190 tys. zł zadośćuczynienia dla potrąconej pieszej190 tys. zł zadośćuczynienia dla potrąconej pieszej

Od 1 lipca 2020 r.miały zacząć obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Drogowego, których głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i choć termin ich wdrożenia uległ przesunięciu to nie ulega wątpliwości, że są to zmiany potrzebne. Wypadki z udziałem pieszych zazwyczaj kończą się tragicznie – poważnymi, rozległymi obrażeniami lub nawet śmiercią poszkodowanego. Jaką pomoc może uzyskać osoba potrąca przez samochód?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Wypadek na przejściu dla pieszych

Do wypadku doszło latem 2013 r. – kobieta została potrącona przez samochód przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych. Sprawcą zdarzenia był kierowca auta, który nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił kobiecie pierwszeństwa. Dodatkowo samochód poruszał się z prędkością około 20 km większą od dopuszczalnej, co miało wpływ na skalę doznanych przez kobietę urazów.

Skutkiem wypadku były poważne obrażenia ciała w postaci urazu głowy, klatki piersiowej, w tym stłuczenie płuc i serca, a także wieloodłamowe złamanie nogi i zerwanie ścięgien kolana.

Zadośćuczynienie po wypadku

Po zgłoszeniu roszczeń na etapie postępowania likwidacyjnego powódka otrzymała 90.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia. W ocenie ekspertów Grupy Kapitałowej VOTUM kwota ta była znacząco zaniżona. Dlatego poszkodowana podjęła decyzję o dochodzeniu dalszych roszczeń na drodze postępowania sądowego.

Pozew złożony w imieniu kobiety dotyczył dopłaty kwoty 110.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia, a także przyznania tytułem renty z tytułu niezdolności do pracy w kwocie ponad 700,00 zł, ponad 12.000,00 zł tytułem skapitalizowanej renty oraz zwrotu kosztów leczenia.

Opinie biegłych lekarzy pozwoliły ustalić procent uszczerbku na zdrowiu powódki. Ponadto podczas procesu poszkodowana na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS została uznana za zdolną do wykonywania pracy.

W trakcie procesu sądowego ubezpieczyciel zaproponował ugodowe zakończenie sprawy. Negocjacje, w których uczestniczyli eksperci spółki doprowadziły do zawarcia ugody sądowej poprzez wypłatę kwoty 100.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia oraz ponad 40.000,00 zł tytułem skapitalizowanej renty dla poszkodowanej.

Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu ekspertów kobieta otrzymała łącznie 190.000,00 tytułem zadośćuczynienia oraz ponad 40.000,00 tytułem skapitalizowanej renty wyrównawczej. Większość osób poszkodowanych w wypadkach drogowych nie wie jakie świadczenia powinien wypłacić ubezpieczyciel, a bez pomocy specjalistów ich wyegzekwowanie od ubezpieczyciela może być trudne lub wręcz niemożliwe. W przypadku potrąconej kobiety dzięki wsparciu ekspertów udało wypracować się znacznie wyższą wypłatę. Ponadto profesjonalny pełnomocnik będzie dużym wsparciem na każdym etapie postępowania.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Pożar w gospodarstwie rolnym

Pojęcie odszkodowania zazwyczaj kojarzy się wypadkiem komunikacyjnym, na skutek którego doszło do szkody osobowej, tzn.

Wypadek w pracy – zadośćuczynienie dla poszkodowanej kobiety

Wypadki w pracy są o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się to wydawać. Dochodzi do

Renta – 16 lat po wypadku

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, w których cierpią kierowcy i pasażerowie samochodów, a także

Potrącony rowerzysta – nieszczęśliwy wypadek

W ciągu ostatnich kilku lat jazda na rowerze jest znacznie zyskała na popularności. Z każdym