Film BanksterzyFilm Banksterzy

W październiku 2020 roku, podobnie jak w ubiegłym roku temat frankowiczów i kredytów we frankach pojawia się w mediach niezwykle często. Dzieje się tak nie tylko dzięki rocznicy wydania wyroku w sprawie państwa Dziubak przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która przypada na 3 października, ale również przez premierę filmu BANKSTERZY opowiadającego historię, która mogła być udziałem wielu kredytobiorców. Koproducentem filmy jest Votum Robin Lawyers SA, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej VOTUM. Zapraszamy do kin!

O filmie

Banksterzy to opowieść o systemie bankowym , w tym o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Zdarzenia przedstawione w filmie mogły mieć pośredni lub bezpośredni wpływ na życie kilkuset tysięcy frankowiczów. To film, który pokazuje jak instytucja zaufania publicznego jaką jest bank, świadomie nadużyła zaufania w stosunku do swoich klientów, a także o bezwzględnych działaniach w imię interesów. To historia o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu. W filmie, który bezkompromisowo opowiada o systemie bankowym wystąpiła plejada polskich aktorów: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska oraz Rafał Zawierucha.

Zaprasza na film-Banksterzy-Votum

 

2020-repertuar-Banksterzy

Film Banksterzy poruszając temat kredytów frankowych oraz umów opcji walutowych, będzie musiał zmierzyć się nie tylko z oceną krytyków filmowych, sektora bankowego, ale i frankowiczów. Można zakładać, że dla wielu kredytobiorców, którzy kilka lat temu zaciągnęli kredyt we frankach będzie to retrospekcja z ich własnych doświadczeń i przeżyć. To będzie ich historia. Dlatego można się spodziewać, że wielu frankowiczów sięgnie po repertuar kin i wybierze się na film.

Istotne będzie również ukazanie całej otoczki towarzyszącej sprzedaży kredytów frankowych. Dlatego szerokie grono odbiorów oceniając film nie tylko pod kątem gry aktorskiej, fabuły, pomysłu, reżyserii, czy scenografii będzie doszukiwało się okoliczności i zdarzeń, które dziś są tak licznie oceniane i odtwarzane są przez sądy w trakcie postępowania sądowego. Widzowie, w tym frankowicze po wyjściu z kina mogą utożsamiać się z bohaterami filmu – podobnie jak oni zostali oszukani przez banki.

 

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Oficjalny zwiastun filmu BANKSTERZY

Jak wygląda codzienność frankowiczów?

Frankowicze od lat zmagają się ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak dotychczas nie zaproponowano systemowego rozwiązania, które by im pomogło, pozostaje jedynie skierowanie sprawy do sądu. Ponadto banki podkreślają, że winni nie są ci, którzy oferowali swoim klientom trefne umowy kredytowe, ale ci którzy je podpisywali – bo aby zaoszczędzić na oprocentowaniu, decydowali się na kredyt walutowy, a nie tradycyjny, znacznie droższy, w złotówkach. Natomiast zapomina się o tym, że kiedy klient decydował się zadłużyć w złotówkach, nie przyznawano mu zdolności kredytowej. Postawiony przed dylematem zrezygnować z marzeń o nowym domu lub wziąć kredyt we frankach i spróbować je zrealizować, najczęściej decydował się na to drugie.

Na początku kredyt walutowy wyglądał jak los wygrany na loterii. Tak było do czasu, kiedy w 2015 roku bank szwajcarski uwolnił walutę od zależności od euro. Wtedy salda kredytowe Polaków w zastraszającym tempie zaczęły rosnąć. Kiedy zaciągali kredyt, frank kosztował około dwóch złotych, w momencie gdy kurs franka przekroczył cztery złote, dla wielu z nich spłacenie kredytu okazało się niemożliwe.

Banki nie były skore do jakiejkolwiek pomocy dla frankowiczów – nie odraczały kredytów. Jeśli kolejna rata nie wpływała na konto kredytowe, banki zajmowały nieruchomość. Licytowano je wtedy za grosze. Czasami nie osiągały nawet połowy wartości rynkowej. Oto codzienność tych, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyt frankowy. Ilu ich jest? Wliczając rodziny, które pomagają spłacającym, można mówić o ponad 2 milionach Polaków.

VotumRobin-rodo

FRANKOWICZU!

Czy wiesz, że możesz liczyć na BEZPŁATNĄ Analizę Twojej umowy z bankiem?

Szczegóły

 

Kto jest więc winny?

