Wypłata odszkodowania po wypadkuWypłata odszkodowania po wypadku

Zadośćuczynienie oraz odszkodowanie to nie jedyne świadczenia, które należą się osobie poszkodowanej w wypadku. W takiej sytuacji warto zdecydować się na pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który będzie dużym wsparciem na każdym etapie postępowania, w tym również pomoże prawidłowo określić wysokość roszczeń oraz ich zakres. O jakie świadczenia może starać się osoba, która pomimo upływu kilku lat od zdarzenia wciąż zmaga się ze skutkami obrażeń?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Wypadek

Klient VOTUM S.A. ucierpiał na skutek wypadku komunikacyjnego, który odebrał mu szansę na normalne życie. W momencie zdarzenia poszkodowany miał 21 lat. Mężczyzna doznał rozległych obrażeń ciała skutkujących m.in. przewlekłym stanem wegetatywnym, masywnym spastycznym porażeniem czterokończynowym oraz powikłaniami ze strony pęcherza neurogennego. Pomimo czasu, jaki minął od zdarzenia wciąż nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem.

Postępowanie sądowe

Mężczyzna podróżował bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, co więcej wsiadł do pojazdu kierowanego przez osobę nietrzeźwą. Z tego powodu ubezpieczyciel zastosował 80% przyczynienia i wypłacił 25.000,00 zł zadośćuczynienia oraz 9.000,00 zł kosztów opieki.

Eksperci VOTUM S.A. działający w imieniu poszkodowanego nie poddali się jednak i zarekomendowali skierowanie sprawy do sądu. Postępowanie trwało 3 lata i zakończyło się we wrześniu 2019 r., dotyczyło zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia oraz renty. Ostatecznie ustalono, że uszczerbek na zdrowiu mężczyzny wyniósł 300%. Ponadto dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi pełnomocnika zmniejszono stopień przyczynienia do 50%.

Sąd zasądził na rzecz mężczyzny kwotę zadośćuczynienia w pełnej wysokości ponad 320.000,00 zł wraz z odsetkami. Co więcej ustalono również wysokość comiesięcznej renty z tytułu zwiększonych potrzeb na prawie 6.000,00 zł. Przyznano również kwotę ponad 600,00 zł renty z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej.

Nie były to jedyne świadczenia, jakie otrzymał poszkodowany – zwrócono również koszt zakupu sprzętu do neurorehabilitacji w wysokości 3.750,00 zł, a także skapitalizowano rentę na zwiększone potrzeby za okres 5 lat poprzedzających wydanie wyroku przez sąd, było to ponad 160.000,00 zł. Wyrok sądu dotyczył również wypłaty 23.700,00 zł tytułem skapitalizowanej renty z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej za okres od dnia października 2013 roku do października 2016 roku z ustawowymi odsetkami, a także zwrotu kosztów leczenia, czyli kolejnych 6.000,00 zł.

Ze względu na charakter obrażeń oraz stan zdrowia mężczyzny niezwykle istotnym było ustanowienie odpowiedzialności ubezpieczyciela na przyszłość – poszkodowany wciąż jest poddawany specjalistycznemu leczeniu. Ponadto sąd przychylił się do stanowiska ekspertów VOTUM S.A. i uznał, iż otrzymywanie zasiłku pielęgnacyjnego oraz opiekuńczego nie stanowią podstawy do zmniejszenia renty z tytułu zwiększonych potrzeb.

W przypadku mężczyzny, który ucierpiał na skutek wypadku samochodowego efektem ciężkiej pracy specjalistów było wypłacenie znacznej sumy pieniędzy, która pozwoli na poprawę jego codziennej egzystencji. Dzięki dodatkowym środkom poszkodowany będzie mógł uzyskać częściową samodzielność i ujrzeć przyszłość w lepszych barwach.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Pożar w gospodarstwie rolnym

Pojęcie odszkodowania zazwyczaj kojarzy się wypadkiem komunikacyjnym, na skutek którego doszło do szkody osobowej, tzn.

Wypadek w pracy – zadośćuczynienie dla poszkodowanej kobiety

Wypadki w pracy są o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się to wydawać. Dochodzi do

Renta – 16 lat po wypadku

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, w których cierpią kierowcy i pasażerowie samochodów, a także

Potrącony rowerzysta – nieszczęśliwy wypadek

W ciągu ostatnich kilku lat jazda na rowerze jest znacznie zyskała na popularności. Z każdym