Ekspert o wyroku TSUEEkspert o wyroku TSUE

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w ubiegły czwartek dał tysiącom frankowiczów zielone światło do wystąpienia przeciwko bankom w sprawie kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. O tym co zmieni wyrok oraz jakie działania mogą podjąć frankowicze w programie „Nocna wymiana myśli” głos zabrał Paweł Wójcik z Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Co zmieni wyrok TSUE?

Według eksperta frankowicze w momencie publikacji wyroku otrzymali oręż do walki z bankami. Co więcej poniekąd uzyskali również pewność wygranej z bankami – wyrok TSUE okazał się być przychylny konsumentom.

Należy jednak pamiętać, że wyrok nie wprowadza automatycznego rozwiązania problemu frankowiczów, a jedynie wskazuje w jaki sposób powinny orzekać sądy krajowe. Głównym zadaniem TSUE jest dbałość o to, aby orzecznictwo w obrębie Unii Europejskiej było jednolite.

Jakie działania mogą podjąć frankowicze?

W odpowiedzi na pytanie, które z działań przynosi najlepsze efekty ekspert jednoznacznie wskazał indywidualne postępowanie sądowe. Zwrócił przy tym uwagę na nastawienie banków wobec frankowiczów, które pomimo wyroku TSUE pozostało niezmienione – banki nadal nie są skłonne zgodzić się na polubowne rozwiązanie sporu. Natomiast podstawową wadą postępowania zbiorowego jest to, że prowadzi ono przede wszystkim do ustalenia odpowiedzialności, a nie jak ma to miejsce w przypadku postępowania indywidualnego do ustalenia wysokości ewentualnej nadpłaty.

Ponadto zgodnie z wypowiedzią Pawła Wójcika z Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A. spłacenie kredytu w całości nie wyklucza możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwie wykonanej umowy kredytowej. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu okresu przedawnienia.

Ekspert podkreśla również, że jest to właściwy moment do rozpoczęcia walki z bankami, co zdaje się potwierdzać również opinia Rzecznika Finansowego. Ponadto warto przy tym zdecydować się na wsparcie profesjonalnego pełnomocnika, który będzie wsparciem dla kredytobiorcy, na każdym etapie postępowania.

VOTUM S.A. reprezentując sprawy frankowiczów wygrywało z bankami już przed wyrokiem TSUE. Jak dodaje Paweł Wójcik, frankowicze uwierzyli, że po wyroku TSUE będzie łatwiej odzyskać pieniądze.

To klient musi zadecydować co robić dalej. Może wystąpić do banku ze swoimi roszczeniami. Te zapewne będą oddalone. Fala zwycięstw z bankami jest teraz możliwa zwłaszcza drogą pozwów indywidualnych, ponieważ zbiorowe nieszczególnie się tu sprawdziły – informuje Paweł Wójcik z Departamentu Bankowego VOTUM S.A.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy w najnowszej „Nocnej wymianie myśli”.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła

Rok po TSUE

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak, którzy

Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć?

Osoba poszkodowana w wypadku może otrzymać od ubezpieczyciela szereg świadczeń odszkodowawczych. Należą do nich między

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot