Pełna wersja serwisu
VOTUM /
Aktualności / Wygraliśmy / Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd
Szkoda w pojeździe to dla jego właściciela spory kłopot. O ile całe zdarzenie zakończyło się na kilku przetarciach, to ewentualne lakierowanie auta można zostawić na później. Jeżeli jednak samochód po kolizji lub wypadku nie nadaje się do dalszej jazdy, problem jest znacznie poważniejszy. Zwłaszcza, gdy samochód służy jednocześnie celom zarobkowym.
Tak było w przypadku właściciela cysterny, który udostępniał ją do regularnych przewozów ładunków. Po wypadku pojazd był niezdatny do użytku, dlatego osoba, która wcześniej z niego korzystała, była zmuszona zrezygnować ze współpracy.
Zanim sprawa trafiła do VOTUM, właściciel pojazdu postanowił samodzielnie zająć się dochodzeniem należnych mu świadczeń. Uzyskał on od ubezpieczyciela sprawcy wypadku zwrot kosztów naprawy w wysokości netto, a także koszty holowania i utracone korzyści za okres trzech miesięcy. Postanowił jednak zweryfikować działania zakładu ubezpieczeń i przesłał do VOTUM S.A. dokumenty do bezpłatnej analizy.
Nasi specjaliści przeanalizowali stanowisko ubezpieczyciela i uznali, że nie było ono w pełni prawidłowe. Z deklaracji składanych przez poszkodowanego wynikało, że nie jest on płatnikiem podatku VAT. Oznaczało to, że zakład ubezpieczeń bezzasadnie przyznał odszkodowanie w kwocie netto.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, VOTUM podjęła działania niezbędne do uzyskania dopłaty świadczenia. Pełnomocnik powołał się na zasadę pełnego odszkodowania, która mówi, że odpowiedzialny za szkodę musi pokryć wszelkie straty spowodowane zdarzeniem.
Zatem poszkodowany powinien otrzymać w tej sytuacji kwotę w pełni rekompensującą jego straty z uwzględnieniem podatku VAT, gdyż nie miał on prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w kosztach naprawy. W konsekwencji, otrzymane odszkodowanie nie pokryło w pełni poniesionej straty, co oznaczało tym samym, że naruszono zasadę pełnego odszkodowania.
Zakład ubezpieczeń uznał w pełni argumentację VOTUM i wypłacił na rzecz poszkodowanego dalszą kwotę w wysokości ponad 15 000 zł. Stanowiło to należy podatek VAT, którego ubezpieczyciel pierwotnie nie uwzględnił. Dopiero dzięki wnikliwej analizie sprawy oraz użytej argumentacji, poszkodowany otrzymał pełną kwotę należnego odszkodowania.
Warto zwrócić uwagę, że czasem samodzielne dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego nie gwarantuje wywalczenia pełnej kwoty należnego odszkodowania. Dzieje się tak dlatego, że weryfikacja prawidłowości stanowiska ubezpieczyciela często wymaga specjalistycznej wiedzy. Zatem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wysokością wypłaconych kwot, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który oceni możliwość dochodzenia ewentualnych dalszych roszczeń.
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
pon – pt: 08:00 – 18:00
W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.
W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.
Oni już uzyskali pomoc
Na kontach OFE wciąż znajdują się duże sumy, o które mogą ubiegać się spadkobiercy osób zmarłych. Przeczytaj i dowiedz się, jak VOTUM S.A. pomogło rodzinie pana Marka!
Dzięki sprawnej argumentacji VOTUM pani Renata otrzymała odszkodowanie wyższe o 250% od początkowej propozycji ubezpieczyciela. Poszkodowanej narciarce zostały wypłacone wszystkie należne świadczenia odszkodowawcze.
Pani Patrycja uległa wypadkowi jako dziewczynka, ale skutki wypadku odczuła najboleśniej dopiero 9 lat po zdarzeniu. Przeczytaj i dowiedz się, jak VOTUM S.A. uzyskało dla niej należne świadczenia.
Dziecko, które ucierpiało w wypadku, ma dokładnie takie same prawo do uzyskania rekompensaty jak osoba dorosła. Przeczytaj i dowiedz się, jak spółka VOTUM wywalczyła należne świadczenia dla 10-letniego Piotra!
© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie