Wybuch gazu w gospodarstwieWybuch gazu w gospodarstwie

Praca w gospodarstwie rolnym jest zajęciem niezwykle trudnym i wymagającym, w dodatku wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest to związane między innymi z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn czy obecnością zwierząt gospodarczych. Niekiedy wystarczy tylko chwila, aby doszło do tragedii.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Wypadek

Do wypadku doszło w sierpniu 2012r. na terenie gospodarstwa rolnego specjalizującego się w produkcji kiszonej kapusty. W pomieszczeniu dojrzewalni, gdzie kapusta przechodziła końcowy proces produkcji doszło do niekontrolowanego wybuchu gazu. Jak ustalono w postępowaniu karnym przyczyną wybuchu było korzystania z niesprawnej nagrzewnicy służącej do kiszenia kapusty.

Wybuch gazu wydobywającego się z nagrzewnicy spowodował liczne poparzenia u pracownika obsługującego urządzenie. Na skutek doznanych obrażeń, doszło do ciężkiej niewydolności oddechowej i zatrzymania krążenia, a w konsekwencji do zgonu mężczyzny kilka dni po wypadku.

Umorzenie postępowania przez Prokuraturę

W kwietniu 2013 r. Prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko właścicielowi gospodarstwa rolnego opierając się między innymi na wyjaśnieniach złożonych przez mężczyznę, który w dniu wypadku nie kazał zmarłemu pracownikowi uruchamiać znajdującej się w pomieszczeniu dojrzewalni nagrzewnicy, a sama umowa zlecenia zawarta między właścicielem gospodarstwa a poszkodowanym dotyczyła jedynie pakowania kiszonej kapusty. Prokurator wskazał brak jakichkolwiek dowodów wskazujących na przyczynienie się właściciela gospodarstwa rolnego do zaistniałego wypadku.

wypadek rolnika

Pełnomocnik bliskich zmarłego mężczyzny w odpowiedzi sporządził zażalenie, wskazując w nim na błędy w analizie materiału dowodowego, jakich dopuściła się prokuratura podczas prowadzonego śledztwa. W konsekwencji doszło do ponownego rozpatrzenia sprawy, która zakończyła się wydaniem w kwietniu 2016 r. przez Sąd Rejonowy wyroku uniewinniającego właściciela gospodarstwa rolnego.

Nie poddajemy się – apelacja

Od powyższego wyroku pełnomocnik rodziny zmarłego złożył skuteczną apelację. Sąd Okręgowy w grudniu 2016 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, w której pełnomocnik rodziny zmarłego występował jako oskarżyciel posiłkowy. W postępowaniu karnym zawnioskowano o powołanie biegłych.

Skutkiem działań podjętych przez ekspertów VOTUM SA był wyrok wydany w kwietniu 2019 r. przez Sąd Rejonowy, w którym wykazano szereg zaniedbań leżących po stronie właściciela gospodarstwa, których konsekwencją była śmierć zatrudnionego przez niego pracownika. Na powyższy wyrok obrona złożyła apelację. Jednak w listopadzie 2019 r. Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok.

Odszkodowanie dla rodziny zmarłego mężczyzny

Prawomocny wyrok pozwolił pełnomocnikowi na skuteczne dochodzenie roszczeń dla członków rodziny zmarłego. W grudniu 2020 r. sformułowano roszczenia odszkodowawcze i przekazano je ubezpieczycielowi, z którym zawarta była w dniu wypadku polisa OC gospodarstwa rolnego. Podstawą prawną przedmiotowych roszczeń był art. 446 § 4 k.c. na mocy którego sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Postępowanie prowadzone wobec zakładu ubezpieczeń skończyło się sukcesem w postaci zawarcia ugód w imieniu rodziny zmarłego, których łączna wartość opiewała na kwotę ponad 270.000,00 zł.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Opisany przypadek pokazuje, że nawet pomimo trudności nie należy się zniechęcać. Dzięki powierzeniu sprawy ekspertom, którzy będę dużym wsparciem na każdym etapie postępowania możliwe jest uzyskanie wszystkich świadczeń należnych poszkodowanym.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Pożar w gospodarstwie rolnym

Pojęcie odszkodowania zazwyczaj kojarzy się wypadkiem komunikacyjnym, na skutek którego doszło do szkody osobowej, tzn.

Wypadek w pracy – zadośćuczynienie dla poszkodowanej kobiety

Wypadki w pracy są o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się to wydawać. Dochodzi do

Renta – 16 lat po wypadku

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, w których cierpią kierowcy i pasażerowie samochodów, a także

Potrącony rowerzysta – nieszczęśliwy wypadek

W ciągu ostatnich kilku lat jazda na rowerze jest znacznie zyskała na popularności. Z każdym