NNW – kto i za co otrzyma odszkodowanieNNW – kto i za co otrzyma odszkodowanie

Ubezpieczenie NNW jest coraz bardziej popularne, zarówno wśród kierowców, którzy decydują się na zakup samego OC, jak i tych, którzy potrzebują pełnego zabezpieczenia pojazdu i wybierają autocasco. Przed nabyciem ubezpieczenia NNW warto wiedzieć kogo i od czego tak naprawdę ono chroni.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

 

NNW to skrót od nazwy „następstwa nieszczęśliwych wypadków”, a samo ubezpieczenie gwarantuje wypłatę świadczenia osobom poszkodowanym, które poruszały się, bądź przebywały bezpośrednio w pobliżu chronionego pojazdu.

 

 

Niektórym wydawać by się mogło, że zakup NNW to niepotrzebny wydatek, ponieważ już samo OC zapewnia ochronę nie tylko mienia, ale również osoby. Tak jest w istocie, ale pamiętajmy, że są od tego wyjątki (na przykład OC nie chroni kierowcy, który jest sprawcą zdarzenia). Dodatkowym atutem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest bardzo przystępna cena polisy, szczególnie, gdy zakupimy ją równocześnie z OC i/lub AC.

 

 

NNW – pełna ochrona nie tylko podczas podróży

 

 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zostało tak opracowane, aby ochrona była szersza, niż jedynie uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem lub kolizją drogową.

 

 

Zdecydowana większość tego typu ubezpieczeń obejmuje ochroną także:

  • rozładunek i załadunek pojazdu, ochronie podlegają wszystkie osoby uczestniczące w pakowaniu przedmiotów do samochodu lub na bagażnik zamontowany na dachu. Każdy uraz związany z tymi czynnościami, podlega ochronie ubezpieczeniowej, a osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie,

 

  • postój na trasie, ważnym zapisem w ubezpieczeniach NNW jest to, że działają one również wtedy, gdy uszkodzenie ciała ma miejsce poza samochodem, podczas przerwy w podróży. Jest to ważny zapis, ponieważ zapewnia ochronę nie tylko wtedy, gdy jest się w pojeździe, ale także wtedy, gdy się tankuje lub odpoczywa, podczas długiej i męczącej drogi,

 

  • naprawę auta w drodze, czasem zdarza się, że pojazd ulega jakieś niewielkiej awarii, która jest do naprawienia w ciągu kilku minut. Niestety zdarzyć może się również i tak, że podczas próby naprawienia pojazdu dojdzie do wypadku, który np. spowoduje złamanie dłoni czy inny poważny uraz. W takiej sytuacji również można liczyć na wypłatę odszkodowania,

 

  • wsiadanie lub wysiadanie z samochodu – wystarczy lód na parkingu lub chwila nieuwagi, by podczas tej czynności ulec kontuzji. Począwszy od skręcenia kostki lub stłuczenia ręki, na złamaniach i poważnych potłuczeniach kończąc.

 

 

Wypłata świadczenia z NNW – na jakiej podstawie, w jakiej wysokości

 

 

Wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia NNW następuje na podstawie specjalnie opracowanej tabeli, która dostępna jest najczęściej wraz z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Określa ona, za jakie urazy i w jakiej wysokości poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie. Zasady wypłaty odszkodowania są proste – procent uszczerbku na zdrowiu (określony w tabeli), odpowiada takiemu samemu procentowi, obliczanemu na podstawie zawartej w umowie sumy ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym większe będzie odszkodowanie.

 

 

Warto uważać jednak na dodatkowe zapisy, które ograniczają wypłatę odszkodowania. Czasem może zdarzyć się tak, że za wypadek ze skutkiem śmiertelnym zostanie wypłacona jedynie połowa sumy lub też nic. NNW ma być rekompensatą za uszkodzenia ciała, które są trwałe i nieodwracalne, dlatego bywa również tak, że jeżeli uszczerbek w niczym nie ogranicza sprawności ruchowej – odszkodowanie nie zostanie przyznane.

 

 

Warto pamiętać również o tym, iż ochrona NNW jest ważna szczególnie dla kierowcy pojazdu, który spowodował szkodę. Ponieważ z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie należy się dla niego odszkodowanie, a często bywa tak, że sam odnosi jakieś obrażenia, warto zastanowić się nad tego typu polisą. Nawet jeśli pasażerowie auta sprawcy ucierpią, mogą liczyć na zadośćuczynienie w ramach polisy OC. Kierowca ma czasem możliwość ubezpieczenia samego siebie na dużo wyższą kwotę, niż inni pasażerowie. Dlatego też, jeżeli najczęściej podróżuje się samemu, adekwatnym rozwiązaniem może być zakupienie polisy jedynie dla osoby prowadzącej pojazd.

 

 

rankomat_logo Artykuł został przygotowany przez specjalistów
internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl

Czytaj również


PIDiPO o stanowisku Rządu wobec regulacji dotyczących branży odszkodowawczej

Na stronie internetowej Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych pojawił się komentarz do stanowiska, jakie

Wzorzec umowy kredytowej w sprawach bankowych

Temat wzorców wszystkich umów kredytowych przez wielu kredytobiorców jest lekceważony. W momencie starania się o

Odszkodowanie za utracone zarobki

Zadośćuczynienie czy renta z tytułu zwiększonych potrzeb to nie jedyne świadczenia, o których wypłatę może

Skarga kasacyjna – wygrana Klientów Votum S.A.

Odszkodowanie to nie jedyne świadczenie należące się osobom, które straciły bliskich na skutek wypadku, często