Raport Rzecznika Finansowego o likwidacji szkód w pojazdachRaport Rzecznika Finansowego o likwidacji szkód w pojazdach

Likwidacja szkód w pojazdach to dla kierowców niezwykle ważny temat – mimo szczegółowych regulacji prawnych, wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego i obszernego orzecznictwa sądów wciąż zdarza się, że poszkodowani otrzymują zaniżone odszkodowanie.

 

Sprawdź czy należy Ci się wyższe odszkodowanie

 

 

Rzecznik Finansowy wydał kolejny raport, podejmujący tę tematykę. Podjął w nim kwestie, związane z przedmiotem skarg poszkodowanych właścicieli pojazdów.

 

 

Są to:

 

  • refundacja wydatków na najem pojazdu zastępczego,

 

  • amortyzacja części zamiennych,

 

  • rodzaje części zamiennych stosowanych do naprawy pojazdów,

 

  • szkoda całkowita,

 

  • stawki za roboczogodzinę prac blacharskich, lakierniczych i mechanicznych,

 

  • utrata wartości handlowej pojazdu.

 

W raporcie Rzecznik Finansowy wyraził zaniepokojenie tym, że liczba skarg na OC komunikacyjne nie maleje i ocenił działania zakładów ubezpieczeniowych w zakresie wypłacania świadczeń z tego tytułu. Obserwacje nie napawają jednak optymizmem.

 

 

Wielu ubezpieczycieli nie respektuje wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, niektórzy starają się obejść zalecenia KNF i stosują rozwiązania, których wynikiem są znacznie zaniżone odszkodowania.

 

 

Jak podkreśla w raporcie Rzecznik Finansowy, niekiedy ubezpieczyciele korzystają z niewiedzy poszkodowanych na przykład w kwestii wartości handlowej pojazdu. Nierzadko zdarza się, że zakład ubezpieczeń zaniża ją przy likwidacji szkody, a właściciel pojazdu, nieświadomy, że może się nie zgodzić z decyzją ubezpieczyciela, godzi się na wskazaną przez niego sumę.

 

 

Równie poważnie wygląda kwestia zwrotu kosztów naprawy samochodów. Wciąż sporym problemem dla właścicieli samochodów jest narzucanie użycia w trakcie naprawy pojazdu zamienników oryginalnych części zamiennych. Zakłady ubezpieczeń ingerują również w ceny części zamiennych, a także koszty robocizny czy materiałów zawarte w kosztorysach.

 

 

W niektórych dziedzinach widać poprawę – przykładem może być pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Jednak nawet ta kwestia nie jest do końca rozwiązana – problemem wciąż jest długi okres oczekiwania na decyzję ubezpieczyciela w kwestii zasadności najmu samochodu.

 

 

Rzecznik Finansowy stara się znajdować rozwiązania mogące pomóc poszkodowanym właścicielom pojazdów. Rekomenduje przede wszystkim  skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy w kwestii wyceny kosztów naprawy i materiałów.

 

 

Nie zawsze proste jest znalezienie odpowiedniego eksperta i załatwienie koniecznych formalności. VOTUM S.A. oferuje pomoc sprawdzonych i solidnych rzeczoznawców i doradców ubezpieczeniowych, którzy mogą poprowadzić negocjacje z ubezpieczycielem.

 

 

Więcej na temat wniosków Rzecznika Finansowego napiszemy w kolejnych artykułach.

Czytaj również


Święto pracowników – gala finałowa Konkursu „Pracownik Roku”

W dniu 8 kwietnia 2019 r. w warszawskiej siedzibie Business Centre Club odbyła się gala

Wyniki Grupy Kapitałowej Votum w IV kwartale 2018 r.

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Prezesa Zarządu Votum S.A. Bartłomieja Krupy na temat wyników

Wsparcie dla osób poszkodowanych w wypadkach

Pod koniec ubiegłego roku do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący świadczenia usług odszkodowawczych, który ma

Na co dzień pomaga innym! Zbiórka dla Anety

Zachęcamy Was do wsparcia naszej koleżanki Anety, która na co dzień pracuje w Dziale Korespondencji #Votum S.A.