Obcokrajowiec sprawcą wypadkuObcokrajowiec sprawcą wypadku

Wypadek komunikacyjny to zawsze niezwykle stresujące wydarzenie dla kierowcy czy pasażera samochodu biorącego w nim udział. Co w sytuacji, gdy sprawcą zdarzenia jest obcokrajowiec? Czy możliwe jest wówczas otrzymanie odszkodowania? Do kogo zwrócić się o pomoc? Na te i inne pytania dla portalu BizneTuba.pl odpowiedział ekspert, radca prawny Mateusz Leśniewski z Kancelarii wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Co zrobić w sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest obcokrajowiec?

Otwarcie granic w obrębie Unii Europejskiej sprawiło, że po polskich drogach porusza się wielu obcokrajowców. Niestety niekiedy dochodzi do wypadków z ich udziałem, a wiele osób poszkodowanych w podobnych zdarzeniach nie wie, gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji oraz czy możliwa jest wypłata należnego im odszkodowania.

Zwykle jeśli w wypadku nikt nie ucierpiał nie ma konieczności wzywania policji. Wystarczy wówczas spisanie oświadczenia o kolizji – na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń znajdują się dwujęzyczne druki, które można do tego wykorzystać. Jednak, gdy osoba poszkodowana nie może porozumieć się ze sprawcą zdarzenia warto skorzystać z pomocy policji.

Niezależenie od tego, czy oświadczenie zostanie spisane samodzielnie, czy na miejsce wypadku konieczne będzie wezwanie policji, likwidacja szkody zawsze ma miejsce na terenie Polski, a więc zastosowanie mają przepisy krajowe.

Konieczne jest jednak zwrócenie się do Korespondenta ds. roszczeń czyli zakładu ubezpieczeń, który w imieniu zagranicznego ubezpieczyciela zajmuje się likwidacją szkody w Polsce. Jest to jednak komfortowe rozwiązanie dla osób poszkodowanych w wypadku, ponieważ dzięki temu dochodzenie roszczeń przebiega analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku, gdy w zdarzeniu nie uczestniczył obcokrajowiec. Warto jednak skorzystać z pomocy eksperta, który będzie dużym wsparciem na każdym etapie postępowania.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot

Ponad 2,1 tys. powództw w sprawach frankowych

W II kwartale 2020 roku Grupa Kapitałowa VOTUM wysłała do sądów ponad 2,1 tys. pozwów

Zmiany w kodeksie drogowym – kierowcy i piesi

W lipcu miały wejść w życie zmiany w Kodeksie drogowym będące kontynuacją działań mających na

E-rozprawy – czy sądy czeka rewolucja?

Kolejny projekt Tarczy Antykryzysowej, który został przyjęty przez Rząd obejmuje również zmiany dotyczące procedury karnej.