Opieka nad poszkodowanym a zadośćuczynienieOpieka nad poszkodowanym a zadośćuczynienie

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków: drogowych, w gospodarstwie rolnym czy podczas pracy, np. w fabryce czy kopalni. Ich następstwa bywają bardzo różnorodne, od drobnych stłuczeń po urazy kręgosłupa czy urazy czaszkowo-mózgowe, które najczęściej skutkują znaczną niepełnosprawnością. Warto jednak zauważyć, że konsekwencje wypadku są odczuwalne nie tylko przez osobę poszkodowaną, ale w wielu sytuacjach oddziałują na życie całej rodziny – chociażby wymuszają opiekę nad poszkodowanym, który na skutek wypadku stał się osobą niepełnosprawną.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Kiedy dochodzi do wypadku

Mogłoby się wydawać, że najczęściej dochodzi do wypadków komunikacyjnych. Okazuje się jednak, że prym w tym zakresie wiodą wypadki w pracy – w 2018 roku w tego typu zdarzeniach ucierpiało aż ponad 80 tysięcy ludzi, podczas, gdy w wypadkach komunikacyjnych było to niespełna 40 tysięcy. Jednak niezależnie od okoliczności w jakich doszło do wypadku jego skutki mogą być równie dotkliwe dla poszkodowanego, jak i jego najbliższych.

Następstwa wypadku

Skutki wypadku mogą być różne. Niestety w przypadku najcięższych obrażeń, takich jak amputacje, urazy kręgosłupa czy urazy czaszkowo-mózgowe oddziałują one nie tylko na osobę poszkodowaną, ale również na całą rodzinę. Zwłaszcza w ostatnim z wymienionych przypadków konieczna okazuje się być całodobowa opieka nad osobą, która uległa wypadkowi.

Co więcej jeżeli znajduje się ona w stanie wegetatywnym może dojść do zerwania więzi rodzinnych – z osobą poszkodowaną nie można nawiązać kontaktu, a relacje z nią sprowadzają się do sprawowania opieki. W takiej sytuacji życie rodzinne koncentruje się wokół poszkodowanego, bez możliwości uzyskania jakiejkolwiek reakcji czy odpowiedzi z jego strony. Jest to sytuacja wyjątkowo trudna.

Wielu poszkodowanych lub ich najbliższych nie zdaje sobie sprawy z jakiej pomocy może skorzystać w związku z zerwaniem więzi rodzinnych i koniecznością opieki nad poszkodowanym. Należy pamiętać, że osoba znajdująca się w stanie wegetatywnym wymaga stałej opieki, dlatego najczęściej ktoś z jej bliskich musi zrezygnować z aktywności zawodowej. O tym czy bliscy osoby, która ucierpiała na skutek wypadku mogą starać się o wypłatę zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela dla portalu BiznesTuba opowiedział radca prawny Mateusz Leśniewski, ekspert Kancelarii wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć?

Osoba poszkodowana w wypadku może otrzymać od ubezpieczyciela szereg świadczeń odszkodowawczych. Należą do nich między

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot

Ponad 2,1 tys. powództw w sprawach frankowych

W II kwartale 2020 roku Grupa Kapitałowa VOTUM wysłała do sądów ponad 2,1 tys. pozwów

Zmiany w kodeksie drogowym – kierowcy i piesi

W lipcu miały wejść w życie zmiany w Kodeksie drogowym będące kontynuacją działań mających na