Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Jak wybrać najlepsze składniki autocasco?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Jak wybrać najlepsze składniki autocasco?

Jak wybrać najlepsze składniki autocasco?

samochody

Zakup polisy AC nie stanowi obecnie żadnego problemu, a zakłady ubezpieczeń dwoją się i troją, aby ich propozycje zainteresowały potencjalnych nabywców polisy. Jednak znacznie trudniej dobrać takie ubezpieczenie samochodu, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i gwarantowało szybką, bezproblemową likwidację szkody. W przypadku AC trzeba uważać – można łatwo przepłacić lub odwrotnie: „niedopłacić” i zaopatrzyć się w zbyt ubogie składniki ochrony.

 

 

Full pakiet OC AC– czy faktycznie jest niezbędny?

 

 

Bardzo często kierowcy wybierają dużo droższe, ale też najbardziej rozbudowane ubezpieczenie AC. Określają je mianem full pakiet i święcie wierzą w to, że gwarantują sobie najlepszą ochronę. Faktycznie, jeśli wybiorą autocasco z:

 

 

 • odnawialną i stałą sumą ubezpieczenia,
 • zniesionym udziałem własnym,
 • naprawą pojazdu na częściach oryginalnych, w autoryzowanym warsztacie,
 • bezgotówkowym rozliczeniem szkody,

 

 

mogą spać spokojnie, bo bez względu na zmieniającą się wartość pojazdu i ilość likwidowanych szkód, ich ubezpieczyciel zapewni im najdroższą i najlepszą usługę. Na dodatek – sam zorganizuje naprawę pojazdu i rozliczy się z warsztatem. Ale…. po pierwsze: taka ochrona sporo kosztuje, po drugie: nie każdy będzie jej potrzebował. Dotyczy to szczególnie posiadaczy starszych samochodów, które i tak wielokrotnie naprawiano na zamiennikach (po co oryginały w pojeździe, który „naszpikowano” już częściami zamiennymi?), a ich wartość nie spada tak drastycznie w ciągu roku (opłata za stałą sumę ubezpieczenia może wtedy mijać się z celem).

 

 

Podczas zakupu autocasco wystarczy zdrowy rozsądek

 

 

Poznanie własnych potrzeb – oto czego trzeba w trakcie (lub najlepiej tuż przed) ostatecznym wyborem ubezpieczenia AC. Zastanów się więc przede wszystkim:

 • od jakich ryzyk chcesz chronić pojazd,
 • jaki sposób likwidacji szkody będzie dla Ciebie najkorzystniejszy,
 • czy warto zapłacić mniej, kosztem wniesienia do umowy udziału własnego.

 

O tych składnikach AC musisz koniecznie pamiętać!

 

 

Wprawdzie przedstawiciel zakładu ubezpieczeń, który sprzedaje Ci polisę powinien jasno przedstawić wszystkie aspekty ubezpieczenia AC, ale jeśli nie poznasz znaczenia niektórych pojęć, możesz go źle zrozumieć i nieświadomie zaopatrzyć się w „słabszą” ochronę pojazdu lub zapłacić „majątek” za ochronę, z której nie skorzystasz. Dlatego lepiej wiedzieć wcześniej czym jest:

 

 • suma ubezpieczenia: to wartość Twojego pojazdu. Stała oznacza, że nie zmieni się przed cały czas obowiązywania ochrony, zmienna – cena samochodu zostanie określona z uwzględnieniem dnia, w którym doszło do szkody. Redukcyjna – wartość początkową pomniejsza się o każde kolejne wypłacone świadczenie, odnawialna – wartość pojazdu wróci do stanu przed szkodą,
 • amortyzacja części: ubezpieczyciel pomniejsza procentowo cenę części przeznaczonych do wymiany, a jej wielkość uzależnia od wieku pojazdu (np. 50% amortyzacji oznacza pomniejszenie wypłaty odszkodowania za uszkodzony element samochodu o połowę). Pamiętaj: oficjalnie tłumaczy się, że amortyzacja dotyczy tylko części, które ulegają naturalnemu zużyciu. Większość kierowców kojarzy więc ją z wymianą sprzęgła czy klocków hamulcowych, tymczasem ubezpieczyciel może pomniejszyć wartość prawie każdego elementu! Bo czyż kierownica, fotel, tapicerka itp. także nie „niszczą się” wraz z upływem czasu?
 • udział własny: kwota, o którą ubezpieczyciel pomniejszy należne świadczenie,
 • sposób likwidacji szkody: bezgotówkowo – ubezpieczyciel rozlicza koszty naprawy na podstawie przedstawionych przez właściciela pojazdu faktur lub od razu – z warsztatem naprawczym, na kosztorys – należne świadczenie wypłaca się „do ręki” i posiadacz samochodu sam organizuje usunięcie usterek,
 • zastosowane podczas naprawy elementy: oryginały czy zamienniki.

 

>A może wystarczy Ci AC mini?

 

 

Jeżeli wszystkie propozycje ubezpieczenia AC wydają Ci się zbyt drogie, zastanów się na zakupem tańszej, troszkę uboższej ochrony. Może nią być ubezpieczenie od wybranych ryzyk (np. tylko od kradzieży, żywiołu, szkody całkowitej). Wprawdzie tego typu autocasco oferuje mniej ubezpieczycieli, ale jeżeli już uda Ci się znaleźć kilku z nich (podczas poszukiwań może się przydać pomoc internetowej porównywarki ubezpieczeń), przekonasz się, że składka za AC mini jest znacznie niższa.

 

 

Jak szukać najlepszego AC

 

 

Porównuj oferty autocasco wszystkich ubezpieczycieli. Sprawdzaj nie tylko cenę ubezpieczenia, ale także rodzaj ochrony. Nie kupuj polisy najdroższej, jeżeli „full pakiet” nie będzie Ci potrzebny. W przypadku AC warto kierować się także renomą zakładu ubezpieczeń. W końcu to właśnie z nim będziesz współpracował po szkodzie.

 

 

Pamiętaj: każdy ubezpieczyciel ma indywidualne Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z nimi, jeszcze przed zawarciem umowy. Przeczytaj także wyłączenia od odpowiedzialności, bo nie każda szkoda podlega odpowiedzialności w firmie, która obejmie Cię ochroną.

 

rankomat_logo Artykuł został przygotowany przez specjalistów internetowej
porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

siano

Wypadki w gospodarstwach rolnych często niosą ze sobą poważne konsekwencje, a ich skutki są odczuwalne nawet wiele lat od zdarzenia. Czy w takiej sytuacji warto wystąpić na drogę sądową? Dowiedz się, jak Ekspertom Votum S.A. udało się pomóc kobiecie, która doznała poważnego urazu twarzy podczas pracy w gospodarstwie. strzałka

opinie klientów votum

Historia uczestnika programu Pierwsze Kroki, który stracił nogę na skutek wypadku.strzałka

siostry

Dzięki staraniom VOTUM S.A. siostry potrącone przez samochód osobowy otrzymały odszkodowanie za obrażenia, których doznały w wypadku. Dowiedz się, jak uzyskaliśmy wyższe odszkodowanie!strzałka

tory

Co można zrobić w sytuacji, kiedy okoliczności wypadku są niejasne, a ustalenie odpowiedzialnego wydaje się niemożliwe? Czy warto iść do sądu i jakie kroki należy podjąć, aby rodzina zmarłego uzyskała należne jej świadczenia? Dowiedz się jak pomogli eksperci Votum S.A.!strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie