Znicz 2020: Bezpieczeństwo na drodzeZnicz 2020: Bezpieczeństwo na drodze

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas zwiększonej migracji ludzi oraz wzmożonego ruchu pojazdów na drogach całego kraju. Zarówno na trasach, jak i w samych miejscowościach w pobliżu nekropoli pojawia się wówczas więcej niż zwykle pojazdów i choć w tym roku ten dzień będzie wyglądać zupełnie inaczej priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym niezmiennie jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych, nie tylko w tym okresie.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Bezpieczeństwo na drogach

W poprzednich latach szczególnym nadzorem objęte były rejony cmentarzy a także główne drogi wylotowe z miast. Nadrzędnym celem działań Policji było zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu, nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym. W tym okresie funkcjonariusze pionu ruchu drogowego bacznie obserwują użytkowników ruchu drogowego i reagują w szczególności na wykroczenia i przestępstwa, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych.

Dodatkowym utrudnieniem w ruchu drogowym, nie tylko 1 listopada, są również niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz umiejętności osób okazjonalnie użytkujących pojazdy. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, zmienne warunki atmosferyczne w postaci mgieł czy opadów to dodatkowe utrudnienia, które mogą nas spotkać w czasie jazdy.

Za każdym razem, gdy wybieramy się w podróż warto pamiętać o kilu regułach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do celu podróży, a także bezpieczny powrót.

  1. Pamiętajmy, iż przesadna prędkość nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków panujących na drodze a także zachować większy odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie.
  2. Nie należy także denerwować się i ryzykownie wyprzedzać, gdy auto przed nami jedzie dużo wolniej. Zapewne osoba siedząca za kierownicą może nie ma tak bogatego doświadczenia w technice jazdy samochodem jak my.
  3. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę.
  4. Sprawdźmy, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy nasz klakson jest sprawny.
  5. Brak płynu w spryskiwaczach może bardzo utrudnić drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Napełnijmy, więc zbiorniczek i zostawmy zapas płynu, który schowamy na wszelki wypadek w bagażniku.
  6. Przypomnijmy o tym, że przewożenie dzieci w fotelikach, które są trwałe i pewnie zamontowane w pojeździe ma fundamentalne znaczenie, ponieważ podczas zderzeń na ciało młodego człowieka działają znaczne siły.
  7. Słuchajmy komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących w poszczególnych regionach i na ich drogach.

Zagrożenia w ruchu drogowym

Należy zauważyć, że wraz z rozwojem motoryzacji równocześnie wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezwykle istotną kwestią w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ prowadzone analizy wskazują na znaczny udział tej grupy a w szczególności pieszych w zdarzeniach drogowych. W trakcie podróżowania wieczorem lub nocą warto jeszcze większą uwagę skupić na niechronionych uczestnikach ruchu, jakimi są często niewidoczni piesi.

Pamiętajmy, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Jak pieszy może zadbać o swoje bezpieczeństwo?

PAMIĘTAJMY, iż bycie bardziej widocznym równa się z tym że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Wcześniejsze zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie przez osoby poniżej 15 roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano również wyjątki.

Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Obecny przepis nie ma także zastosowania w strefie zamieszkania. Jak wiemy pieszy korzysta tam z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

W uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji podkreślało się, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania.

Artykuł powstał przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu
Autor: asp. szt. Tomasz Słuszniak

 

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Świętujemy 10 lat obecności na GPW!

20.12.2020 r. przypadło 10lecie obecności Votum S.A. na giełdzie papierów wartościowych. Z tej okazji Prezes

Znicz 2020: Bezpieczeństwo na drodze

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas zwiększonej migracji ludzi oraz wzmożonego ruchu pojazdów na drogach

15 lat Votum SA

14 października to wyjątkowy dzień w historii VOTUM SA, a ten rok jest pod tym

Film Banksterzy

W październiku 2020 roku, podobnie jak w ubiegłym roku temat frankowiczów i kredytów we frankach