Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Odszkodowania – tu liczy się każde słowo

VOTUM /

Aktualności / Wygraliśmy / Odszkodowania – tu liczy się każde słowo

Odszkodowania – tu liczy się każde słowo

22 maja 2015
odszkodowanie

Zwykle po wypadku komunikacyjnym liczymy na to, że wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty do ubezpieczyciela i czekać na wypłatę należnego nam odszkodowania. Poszkodowani przeważnie uznają decyzje ubezpieczyciela za ostateczne i rzadko podejmują z nimi polemikę.

 

O odszkodowanie warto walczyć

 

Nie zawsze jest to dobre podejście. Czasami warto upomnieć się o dodatkowe świadczenie (np. zwrot kosztów rehabilitacji), w niektórych sytuacjach zasadne jest wnioskowanie o podwyższenie kwoty wypłaconego odszkodowania. Bywają jednak i takie sytuacje, kiedy bez pomocy specjalisty niemożliwe jest uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia.

 

Gdy wymagana jest szczegółowa wiedza ekspercka…

 

Właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia, gdy do VOTUM zgłosił się pan Marek z Zabrza (dane zostały zmienione). Sprawa faktycznie była dość nietypowa. I to nie ze względu na charakter doznanych urazów czy też wysokość dochodzonego odszkodowania.

 

Ta sytuacja pokazała, jak ważne jest powierzenie profesjonaliście kwestii dochodzenia roszczeń. Podejmie się on nie tylko prowadzenia negocjacji z ubezpieczycielem, ale także oceni zasadność jego stanowiska i w razie potrzeby, przedstawi uzasadnienie swoich racji.

 

Wypadek Pana Marka

 

Pan Marek jechał motorowerem. W pewnym momencie, zza zakrętu wyjechał autobus, który (wg Poszkodowanego) ściął zakręt. W związku z tym kierowca jednośladu, obawiając się zderzenia, podjął manewr obronny i „położył” motocykl.

 

Dzięki temu zderzenia faktycznie udało się uniknąć, jednak Pan Marek nie wyszedł z tego bez szwanku. Na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie przeprowadzono diagnostykę. Stwierdzono skręcenia nadgarstka i potłuczenia. Podejrzewano również złamanie kości nadgarstka. Doznane urazy nie były jednak największym zmartwieniem naszego Klienta. W sprawie wszczęto dochodzenie, przesłuchano pokrzywdzonego i podejrzanego.

 

Słowo przeciw słowu

 

Kierowca autobusu zaprzeczył wersji przedstawionej przez Pana Marka, wskazując, że zdarzenie było zawinione przez samego motorowerzystę. Jego zdaniem jechał on ze zbyt dużą prędkością, a widok innego pojazdu zaskoczył go na tyle, że stracił panowanie nad motorowerem i upadł na jezdnię.

 

Dwie sprzeczne wersje kierujących były sporym wyzwaniem dla sądu. Tym bardziej, że kierujący autobusem po wypadku odjechał z miejsca żeby odwieść pasażerów, a dopiero później powrócił. Nie było żadnych naocznych i bezstronnych świadków. Wszystko to w praktyce wykluczyło możliwość przyjęcia którejkolwiek z wersji zdarzenia.

 

W postępowaniu karnym prowadzonym w sprawie powołano także biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Miał on zweryfikować wyjaśnienia obu kierowców. Biegły nie był jednak w stanie potwierdzić relacji pokrzywdzonego. Tym samym postępowanie w sprawie zostało umorzone z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

 

Czy faktycznie trzeba ustalać winę?

 

W świetle powyższych informacji jest jasne, że sąd nie mógł ustalić, kto ponosi winę za spowodowanie wypadku. Jednak czy do przyznania odszkodowania faktycznie zawsze trzeba wykazać winę innego uczestnika? Ubezpieczyciel twierdził, że tak. VOTUM miało jednak inne zdanie na ten temat.

