W jakich okolicznościach ubezpieczyciel może obniżyć rentę?W jakich okolicznościach ubezpieczyciel może obniżyć rentę?

Osobie poszkodowanej w wypadku oprócz zadośćuczynienia czy odszkodowania należą się również inne świadczenia odszkodowawcze. Jednym z nich jest renta z tytułu niezdolności do pracy lub zwiększonych potrzeb poszkodowanego. Jednak niezależnie od rodzaju renty należy pamiętać, że nie jest ona przyznana przez ubezpieczyciela na stałe. Ponadto jej wysokość może być przez niego weryfikowana ze względu na zmieniające się okoliczności. Czy ubezpieczyciel może obniżyć rentę odszkodowawczą? Jakie czynniki wpływają na decyzję ubezpieczyciela?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Renta odszkodowawcza

Okoliczności, które mogą wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela i w efekcie doprowadzić do obniżenia wysokości renty jest kilka. Jest to przede wszystkim zależne od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. W szczególności od tego czy korzysta on z pomocy innych osób oraz tego w jaki sposób kształtują się koszty związane z jego codziennym funkcjonowaniem, a także leczeniem oraz rehabilitacją. Istotne są również ceny leków, które mogą przyczynić się do obniżenia renty, jeśli będą spadać.

Ponadto polepszenie stanu zdrowia oraz sprawności funkcjonalnej osoby poszkodowanej również może skutkować obniżeniem wysokości świadczeń wypłacanych przez ubezpieczyciela, a w skrajnych przypadkach prowadzić do ich całkowitego odebrania. Zwłaszcza jeśli w ocenie ubezpieczyciela poprawa stanu zdrowia jest znaczna i poszkodowany nie wymaga np. dalszej rehabilitacji czy zwiększonej opieki.

Każde polepszenie sytuacji materialnej osoby poszkodowanej może oznaczać próbę obniżenia świadczenia przez ubezpieczyciela. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje wysokość wynagrodzenia, świadczeń socjalnych czy zasiłków, z których korzysta poszkodowany. Jeżeli otrzyma on podwyżkę wspomnianych świadczeń ubezpieczyciel może skontrolować wysokość wypłacanej renty i uznać, że ze względu na sytuację i nowe okoliczności świadczenie rentowe można obniżyć. Głos w tej sprawie dla portalu BiznesTuba zabrał Michał Kasprzyk, ekspert Votum Odszkodowania SA, spółki wchodzącej w skład GK VOTUM.

Kapitalizacja renty – dlaczego warto?

Kapitalizacja renty może być sposobem na zniwelowanie ryzyka obniżenia wysokości świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela. Jest to zmiana comiesięcznego świadczenia na jednorazową wypłatę. Wysokość renty po kapitalizacji pozwala dokonać inwestycji która będzie przynosiła poszkodowanej wyższe zyski niż miesięczna renta.  Ponadto daje to niezależność od decyzji ubezpieczyciela w przyszłości.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Film Banksterzy w mediach

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania mediów frankowiczami i ich zmaganiami z bankami. Przyczyniła

Rok po TSUE

W październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak, którzy

Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć?

Osoba poszkodowana w wypadku może otrzymać od ubezpieczyciela szereg świadczeń odszkodowawczych. Należą do nich między

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot