Frankowicze kontra banki – styczeń 2020Frankowicze kontra banki – styczeń 2020

Eksperci Grupy Kapitałowej VOTUM wspólnie z redakcją Rzeczpospolitej przygotowali zestawienie dotyczące wyroków, jakie zapadły w styczniu. Czy orzeczenia wydawane przez sądy uległy ujednoliceniu? Kto w zdecydowanej większości wygrywał w sądach?

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Wyroki sądów krajowych w styczniu

W styczniu 2020 roku 85% wyroków, do których udało się dotrzeć autorom analizy było korzystne dla frankowiczów. W przypadku zaledwie 5% odnotowano wyrok niekorzystny dla kredytobiorcy – było to tylko dwa wyroki. Natomiast 10% wszystkich postępować dotyczyło uchylenia poprzednich rozstrzygnięć.

Orzeczenia sądów krajowych z ubiegłego miesiąca poniekąd potwierdzają tendencje, jakie można było zaobserwować już  w ubiegłym roku. W szczególności po wydaniu wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w najgłośniejszej polskiej sprawie frankowej – państwa Dziubak.

Analizując ostatnie orzeczenia, można uznać, że sądy zgodnie stwierdzają, że klauzula przeliczeniowa stanowi niedozwolone postanowienie. Potwierdza to też Sąd Najwyższy w orzecznictwie, które jednoznacznie określa mechanizm indeksacyjny jako abuzywny – mówi Wojciech Bochenek, radca prawny w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.

Wciąż jednak w podobnych przypadkach sądu orzekają zarówno nieważność umowy, jak i jej odfrankowienie.  Tym samym można stwierdzić, iż nadal brak jednolitego stanowiska.

Ostatnio zapada zdecydowanie więcej wyroków korzystnych dla kredytobiorców. Na niektóre niewiadome odpowiedzi poznamy wraz z upływem czasu, jak chociażby w kwestii roszczenia za bezumowne korzystanie z kapitału, które nie spotkało się z aprobatą Sądu Okręgowego w Białymstoku. Z kolei rozstrzygnięcia w zakresie stosowania teorii salda albo teorii dwóch kondykcji można się spodziewać w Sądzie Najwyższym, do którego pytanie prawne skierował Sąd Okręgowy w Warszawie – dodaje mecenas Wojciech Bochenek.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła

Rok po TSUE

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak, którzy

Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć?

Osoba poszkodowana w wypadku może otrzymać od ubezpieczyciela szereg świadczeń odszkodowawczych. Należą do nich między

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot