„Plaga zaniżonych odszkodowań” – artykuł w Gazecie Wyborczej„Plaga zaniżonych odszkodowań” – artykuł w Gazecie Wyborczej

W najnowszym numerze Gazety Wyborczej ukazał się artykuł dotyczący zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli. W sprawie głos zabrali między innymi eksperci Votum S.A.

Zaniżanie odszkodowania przez ubezpieczycieli

Rzeczoznawcy współpracujący z Votum S.A. przeanalizowali ponad 13 tys. kosztorysów w sprawach klientów niezadowolonych z wysokości wypłat odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Stwierdzono, że w blisko 99 procentach spraw, które wpłynęły do spółki w 2018 r. doszło do zaniżenia odszkodowania.

Analiza ta nie daje podstaw do wyciągnięcia wniosków, że prawie każde odszkodowanie wyliczone metodą kosztorysową jest niższe, niż powinno być, bo do firmy trafiają tylko klienci niezadowoleni z wysokości odszkodowania. Jednak liczba kosztorysów, które trafiły pod lupy rzeczoznawców tej firmy, jest tak duża , że pokazuje wagę problemu – piszą autorzy artykułu.

Ponadto aż w 98 procentach spraw, które były likwidowane z ubezpieczenia sprawcy wypadku poszkodowani uzyskali wyższe wypłaty dzięki pomocy kancelarii odszkodowawczej.

Wprowadzenie wytycznych przez KNF a wysokość wypłacanych odszkodowań

Wytyczne wydane przez KNF w 2015 r. miały wyeliminować zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli, autorzy artykułu zwracają uwagę na fakt, iż bezpośrednio po wprowadzeniu regulacji ubezpieczyciele w mniejszym stopniu zaniżali wypłaty odszkodowań należne poszkodowanym. Jednak sytuacja znacząco pogorszyła się w roku 2018 r. Według analiz przeprowadzonych przez ekspertów Votum S.A. średnie zaniżenie odszkodowania za szkodę wynosi aż 217 procent.

Przyczyny zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli

Do najczęstszych przyczyn zaniżania wypłaty odszkodowania autorzy artykułu zaliczają przede wszystkim obniżenie kosztów naprawy pojazdu.

Typowe przykłady to przyjęcie niskiej stawki za roboczogodzinę zarówno prac blacharskich, jak i lakierniczych w kwocie 49-55 zł czy ograniczenie zakresu naprawy prac, np. pominięcie tzw. operacji technologicznych typu zabezpieczenie antykorozyjne czy cieniowanie elementów sąsiadujących z elementami uszkodzonymi. Jednym z najczęstszych problemów jest wyliczenie kosztów naprawy z użyciem części innych niż oryginalne, gdy tymczasem części nieoryginalne często nie mają koniecznych atestów. Ubezpieczyciele uważają, że użycie części równoważnych z oryginalnymi nie wpłynie na stan samochodu po naprawie.

Opinia Rzecznika Finansowego

Problemy z zaniżaniem odszkodowań wyliczanych metodą kosztorysową dostrzega także Rzecznik Finansowy, który jest głównym adresatem skarg od osób, które czują się poszkodowane przez ubezpieczycieli.

W jednej z nich w przypadku naprawy Skody Octavii ubezpieczyciel wypłacił 3.899,53 zł. Rzeczoznawca zaangażowany przez klienta wycenił szkodę na 9.080,89 zł. Biegły sądowy na niewiele mniej, bo 8.692,39 zł. I tyle sąd zasądził, co oznaczało dopłatę 4.792,87 zł. W innej sprawie po uszkodzeniu motocykla Hondy towarzystwo wypłaciło 6.560,08 zł. Biegły sądowy wycenił szkodę na 15.674,23 zł. Ubezpieczyciel musiał dopłacić 9.419,69 zł.

Sprawdź, jak wysokie powinno być twoje odszkodowanie !

Temat zaniżania odszkodowań pojawił się również w raporcie sporządzonym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w 2017 r., z którego wynikało, że ponad 90 procent spraw dotyczących komunikacyjnej szkody majątkowej w przypadku skierowania sprawy do sądu zakończyło się sukcesem, a ubezpieczyciel musiał dopłacić określoną kwotę.

Zapraszamy do lektury pełnej treści artykułu w najnowszym wydaniu Gazety Wyborczej.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Votum Energy SA zawarła umowę współpracy z Columbus Energy SA

W trakcie konferencji Carbon Footprint Summit, która odbyła się 8 października 2021 r. w Krakowie

VOTUM SA Polonia Wrocław mistrzem Polski

W Legnicy zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach, które odbywały się od 2 października

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 na lata 2021–2023

Niezmiernie miło jest nam przekazać, że od 1 lipca 2021 roku ruszył Giełdowy Program Wsparcia

Votum podzieli się dywidendą z akcjonariuszami

W dniu 21.06.2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Votum S.A. podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia zysku