 

Pan Marek na skutek zdarzenia doznał obrażeń ciała. Wypadek spowodował u niego czasowe wyłączenie z pracy oraz spore dolegliwości bólowe, które utrudniały codzienne funkcjonowanie. Mimo to zakład ubezpieczeń, odmówił wypłaty świadczenia na rzecz poszkodowanego. Tej sprawy nie chcieliśmy odpuścić.

 

Wiemy, jak bronić naszych Klientów!

 

W przepisach czytamy, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kształtuje się w przypadku zderzenia się kierujących na zasadzie winy. Jak argumentował ubezpieczyciel, w razie zderzenia się środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody, kierujący pojazdami w przypadku swoich wzajemnych roszczeń, odpowiadają wyłącznie na zasadach ogólnych. Ponieważ w tej sprawie wina kierującego autobusem nie została wykazana – zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty. Proste? Niekoniecznie!

 

Zadecydowało jedno słowo

 

Jednak w ocenie VOTUM S.A. taka decyzja była po prostu błędna merytorycznie. Przecież w tym wypadku nie doszło do zderzenia się pojazdów! Nie mają zatem zastosowania przywołane przez ubezpieczyciela przepisy.

 

I właśnie na tę nieścisłość powołało się VOTUM, gdy skierowało wniosek o ponowną weryfikację stanowiska przedstawionego przez ubezpieczyciela. W uzasadnieniu wskazano m.in., że zasada winy ma zastosowanie w przypadku „zderzenia się” pojazdów. Pełnomocnik powołał orzeczenie Sądu Najwyższego (sygn. akt V CKN 644/2000), w którym dokładnie wyjaśniono, czym takie „zderzenie się” w świetle przepisów jest. A w prowadzonej przez nas sprawie nie doszło do kontaktu pojazdów, pełnomocnik domagał się zatem niezwłocznej wypłaty świadczenia.

 

Determinacja i wiedza doprowadziły do wypłaty odszkodowania

 

Dzięki determinacji VOTUM S.A. i przedstawionej argumentacji – ubezpieczyciel zmienił swoje pierwotne stanowisko i wypłacił świadczenie. Działania Pełnomocnika sprawiły, że Pan Marek po wielu miesiącach doczekał się ostatecznie sprawiedliwego rozstrzygnięcia i otrzymał należne odszkodowanie.

 

Justyna Halas autor: Justyna Halaś,
Radca Prawny

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

Oni już uzyskali pomoc

votum

Dzięki staraniom Votum S.A. bliscy myśliwego, który niemal 20 lat temu zmarł na skutek nieszczęśliwego wypadku na polowaniu otrzymali należne im świadczenia. Dowiedz się, co można zrobić, kiedy rodzina poszkodowanego nie dysponuje dokumentacją dotyczącą wypadku i minęło od niego wiele lat.strzałka

votum

Pierwszym skojarzeniem ze słowem wypadek są zazwyczaj obrażenia ciała, to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan. Co dzieje się w sytuacji, kiedy oprócz człowieka ucierpi również jego własność? Ile dla sportowca znaczy jego sprzęt i możliwość treningu? Co zrobić jeśli wypadek zdarzył się poza granicami kraju? Przeczytaj się i dowiedz się, jak specjaliści Votum S.A. uzyskali należne świadczenie dla kolarza poszkodowanego w wypadku.strzałka

Wypadek komunikacyjny to zawsze trudne doświadczenie, o którym chciałoby się jak najszybciej zapomnieć. Co w sytuacji kiedy jego skutki nie mijają mimo upływu lat, a po odszkodowaniu otrzymanym tuż po wypadku nie ma nawet śladu? Specjaliści spółki pomagając poszkodowanej w wypadku udowodnili, że nawet zawarta ugoda nie musi być ostateczna.strzałka

votum sa - szpital

Dziecko, które ucierpiało w wypadku, ma dokładnie takie same prawo do uzyskania rekompensaty jak osoba dorosła. Przeczytaj i dowiedz się, jak spółka VOTUM wywalczyła należne świadczenia dla 10-letniego Piotra! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie