Eksperci Grupy Kapitałowej VOTUM S.A. dla RzeczpospolitejEksperci Grupy Kapitałowej VOTUM S.A. dla Rzeczpospolitej

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok zgodnie z którym kredytobiorcy, którzy spłacą kredyt konsumencki przed czasem powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów, takich jak prowizje czy składki na ubezpieczenie. Co to oznacza dla banków?

Zwrot opłat za wcześniej spłacone kredyty konsumenckie

Zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i Rzecznik Finansowy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślają, że wyrok TSUE mówi wprost o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania obniżeniu podlega całkowity koszt kredytu.

Prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji za udzielenie kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty wynika wprost z ustawy – wskazuje Paweł Wójcik, członek zarządu Robin Lawyers S.A., wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Oszacowanie sumy, jaką sektor bankowy będzie musiał zwrócić kredytobiorcom w związku z wcześniejszymi spłatami kredytów jest trudne. Część osób może nawet nie mieć świadomości, że powinno otrzymać od banku zwrot innych kosztów poza odsetkami. Te ostatnie zazwyczaj były rozliczane przez banki w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Z powodu niskich stóp procentowych banki i firmy pożyczkowe notowały niższe przychody odsetkowe, zaczęły natomiast wyższe prowizje i opłaty przygotowawcze, który w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania nie były rozliczane.

Jak wyjaśnia radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM S.A. za kredyt konsumencki będzie uznana tez umowa o kredyt niezabezpieczony hipoteką, który jest przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego, a także pożyczki i kredyty odnawialne.

Autorzy artykułu zwracają uwagę na to, że kwota ewentualnych sporów może być znacząca, ale szacunki kosztów znacznie utrudnia brak wiedzy dotyczącej świadomości swoich praw przez kredytobiorców oraz jak wielu z nich zdecyduje się na skierowanie swojej sprawy do sądów.

W większości przypadków do odzyskania będą nieduże kwoty, rzędu kilkuset złotych, choć w skrajnych przypadkach (duże kwoty i szybko spłacony kredyt) może to być nawet 80 tys. zł. Biorąc po uwagę przytoczone liczby oraz zakładając, że wszyscy klienci poszliby do sądów i wygrali, koszt dla banków mógłby sięgnąć według różnych analiz od 1,4 mld zł do 4 mld zł.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej Rzeczpospolitej.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Wypadek za granicą – co warto wiedzieć

Wraz ze zbliżającym się okresem wakacyjnym oraz znoszeniem kolejnych restrykcji przez rząd co raz więcej

Pożar przedsiębiorstwa a odszkodowanie

Obecnie przedsiębiorcy zmagają się z wieloma wyzwaniami, które spowodowała pandemia koronawirusa. Choć teraz okoliczności są

Zmiany w przepisach a ochrona pieszych

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy dotyczący ruchu drogowego. Wśród nich znalazło się kilka

Aktualna sytuacja frankowiczów

Gościem porannej audycji Onet Rano #Wiem w dniu 11 maja 2020 r. był Radca Prawny