Co zmieniło się po wyroku TSUE? – wypowiedź eksperta w programie Rozmowa Ściśle Jawna



Co zmieniło się po wyroku TSUE? – wypowiedź eksperta w programie Rozmowa Ściśle Jawna

Pomimo czasu, jaki minął od momentu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku w sprawie kredytu powiązanego z walutą franka szwajcarskiego wciąż można zaobserwować jego skutki. O tym co zmieniło się po wyroku TSUE, w tym między innymi o jego wpływie na orzecznictwo sądów krajowych oraz stanowisko banków w programie ROZMOWA ŚCIŚLE JAWNA opowiedział Paweł Wójcik, członek zarządu VOTUM Robin Lawyers wchodzącej w skład GK VOTUM.

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc?

Czy wyrok TSUE wpłynął na orzecznictwo sądów krajowych?

Już w listopadzie można było zaobserwować oddziaływanie wyroku TSUE na orzeczenia sądów krajowych. Z pośród 54 wyroków, które zapadły w tym miesiącu, aż 40 było korzystnych dla frankowiczów, co stanowi 74%. Natomiast w październiku było to 65% z 26 wydanych wówczas wyroków.

Ponadto ekspert zwraca uwagę na to, że w najbliższym czasie można spodziewać się, że zwiększy się liczba wyroków korzystnych dla frankowiczów, a końcowe orzeczenie sądu w dużej mierze zależy od obranej przez pełnomocnika strategii procesowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w sytuacji, gdy powództwo dotyczy np. odfrankowienia umowy, a nie jest ono możliwe do zrealizowania, sąd może je oddalić, co jest tożsame z przegraną frankowicza.

Frankowicze a wyrok TSUE

Orzeczenie Trybunału wpłynęło nie tylko na ilość wydanych wyroków, ale również na świadomość frankowiczów, którzy zadają bardzo konkretne pytania na temat roszczeń o które mogą wnioskować. Przy tej okazji warto wspomnieć, iż średnia wartość roszczenia to ok. 70.000,00 zł.

Co więcej frankowicze podejmują coraz śmielsze działania – decydując się na powierzenie swojej sprawy profesjonalistom i skierowanie jej na drogę postępowania sądowego. Niezależnie od wybranej strategii procesowej, tj. dążenia do odfrankowienia czy unieważnienia umowy kredytowej w przypadku wygranej kredytobiorca zyskuje.

Banki nie pozostają obojętne na działania podejmowane przez frankowiczów, przy okazji sprawy państwa Dziubak pojawiły się głosy mówiące o konieczności poniesienia przez kredytobiorcę kosztów związanych z bezumownym korzystaniem z kapitału. Według eksperta bank nie ma podstaw do podejmowania podobnych działań. Potwierdza to jednak brak możliwości zastosowania polubownego rozwiązania i osiągnięcia porozumienia z bankiem na drodze pozasądowej w przypadku spraw frankowych.

Niestety o tym, jak mocno banki obstają przy swoim może świadczyć również ich postępowanie w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego i związanego z tym proporcjonalnego zwrotu opłat dodatkowych, takich jak prowizje z dnia 11 września 2019 r. Pomimo niewielkiego stopnia skomplikowania spraw i braku niejasności wciąż są banki, które nie zwracają środków kredytobiorcom.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią wywiadu udzielonego przez eksperta, Pawła Wójcika w programie ROZMOWA ŚCIŚLE JAWNA.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


TSUE wydał korzystny wyrok w sprawie Frankowiczów: C-140/22

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kontynuuje rozstrzyganie kwestii dotyczących kredytów udzielanych we franku szwajcarskim. Ostatnie orzeczenie

Frankowicze zdecydowanie górują nad bankami w sądach.

Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum zbierają dane z rynku, z tych które udało się zebrać

Restrukturyzacja Getin Noble Bank i TSUE

Frankowicze w związku z informacją o restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. byli bardzo zaskoczeni. Jeszcze

Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła