Postępowanie sądowe w sprawach frankowychPostępowanie sądowe w sprawach frankowych

W ubiegłym roku frankowicze wytoczyli ponad 11,5 tys. pozwów sądowych, przy czym IV kwartał był pod tym względem rekordowy. Do sądów zainicjowano ponad 4 tys. postępowań. Obecnie skierowanie sprawy do sądu wydaje się być jedynym skutecznym sposobem uznania roszczeń frankowicza przez bank.

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Szczegółowa analiza sprawy

Przygotowanie pozwu, który docelowo ma trafić do sądu poprzedza skompletowanie i szczegółowa analiza dokumentacji kredytowej. Jest to niezbędne do podjęcia decyzji o ewentualnym wytoczeniu powództwa.

Następnie należy precyzyjnie wyliczyć wartość przysługujących roszczeń w oparciu o zaświadczenia potwierdzające dotychczasową spłatę kredytu. Kiedy znana jest już wartość przedmiotu sporu, kolejnym krokiem jest wysłanie reklamacji do banku. Po otrzymaniu decyzji odmownej banku i wyczerpaniu postępowania reklamacyjnego, sprawa nadaje się do przygotowania pozwu.

Termin pierwszej rozprawy

Po wniesieniu pozwu wyznaczany jest termin pierwszej rozprawy. Czas oczekiwania na termin może być zróżnicowany i w dużej mierze zależy od obłożenia sądu. Może wynieść od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

W tym miejscu warto podkreślić, że w ubiegłym roku miała miejsce nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. Wprowadza ona właściwość przemienną czyli możliwość pozwania banku do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania kredytobiorców. Dotychczas można było wnieść pozew jedynie do sądu właściwego dla siedziby banku. W efekcie patrząc na prowadzone przez nas postępowania, nowelizacja przynosi już pierwsze skutki w postaci szybkości rozpatrywania spraw z roszczeń bankowych. Dlatego też liczymy, że pozostałe sądy pójdą w podobnym kierunku i znacznie skrócą się terminy prowadzonych postępowań – komentuje Kacper Jankowski, Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers S.A., spółki wchodzącej w skład GK VOTUM.

Przebieg postępowania warunkuje sąd przed którym toczy się postępowanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji sądu oraz przyjętej strategii.

Zważając uwagę na fakt, iż sprawy frankowe są sprawami szczególnie skomplikowanymi, na sali sądowej dochodzi do przenikania się złożonych zagadnień z zakresu szeroko rozumianego prawa, gospodarki, czy ekonomii. Dodatkowo banki reprezentowane są przez profesjonalnych pełnomocników, którzy gotowi są wykorzystać każdy błąd strony przeciwnej. Dlatego tak ważne jest powierzenie sprawy profesjonalistom którzy zadbają o prawidłowe poprowadzenie sprawy na etapie sądowym – przekonuje Kacper Jankowski.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Frankowicze zdecydowanie górują nad bankami w sądach.

Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum zbierają dane z rynku, z tych które udało się zebrać

Restrukturyzacja Getin Noble Bank i TSUE

Frankowicze w związku z informacją o restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. byli bardzo zaskoczeni. Jeszcze

Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła

Rok po TSUE

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak, którzy