telefon Infolinia pon. – pt.: 0800 – 1600
800 217 417

Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd

Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd

Szkoda w pojeździe to dla jego właściciela spory kłopot. O ile całe zdarzenie zakończyło się na kilku przetarciach, to ewentualne lakierowanie auta można zostawić na później. Jeżeli jednak samochód po kolizji lub wypadku nie nadaje się do dalszej jazdy, problem jest znacznie poważniejszy. Zwłaszcza, gdy samochód służy jednocześnie celom zarobkowym.

 

Tak było w przypadku właściciela cysterny, który udostępniał ją do regularnych przewozów ładunków. Po wypadku pojazd był niezdatny do użytku, dlatego osoba, która wcześniej z niego korzystała, była zmuszona zrezygnować ze współpracy.

 

Zanim sprawa trafiła do VOTUM, właściciel pojazdu postanowił samodzielnie zająć się dochodzeniem należnych mu świadczeń. Uzyskał on od ubezpieczyciela sprawcy wypadku zwrot kosztów naprawy w wysokości netto, a także koszty holowania i utracone korzyści za okres trzech miesięcy. Postanowił jednak zweryfikować działania zakładu ubezpieczeń i przesłał do VOTUM S.A. dokumenty do bezpłatnej analizy.

 

Odszkodowanie dla przedsiębiorcy brutto czy netto?

 

Nasi specjaliści przeanalizowali stanowisko ubezpieczyciela i uznali, że nie było ono w pełni prawidłowe. Z deklaracji składanych przez poszkodowanego wynikało, że nie jest on płatnikiem podatku VAT. Oznaczało to, że zakład ubezpieczeń bezzasadnie przyznał odszkodowanie w kwocie netto.

 

szkoda rzeczowa
 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, VOTUM podjęła działania niezbędne do uzyskania dopłaty świadczenia. Pełnomocnik powołał się na zasadę pełnego odszkodowania, która mówi, że odpowiedzialny za szkodę musi pokryć wszelkie straty spowodowane zdarzeniem.

 

Zatem poszkodowany powinien otrzymać w tej sytuacji kwotę w pełni rekompensującą jego straty z uwzględnieniem podatku VAT, gdyż nie miał on prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w kosztach naprawy. W konsekwencji, otrzymane odszkodowanie nie pokryło w pełni poniesionej straty, co oznaczało tym samym, że naruszono zasadę pełnego odszkodowania.

 

Zakład ubezpieczeń uznał w pełni argumentację VOTUM i wypłacił na rzecz poszkodowanego dalszą kwotę w wysokości ponad 15 000 zł. Stanowiło to należy podatek VAT, którego ubezpieczyciel pierwotnie nie uwzględnił. Dopiero dzięki wnikliwej analizie sprawy oraz użytej argumentacji, poszkodowany otrzymał pełną kwotę należnego odszkodowania.

 

Warto zwrócić uwagę, że czasem samodzielne dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego nie gwarantuje wywalczenia pełnej kwoty należnego odszkodowania. Dzieje się tak dlatego, że weryfikacja prawidłowości stanowiska ubezpieczyciela często wymaga specjalistycznej wiedzy. Zatem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wysokością wypłaconych kwot, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który oceni możliwość dochodzenia ewentualnych dalszych roszczeń.

Czytaj również


Zadośćuczynienie dla rodziców i dziadków zmarłego chłopca

Sprawy prowadzone przez ekspertów Votum S.A. pokazują, iż do wypadków dochodzi nie tylko z udziałem

50 tys. zł zadośćuczynienia i zwrot kosztów leczenia dla poszkodowanego

Poruszając się samochodem czy motorem liczymy się z ryzykiem wypadku, natomiast często zapominamy, o tym,

Zadośćuczynienie dla kobiety poszkodowanej w wypadku samochodowym

Co zrobić w sytuacji kiedy na skutek wypadku poszkodowany musi zmagać się nie tylko z

Kapitalizacja renty – 800 tys. zł wypłaty dla poszkodowanego

Poszkodowani w wypadkach samochodowych to często pasażerowie, którzy nie mieli wpływu na to co się

Masz pytania? Zadzwoń!

800 217 417

Chcesz żebyśmy się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane

Klienci o nas

Poznaj historie
naszych Klientów
pomogliśmy ponad 225 000 poszkodowanym