Film Banksterzy w mediachFilm Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła się do tego między innymi rocznica wydania wyroku w sprawie państwa Dziubak przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zbliżająca się premiera filmu Banksterzy. Zwłaszcza ta ostatnia wzbudza duże zainteresowanie wśród kredytobiorców frankowych, którym historia przedstawiona w filmie może przypominam ich własną – oni również zostali oszukani przez banki. Jakie emocje wywołuje film? Czego mogą oczekiwać frankowicze?

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Film Banksterzy

O filmie w ostatnim wydaniu Rozmowy Ściśle Jawnej opowiedział Paweł Wójcik, Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA, spółki wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Votum. Bez wątpienia film wywołuje emocje i choć jest to film fabularny, czyli zawierający elementy fikcyjne to dzięki niemu wielu frankowiczów może przypomnieć sobie, jak wyglądały okoliczności zaciągania przez nich kredytu.

Do popularności kredytów w tamtym czasie przyczyniła się przede wszystkim ich dostępność. Osoby, które nie miały wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć zobowiązanie w złotówkach mogły to zrobić we franku szwajcarskim. Jednak podstawą do wystąpienia z roszczeniami przeciwko bankom są przede wszystkim klauzule abuzywne (niedozwolone) jakie znalazły się w umowach kredytowych. Jak podkreśla ekspert banki nie są instytucjami zaufania publicznego, a przedsiębiorcami nastawionymi na zysk.

Rok po TSUE

Od momentu wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubak sądy krajowe wydało ponad 500 orzeczeń dotyczących kredytów frankowych, 90% z nich była korzystna dla frankowiczów. Obecnie postępowanie sądowe to najskuteczniejsze rozwiązanie, aby odzyskać pieniądze od banku, niezależnie od tego czy jego efektem będzie odfrankowienie czy unieważnienie umowy kredytowej. Jednak wysokość wygranej zależy od wielu czynników, w tym między innymi od wysokości kursu franka w momencie, kiedy kredyt był zaciągany czy wysokości zobowiązania. Średnia wysokość nadpłaty to ok. 70-80 tys. zł.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu!

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Frankowicze zdecydowanie górują nad bankami w sądach.

Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum zbierają dane z rynku, z tych które udało się zebrać

Restrukturyzacja Getin Noble Bank i TSUE

Frankowicze w związku z informacją o restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. byli bardzo zaskoczeni. Jeszcze

Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła

Rok po TSUE

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak, którzy