Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów?Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów?

W dniu 3 października 2019 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który był szczególnie wyczekiwany przez osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny denominowany lub indeksowany do waluty franka szwajcarskiego. Jest on przychylny frankowiczom, przy czym należy pamiętać, że sam wyrok Trybunału nie wystarczy do tego, aby odzyskać pieniądze od banku.

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Jakie działania może podjąć frankowicz?

Wyrok TSUE okazał się być zgodny z oczekiwaniami, a w jego treści zostały powielone twierdzenia wcześniej zawarte w opinii Rzecznika Generalanego TSUE. Ponadto Trybunał potwierdził słuszność orzecznictwa czy decyzji wydawanych przez polskie sądy czy też takie instytucje jak chociażby UOKIK. Ten wielokrotnie wskazywał stosowane w umowach zapisy niedozwolone.

O tym jakie działania mogą podjąć frankowicze, aby odzyskać pieniądze od banku dla portalu BIZNESTUBA opowiedziała mecenas Monika Kasprzyk, zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Bankowych w Kancelarii wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM. Przede wszystkim mało prawdopodobne wydaje się, aby banki zmieniły podejście w stosunku do kredytobiorców i zgadzały się na polubowne zakończenie sporu. Według mecenas Moniki Kasprzyk bardziej prawdopodobna wydaje się być konieczność wystąpienia na drogę sądową w przypadku której zasadnym wydaje się być skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zapewni wsparcie na każdym etapie postępowania. Jednak niezależnie od obranej ścieżki pierwszym krokiem, jaki powinien dokonać frankowicz powinno być skompletowanie dokumentacji dotyczącej kredytu, co znacznie ułatwia późniejszy ewentualny proces dochodzenia roszczeń od banku.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępną na portalu BiznesTuba.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot

Ponad 2,1 tys. powództw w sprawach frankowych

W II kwartale 2020 roku Grupa Kapitałowa VOTUM wysłała do sądów ponad 2,1 tys. pozwów

Zmiany w kodeksie drogowym – kierowcy i piesi

W lipcu miały wejść w życie zmiany w Kodeksie drogowym będące kontynuacją działań mających na

E-rozprawy – czy sądy czeka rewolucja?

Kolejny projekt Tarczy Antykryzysowej, który został przyjęty przez Rząd obejmuje również zmiany dotyczące procedury karnej.