Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd

VOTUM /

Aktualności / Wygraliśmy / Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd

Podatek VAT a odszkodowanie za uszkodzony pojazd

06 maja 2016
szkoda rzeczowa vat

Szkoda w pojeździe to dla jego właściciela spory kłopot. O ile całe zdarzenie zakończyło się na kilku przetarciach, to ewentualne lakierowanie auta można zostawić na później. Jeżeli jednak samochód po kolizji lub wypadku nie nadaje się do dalszej jazdy, problem jest znacznie poważniejszy. Zwłaszcza, gdy samochód służy jednocześnie celom zarobkowym.

 

Tak było w przypadku właściciela cysterny, który udostępniał ją do regularnych przewozów ładunków. Po wypadku pojazd był niezdatny do użytku, dlatego osoba, która wcześniej z niego korzystała, była zmuszona zrezygnować ze współpracy.

 

Zanim sprawa trafiła do VOTUM, właściciel pojazdu postanowił samodzielnie zająć się dochodzeniem należnych mu świadczeń. Uzyskał on od ubezpieczyciela sprawcy wypadku zwrot kosztów naprawy w wysokości netto, a także koszty holowania i utracone korzyści za okres trzech miesięcy. Postanowił jednak zweryfikować działania zakładu ubezpieczeń i przesłał do VOTUM S.A. dokumenty do bezpłatnej analizy.

 

Odszkodowanie dla przedsiębiorcy brutto czy netto?

 

Nasi specjaliści przeanalizowali stanowisko ubezpieczyciela i uznali, że nie było ono w pełni prawidłowe. Z deklaracji składanych przez poszkodowanego wynikało, że nie jest on płatnikiem podatku VAT. Oznaczało to, że zakład ubezpieczeń bezzasadnie przyznał odszkodowanie w kwocie netto.

 

szkoda rzeczowa
 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, VOTUM podjęła działania niezbędne do uzyskania dopłaty świadczenia. Pełnomocnik powołał się na zasadę pełnego odszkodowania, która mówi, że odpowiedzialny za szkodę musi pokryć wszelkie straty spowodowane zdarzeniem.

 

Zatem poszkodowany powinien otrzymać w tej sytuacji kwotę w pełni rekompensującą jego straty z uwzględnieniem podatku VAT, gdyż nie miał on prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w kosztach naprawy. W konsekwencji, otrzymane odszkodowanie nie pokryło w pełni poniesionej straty, co oznaczało tym samym, że naruszono zasadę pełnego odszkodowania.

 

Zakład ubezpieczeń uznał w pełni argumentację VOTUM i wypłacił na rzecz poszkodowanego dalszą kwotę w wysokości ponad 15 000 zł. Stanowiło to należy podatek VAT, którego ubezpieczyciel pierwotnie nie uwzględnił. Dopiero dzięki wnikliwej analizie sprawy oraz użytej argumentacji, poszkodowany otrzymał pełną kwotę należnego odszkodowania.

 

Warto zwrócić uwagę, że czasem samodzielne dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego nie gwarantuje wywalczenia pełnej kwoty należnego odszkodowania. Dzieje się tak dlatego, że weryfikacja prawidłowości stanowiska ubezpieczyciela często wymaga specjalistycznej wiedzy. Zatem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wysokością wypłaconych kwot, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który oceni możliwość dochodzenia ewentualnych dalszych roszczeń.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

Oni już uzyskali pomoc

votum

Dzięki staraniom Votum S.A. bliscy myśliwego, który niemal 20 lat temu zmarł na skutek nieszczęśliwego wypadku na polowaniu otrzymali należne im świadczenia. Dowiedz się, co można zrobić, kiedy rodzina poszkodowanego nie dysponuje dokumentacją dotyczącą wypadku i minęło od niego wiele lat.strzałka

votum

Pierwszym skojarzeniem ze słowem wypadek są zazwyczaj obrażenia ciała, to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan. Co dzieje się w sytuacji, kiedy oprócz człowieka ucierpi również jego własność? Ile dla sportowca znaczy jego sprzęt i możliwość treningu? Co zrobić jeśli wypadek zdarzył się poza granicami kraju? Przeczytaj się i dowiedz się, jak specjaliści Votum S.A. uzyskali należne świadczenie dla kolarza poszkodowanego w wypadku.strzałka

Wypadek komunikacyjny to zawsze trudne doświadczenie, o którym chciałoby się jak najszybciej zapomnieć. Co w sytuacji kiedy jego skutki nie mijają mimo upływu lat, a po odszkodowaniu otrzymanym tuż po wypadku nie ma nawet śladu? Specjaliści spółki pomagając poszkodowanej w wypadku udowodnili, że nawet zawarta ugoda nie musi być ostateczna.strzałka

votum sa - szpital

Dziecko, które ucierpiało w wypadku, ma dokładnie takie same prawo do uzyskania rekompensaty jak osoba dorosła. Przeczytaj i dowiedz się, jak spółka VOTUM wywalczyła należne świadczenia dla 10-letniego Piotra! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie