Postaw na odblask!Postaw na odblask!

Z danych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Według policyjnych statystyk w 2015 roku na terenie woj. dolnośląskiego piesi spowodowali 171 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 19 osób, a obrażenia ciała odniosły 154 osoby.

 

Gdy powyższe informacje trafiły do VOTUM SA, postanowiliśmy zaangażować się w prowadzoną przez dolnośląską Policję akcję „Postaw na odblask”. W jej ramach przekazaliśmy kilka tysięcy opasek odblaskowych, które funkcjonariusze będą rozdawali pieszym, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym.

 

Zwłaszcza, że zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Podczas akcji chcieliśmy nie tylko dostarczyć wymagane prawem odblaski, ale także uświadomić, jak słabo widoczny na drodze może być pieszy. Temu ma służyć promowany na FaceBook’u i YouTube filmik:

 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia i przesłania znajomym. Mamy nadzieję, że dzięki niemu odblaski będą chętniej zakładane. W końcu w poprzedniej naszej akcji tego typu pokazaliśmy już, że elementy odblaskowe mogą być ciekawym elementem stroju: https://votum-sa.pl/aktualnosci/jestem-na-czasie/

 

Po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniana „dodatkowa” odległość pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Bycie bezpiecznym na drodze to bycie widocznym. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

 

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 zł.

 

Pamiętajmy zawsze o tym, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Jak podkreśla Policja – najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Natomiast najczęstszym przewinieniem pieszego jest nieostrożne wejście przed jadący pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Równie niebezpieczny jest pośpiech.

 

Swoją wiedzą podzielił się asp. szt. Tomasz Słuszniak (Zespół Profilaktyki Społecznej, Wydziału Ruchu Drogowego, KWP we Wrocławiu)

 

Dziękujemy za pomoc i wspólną Akcję!

Czytaj również


Komunikat prasowy VOTUM SA

W dniu 26 maja 2020 roku Zarząd Votum S.A. postanowił, zgodnie z polityką dywidendy przyjętą

Wywiad z Prezesem Zarządu VOTUM SA dla SII

Prezes Zarządu VOTUM SA Bartłomiej Krupa był gościem programu Inwestorzy Live emitowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dążenie do najwyższych norm bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnienie bezpiecznego i ekologicznego przemieszczanie się obywateli

Raport roczny Grupy Kapitałowej VOTUM

W dniu 28 kwietnia 2020 r. opublikowany został raport roczny Grupy Kapitałowej VOTUM. Rok 2019