Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Mieć prawo do… – Sylwia Nowaczyk w Miesięczniku Ubezpieczeniowym

VOTUM /

Aktualności / Z mediów / Mieć prawo do… – Sylwia Nowaczyk w Miesięczniku Ubezpieczeniowym

Mieć prawo do… – Sylwia Nowaczyk w Miesięczniku Ubezpieczeniowym

24 sierpnia 2017
sylwia nowaczyk

Artykuł Sylwii Nowaczyk, Koordynatora Postępowań Mediacyjnych Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek i Wspólnicy, ukazał się w najnowszym numerze Miesięcznika Odszkodowawczego. W tekście zatytułowanym Mieć prawo do… przeczytamy o najważniejszych zagadnieniach związanych z wypłacaniem zadośćuczynienia po śmierci osoby najbliższej.

 

Analizując decyzje w różnych szkodach można odnieść wrażenie, że ubezpieczyciele unikają pełnej realizacji świadczeń, którymi objęte są zdarzenia ubezpieczeniowe. W szkodach ze skutkiem śmiertelnym, może się wydawać, że w szczególności, gdyż prawo przyznaje rodzinie – osobom najbliższym zmarłego szereg uprawnień odszkodowawczych, zwłaszcza, że uprawnionych do jednej szkody jest często kilka osób. W takich sprawach niekiedy mogłoby się wydawać, że zdaniem niektórych ubezpieczycieli rodzina nie jest najważniejsza, a to przez sugestie, że zmarły nie był zbyt ważnym członkiem rodziny lub był po prostu jednym z wielu. Zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne, w orzecznictwie sądowym, w tym Sądu Najwyższego, wielokrotnie powtarzany jest ten fakt jak i to, że w przypadku wyrządzenia szkody należy liczyć się z obowiązkiem jej naprawienia – w jedynej ex post możliwej do wykonania, czyli materialnej formie. Jednocześnie w związku z tym zadośćuczynienie musi być w kwocie znaczącej i mieć tzw. odczuwalną wartość. 

 

 

Należy podkreślić, że tragiczne wydarzenie na zawsze odmienia życie rodzin osób zmarłych, a krzywda jest nieodwracalna. Nie budzi wątpliwości, że kwestia wyceny bólu, rozpaczy i cierpienia po stracie osoby najbliższej jest wyjątkowo trudna. Nie można ustalić jednego uniwersalnego miernika takich stanów, a każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i odrębnie dla danej sprawy, przy uwzględnieniu wszystkich istotnych okoliczności. Aktualny stan wiedzy, a nawet badania i testy psychologiczne nie pozwalają na udowodnienie rozmiaru uczuć i przywiązania do zmarłego. 

 

 

Przy okazji podkreślić należy, że niektórzy uprawnieni są osobami bardziej zamkniętymi, lapidarnie opowiadają o swoich uczuciach, tłumią emocje, co nie oznacza przecież, że nie przeżywają śmierci osoby najbliższej szczególnie mocno (czasem być może nawet głębiej). Takim osobom, które radzą sobie samodzielnie, nie konsultują się u psychologów czy u psychiatrów zazwyczaj ubezpieczyciele odmawiają wypłaty świadczeń lub je zaniżają właśnie z racji braku „dowodów” na doznanie krzywdy. Nie można jednak zakładać, że ustawodawca promował osoby o słabszej konstrukcji psychicznej, reagujące intensywniej na sytuację traumatyczną im przyznając uprawienie do zadośćuczynienia, a w gorszej osoby zamknięte, kumulujące wewnątrz złą energię. 

 

 

Stosowanie zatem sztywnych reguł z uwagi na różnorodność stanów faktycznych jest wyłączone, na przykład rodzaj relacji łączących rodzica ze zmarłym dzieckiem może prowadzić nawet w skrajnych przypadkach do oddalenia powództwa, a do zasądzenia znacznej kwoty dochodzi w razie śmierci jednej z mieszkających razem od wielu lat sióstr, które nie założyły własnych rodzin. Zdając sobie sprawę z zawodności wszelkiej komparastyki w tej materii należy jedynie bardzo ogólnie wskazać, że najczęściej w typowych przypadkach rozmiar krzywdy jest szczególnie duży w razie śmierci rodzica małoletniego dziecka, zgonu dziecka mającego być oparciem dla rodziców na stare lata, czy śmierci małżonka. Analizując orzecznictwo sądowe średnie zasądzenia w analogicznych sprawach są kilka razy wyższe niż wypłaty na etapie likwidacji.  Dlaczego zatem tak jest, skoro działalność ubezpieczycieli ma charakter profesjonalny i wszystkie wskazane powyżej okoliczności są im znane i po co zatem standaryzacja wypłat? 

 

 

Zapraszamy do lektury całego artykułu!

 

Magazyn Ubezpieczeniowy-1

Magazyn Ubezpieczeniowy-2

Magazyn Ubezpieczeniowy-3

 

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

Grzegorz celeban

Sprostowanie artykułu pt. „NRA chce nowego projektu regulacji odszkodowawców”, jaki ukazał się na portalu Gazety Ubezpieczeniowej 17 września.strzałka

Law-stream-odszkodowania online

Niektórzy uważają, że usługi prawne są drogie. Czy na to rozwiązanie? Czy można walczyć skutecznie o odszkodowanie online? Poszkodowanym z drobną szkodą czy niewielkimi obrażeniami zależy na prostych rozwiązaniach. Preferują również usługi online, które pozwalają na sfinalizowanie sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Poznaj nową usługę LAW stream z grupy kapitałowej VOTUM.strzałka

Grzegorz celeban

W najnowszym numerze „Filantropa naszych czasów” ukazał się artykuł dotyczący działalności Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. Przeczytaj i dowiedz się, z jakiej pomocy możesz skorzystać Ty lub Twoi bliscy!strzałka

tabela zadośćuczynień

Wyrok Sądu Apelacyjnego przyznał rację Votum S.A. w sporze z Auxilia sp. z o. o. w sprawie dotyczącej nieuczciwej konkurencji oraz wprowadzania potencjalnych klientów w błąd.strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie