowe

Na początku października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie kredytu hipotecznego indeksowanego do

Nowe kary dla nietrzeźwych kierowców

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków drogowych, a do ich przyczyn można zaliczyć między innymi