Blisko 1 mln zł dla bliskich zmarłegoBlisko 1 mln zł dla bliskich zmarłego

Pasażerowie pojazdów, obok kierujących, stanowią najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego poszkodowanych w następstwie wypadków. Według danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji w 2019 roku w globalnej liczbie poszkodowanych w wypadkach największy odsetek stanowili kierujący samochodami osobowymi i ich pasażerowie, było to 52,7%. Tylko w ubiegłym roku w wypadkach komunikacyjnych na polskich drogach zginęło 480 osób podróżujących jako pasażerowie samochodów osobowych. W takiej sytuacji członkowie najbliższej rodziny zmarłego maja prawo żądać od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy należnych im świadczeń z tytułu zadośćuczynienia i stosownego odszkodowania. Jeśli w sporze z ubezpieczycielem reprezentowani są przez profesjonalnego pełnomocnika, ich szanse na uzyskanie należnych świadczeń znacząco rosną.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Tragiczny wypadek

W czerwcu 2019 r. w województwie łódzkim miał miejsce tragiczny wypadek: kierujący samochodem osobowym wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie zatrzymał się na czerwonym świetle, czym doprowadził do zderzenia z innym pojazdem. Na skutek wypadku obrażeń ciała doznał przede wszystkim 82 letni pasażer pojazdu sprawcy. Mężczyzna zmarł.

Stanowisko ubezpieczyciela: odmowa

Mimo, że okoliczności sprawy oraz wstępnie pozyskana dokumentacja z toczącego się postępowania karnego jednoznacznie wskazywała na sprawstwo kierującego pojazdem, z którym podróżował poszkodowany, to ubezpieczyciel pojazdu początkowo odmówił wypłaty świadczeń na rzecz uprawnionych członków rodziny zmarłego. Zażądał dokumentacji pozwalającej na jednoznaczną weryfikację przyczyny zgonu pasażera w formie protokołu sekcji. Z racji przeciągającego się postępowania karnego oraz konieczności oczekiwania na wyniki sekcji zwłok cierpliwość uprawnionych – członków rodziny zmarłego wystawiona została na próbę.

Działania pełnomocnika

Niezwłocznie po uzyskaniu protokołu z sekcji zwłok pełnomocnik wezwał ubezpieczyciela do weryfikacji dotychczasowego stanowiska i wypłaty świadczeń na rzecz uprawnionych. Już kilka dni później uzyskano pierwsze wypłaty w sprawie.Następnie pełnomocnik uprawnionych podjął z ubezpieczycielem bezpośrednie negocjacje dążąc do uzyskania możliwie najkorzystniejszych dla uprawnionych propozycji.

Rezultaty tych działań były godne odnotowania zwłaszcza w kontekście licznej rodziny zmarłego. W sprawie uzyskano dotychczas wypłaty na łączną kwotę ponad 970.000,00 zł tytułem świadczeń należnych członkom rodziny zmarłego. Mając na uwadze fakt, iż zgłoszono roszczenia w imieniu dalszych krewnych zmarłego, istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, iż łączne wypłaty uzyskane na rzecz członków rodziny w tej sprawie przekroczą 1 mln zł.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Warto powierzyć swoją sprawę ekspertom, którzy będą dużym wsparciem na każdym etapie postępowania w sprawie, a szczególnie wtedy, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczeń należnych poszkodowanym. Wówczas pomoc profesjonalnego pełnomocnika może zadecydować o dalszym losie sprawy, tak jak miało to miejsce w przypadku zmarłego mężczyzny.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Pożar w gospodarstwie rolnym

Pojęcie odszkodowania zazwyczaj kojarzy się wypadkiem komunikacyjnym, na skutek którego doszło do szkody osobowej, tzn.

Wypadek w pracy – zadośćuczynienie dla poszkodowanej kobiety

Wypadki w pracy są o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się to wydawać. Dochodzi do

Renta – 16 lat po wypadku

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, w których cierpią kierowcy i pasażerowie samochodów, a także

Potrącony rowerzysta – nieszczęśliwy wypadek

W ciągu ostatnich kilku lat jazda na rowerze jest znacznie zyskała na popularności. Z każdym