Wypadek za granicą – co warto wiedziećWypadek za granicą – co warto wiedzieć

Wraz ze zbliżającym się okresem wakacyjnym oraz znoszeniem kolejnych restrykcji przez rząd co raz więcej osób zaczyna planować wyjazdy wakacyjne, w tym również zagraniczne. Jednak podróże oraz otwarcie granic to również możliwość wypadku lub kolizji z obcokrajowcem. Co warto wiedzieć w takiej sytuacji? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Na te pytania dla portalu BizneTuba.pl odpowiedział mecenas Albert Demidowski, ekspert Votum Odszkodowania SA, spółki wchodzącej w skład GK VOTUM.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Co zabrać ze sobą w podróż?

Przygotowując się do wyjazdu oprócz spakowania do walizki niezbędnych nam ubrań i innych niezbędnych nam rzeczy warto pomyśleć również o tym, co może przydać się jeżeli będziemy uczestniczyć w kolizji lub wypadku drogowym. Z pewnością do takich przedmiotów należy druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu w ruchu drogowym.

Jest to dokument przygotowany przez Europejskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli, który zawiera podstawowe informacje na temat uczestników wypadku, przyczyny oraz sprawcy zdarzenia. Na podstawie druku mamy możliwość zgłoszenia szkody nie tylko do zagranicznego ubezpieczyciela, ale również do jego polskiego odpowiednika. Znacznie ułatwia to późniejszą procedurę związaną z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych.

Co istotne z druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym można skorzystać w sytuacji, w której nie doszło do obrażeń ciała. W przeciwnym przypadku należy wezwać na miejsce wypadku miejscową policję oraz służby ratunkowe.

wyjazdy wakacyjne pandemia

Wyjazdy zagraniczne

Przed nami kolejny już etap znoszenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Podobne działania podejmują również inne państwa europejskie – już dziś wiadomo, ze wyjazdy zagraniczne w wakacje będą możliwe, a otwieranie granic zapowiadają kolejne państwa.

Planujących wakacje szczególnie cieszą wiadomości płynące z południa Europy, zarówno Włochy, jak i Francja czy Hiszpania zapowiedziały, że najpóźniej na początku lipca otworzą granice. Tymczasem należy pamiętać, że przekraczanie granic wewnętrznych w Unii jest utrudnione, a kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją potrwają do 12 czerwca 2020 roku. Ponadto granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone na granicy zewnętrznej oraz w portach morskich i na lotniskach.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.

Albert Demidowski
Albert Demidowski

Redaktor

albert.demidowski@votum-sa.pl

Od 2011 r. radca prawny wpisany na listę radców prawnych OIRP we Wrocławiu. Od 2007 r. związany z Grupą Kapitałową Votum S.A. Specjalizuje się w... czytaj więcej

Czytaj również


Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć?

Osoba poszkodowana w wypadku może otrzymać od ubezpieczyciela szereg świadczeń odszkodowawczych. Należą do nich między

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot

Ponad 2,1 tys. powództw w sprawach frankowych

W II kwartale 2020 roku Grupa Kapitałowa VOTUM wysłała do sądów ponad 2,1 tys. pozwów

Zmiany w kodeksie drogowym – kierowcy i piesi

W lipcu miały wejść w życie zmiany w Kodeksie drogowym będące kontynuacją działań mających na