Frankowicze i analitycy nie mają wątpliwości – winne obecnej sytuacji są banki, które poprzez stosowanie nieuczciwych praktyk łamały prawo bankowe. Nikt nie przypuszczał, że bank, czyli instytucja zaufania publicznego dołączy do umowy kredytu we frankach zapisy, których nie powinno tam być, bo są niezgodne z polskim prawem bankowym i prawem Unii Europejskiej.

Należy również pamiętać, że zamiarem przeważającej większości kredytobiorców nie było zaciągnięcie kredytu frankowego. Szukali natomiast takiego zobowiązania, które pozwoli im na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Nie wszyscy posiadali jednak zdolność kredytową, by uzyskać kredyt w złotych polskich. Dlatego banki wpadły na pomysł obniżenia oprocentowania, stosując stawkę LIBOR i wprowadzając do umów klauzulę indeksacyjną do waluty obcej. Niestety, zapomniały należycie poinformować konsumentów o ryzyku wzrostu kursu waluty. A przede wszystkim o tym, że same będą ten kurs ustalać. Dlatego klienci zmuszeni sytuacją lub omamieni wizją niskich rat, tak chętnie sięgali po te kredyty. O tym co dzisiaj mogą zrobić frankowicze opowiada Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers SA, koproducenta filmu Banksterzy:

Aktualnie nie ma skuteczniejszej drogi na dochodzenie swoich praw niż skierowanie sprawy na drogę sądową. Na szczęście sądy powszechne stoją po stronie frankowiczów, co jeszcze kilka lat temu nie było tak oczywiście. Obecnie kredytobiorcy frankowi wygrywają około 90 proc. spraw sądowych. Oczywiście, zanim taka sprawa trafi do sądu, warto skorzystać z analizy dokumentacji kredytowej. Na rynku nie brakuje podmiotów, które wykonują taką weryfikację bezpłatnie. W taki sposób działa na przykład nasza spółka. Przed zawarciem umowy klienci otrzymają szczegółową informację o przysługujących roszczeniach i ich wysokości, kosztach sądowych i aktualnych danych dotyczących naszych wyroków. Dlatego powierzając swoją sprawę, zawsze zalecamy porównanie ofert kilku kancelarii i wybór takiej, która posiada odpowiednie doświadczenie i zapewni kompleksową pomoc.

Więcej informacji na stronie dystrybutora filmu Kino Świat.

 

2020-książka-banksterzy

Zapraszamy również do lektury.

Książka BANKSTERZY

To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o świecie bankierów i dramacie polskich frankowiczów. Na podstawie książki Adama Guza powstał scenariusz filmu „Banksterzy” (2020). W produkcji reżyserowanej przez Marcina Ziębińskiego występują m.in.: Katarzyna Zawadzka, Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska, Antoni Królikowski, Rafał Zawierucha, Jan Frycz, Magdalena Lamparska, Marcin Bosak i Maciej Nawrocki.

Polecamy książkę do nabycia w księgarnii Tania Książka

Adam Guz – Doradca finansowy, jedna z najbardziej znanych postaci polskiego biznesu. Przez ponad dwadzieścia lat prowadził butik inwestycyjny, zasiadał w zarządach i radach nadzorczych wielu spółek giełdowych. Jest golfowo-brydżowym wicemistrzem Polski. Jako autor zadebiutował w 2017 roku powieścią sensacyjną „9 dołków, czyli jak ukraść spółkę”. – źródło TaniaKsiazka.pl

 

 

PREMIERA

16 paź 2020

Czas trwania
104 minuty

Produkcja
Polska, 2020

Reżyseria
Marcin Ziębiński

OBSADA

MATEUSZ – ANTONI KRÓLIKOWSKI
MAGDA – MAGDALENA LAMPARSKA
KAROLINA – KATARZYNA ZAWADZKA
ADAM – TOMASZ KAROLAK
JAN – JAN FRYCZ
ARTUR – RAFAŁ ZAWIERUCHA
PAWCIO – MARCIN BOSAK
TOM – MACIEJ NAWROCKI
ANNA – MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA
TEŚCIOWA – EWA KASPRZYK
PREZES I – MAREK ŚLOSARSKI
PREZES II – PRZEMYSŁAW BLUSZCZ
PREZES III – CEZARY MORAWSKI
PREZES IV – MARIUSZ BONASZEWSKI
PREZES V – JERZY GUDEJKO
KATARZYNA – JULIA WYSZYŃSKA
PATRYK – KAMIL SZEPTYCKI
ANDRZEJ – KRZYSZTOF WACH
JUSTYNA – MARIANNA ZYDEK
KRYSTYNA – JOWITA BUDNIK

TWÓRCY
REŻYSERIA – MARCIN ZIĘBIŃSKI
SCENARIUSZ – ADAM GUZ, PIOTR STARZAK/współpraca – JERZY ROMANOWSKI, JOANNA WILCZEWSKA
ZDJĘCIA – DOMINIK DANILCZYK P.S.C.
SCENOGRAFIA – JOANNA WIKTORIA KOLSKA
KOSTIUMY – MARTA GRUDZIŃSKA
CHARAKTERYZACJA – POLA GUŹLIŃSKA
MONTAŻ – PAWEŁ SITKIEWICZ P.S.M./współpraca – BARTOSZ GUGUŁA
MUZYKA – RAFAŁ KULCZYCKI
CASTING – KATARZYNA GRYCIUK – KRZYWDA
KIEROWNICTWO PRODUKCJI – ELŻBIETA MAJDOSZ, PIOTR PIOTROWSKI
KOPRODUCENCI
WYDAWNICTWO KOBIECE – ŁUKASZ KIERUS
VOTUM ROBIN LAWYERS – ANDRZEJ DADEŁŁO, KACPER JANKOWSKI, PAWEŁ WÓJCIK
PRODUCENT – KAZIMIERZ ROZWAŁKA
EXECUTIVE PRODUCERS – TOMASZ KARCZEWSKI, MARCIN PIASECKI

Dystrybutor Kino Świat zaprezentował making of filmu Banksterzy:

Te wydarzenia zasługują na opowieść! Zobacz making-of filmu BANKSTERZY

 

 

RYZYKO KREDYTU WE FRANKACH W CAŁOŚCI PRZERZUCONO NA KLIENTÓW?

WYWIAD Z KACPREM JANKOWSKIM, PREZESEM ZARZĄDU VOTUM

 

ekspert-KJankowski-Votum

 

Jak to możliwe, że toksyczne umowy walutowe były zawierane w Polsce?

Najprościej rzecz ujmując: umowy powiązane z walutami obcymi były zawierane w Polsce, ponieważ banki wprowadziły je do swojej oferty. Gdyby takie produkty spekulacyjne nie pojawiły się na rynku, to dzisiaj nie mielibyśmy problemu dotyczącego blisko 900 tys. rodzin. Warto jednocześnie podkreślić, że kredyty hipoteczne, tak popularne w latach 2006-2010, miały niewiele wspólnego z walutami obcymi. Oczywiście, poza ryzykiem wzrostu kursu, które w całości zostało przerzucone na klientów. W rzeczywistości natomiast były to umowy złotowe zawierające jedynie mechanizm przeliczeniowy, najczęściej do franka szwajcarskiego. Czyli kredytobiorcy otrzymywali od banku kapitał w PLN, który następnie był przeliczany na CHF. Tym samym „frankowicze” przez lata oddają do banku sztucznie urosły dług, zamiast rzeczywiście otrzymanej kwoty kapitału. I to jest sprzeczne z prawem bankowym i ustawową definicją kredytu.

Czy Pańskim zdaniem wina leży fifty-fifty po stronie banków i klientów, którzy „wiedzieli, na jakie ryzyko się piszą”?

Zamiarem zdecydowanej większości kredytobiorców nie było zaciągnięcie kredytu frankowego. Szukali natomiast takiego zobowiązania, które pozwoli im na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Nie wszyscy posiadali jednak zdolność kredytową, by uzyskać kredyt w złotych polskich. Dlatego banki wpadły na pomysł obniżenia oprocentowania, stosując stawkę LIBOR i wprowadzając do umów klauzulę indeksacyjną do waluty obcej. Niestety, zapomniały należycie poinformować konsumentów o ryzyku wzrostu kursu waluty. A przede wszystkim o tym, że same będą ten kurs ustalać. Dlatego klienci zmuszeni sytuacją lub omamieni wizją niskich rat, tak chętnie sięgali po te kredyty.

Co dziś mogą zrobić „frankowicze”, żeby rozwiązać swój problem?

Aktualnie nie ma skuteczniejszej drogi na dochodzenie swoich praw niż skierowanie sprawy na drogę sądową. Na szczęście sądy powszechne stoją po stronie „frankowiczów”, co jeszcze kilka lat temu nie było tak oczywiście. Obecnie kredytobiorcy frankowi wygrywają około 90 proc. spraw sądowych. Oczywiście, zanim taka sprawa trafi do sądu, warto skorzystać z analizy dokumentacji kredytowej. Na rynku nie brakuje podmiotów, które wykonują taką weryfikację bezpłatnie. W taki sposób działa na przykład nasza spółka. Przed zawarciem umowy klienci otrzymają szczegółową informację o przysługujących roszczeniach i ich wysokości, kosztach sądowych i aktualnych danych dotyczących naszych wyroków. Dlatego powierzając swoją sprawę, zawsze zalecamy porównanie ofert kilku kancelarii i wybór takiej, która posiada odpowiednie doświadczenie i zapewni kompleksową pomoc.

 

Jak Polska poradziła sobie z „frankowiczami” w porównaniu z innymi krajami?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że problem kredytów powiązanych z walutami obcymi, to nie tylko domena naszego kraju. Podobne produkty finansowe były oferowane w Hiszpanii, Rumunii, Chorwacji czy na Węgrzech. Co prawda „frankowicze” w niektórych krajach mogli liczyć na wsparcie ze strony państwa. Niemniej jednak w żadnym przypadku wprowadzone ustawy nie rozwiązały problemu kompleksowo. Dlatego część kredytobiorców, podobnie jak w Polsce, sądzi się z bankami w zakresie pozostałych roszczeń. Co warto podkreślić, polscy „frankowicze” nie domagają się pomocy rządowej i jakiegoś specjalnego traktowania.

 

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

 

Czy banki rzeczywiście są bezkarne i nigdy nie poniosą kary za kryzys frankowy?

W polskim prawie karnym nie istnieje taka instytucja, jak odpowiedzialność zbiorowa. Trudno również wymagać ukarania konkretnych osób za spowodowanie kryzysu frankowego, skoro osoby odpowiedzialne za wprowadzenie takich produktów do oferty w większości przypadków są już poza sektorem bankowym. Z drugiej strony – „frankowicze” co do zasady nie domagają się kar dla bankowców. Chcą natomiast spłacać swoje zobowiązania na uczciwych zasadach. A skoro banki nie są im w stanie tego zagwarantować, to pozywają je do sądów. Ponadto dla banków największą karą powinna być utrata zaufania przez klientów, które ciężko im będzie odbudować, skoro pojawiają się informacje o kolejnych nieprawidłowościach, także w kredytach złotowych.

 

 


Czy grają film Banksterzy  w Twoim mieście – Repertuar kin Banksterz. Gdzie grają?

 Bełchatów Białystok Alfa Białystok Biała Białystok Jurowiecka Bielsko-Biała Bydgoszcz Czechowice-Dziedzice Dąbrowa Górnicza Elbląg Gdańsk Gdańsk Alfa Gdańsk Forum Gdańsk Metropolia Gdynia Gniezno Gorzów Wielkopolski Grudziądz Jaworzno Jelenia Góra Kalisz Katowice Katowice Punkt 44 Kędzierzyn-Koźle Kielce Konin Koszalin Kraków Kraków Bonarka Kraków Plaza Krosno Legionowo Legnica Lubin Lublin Felicity Łódź Łódź Manufaktura Nowy Sącz Olsztyn Opole Pabianice Piła Piotrków Trybunalski Płock Poznań Poznań Plaza Pruszków Przemyśl Radom Rumia Rybnik Rzeszów Rzeszów Galeria Rzeszów Siedlce Słupsk Sopot Sosnowiec Stalowa  Wola Starachowice Szczecin Szczecin CHR Kupiec Szczecin Outlet Park Tczew Tomaszów Mazowiecki Tychy Warszawa Arkadia Warszawa Bemowo Warszawa Blue City Warszawa Młociny Warszawa Mokotów Warszawa  Sadyba Warszawa Targówek Warszawa Ursynów Warszawa Wola Park Warszawa Złote Tarasy Włocławek Wołomin Wrocław Aleja Bielany Wrocław Magnolia Park Wrocław Pasaż Grunwaldzki Wrocław Wroclavia Zabrze Zgorzelec Żory

 

 

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Świętujemy 10 lat obecności na GPW!

20.12.2020 r. przypadło 10lecie obecności Votum S.A. na giełdzie papierów wartościowych. Z tej okazji Prezes

Znicz 2020: Bezpieczeństwo na drodze

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas zwiększonej migracji ludzi oraz wzmożonego ruchu pojazdów na drogach

15 lat Votum SA

14 października to wyjątkowy dzień w historii VOTUM SA, a ten rok jest pod tym

Film Banksterzy

W październiku 2020 roku, podobnie jak w ubiegłym roku temat frankowiczów i kredytów we frankach