Łączna wysokość zadłużenia kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania we franku szwajcarskim wynosi ponad 100 mld złotych. Coraz większa grupa frankowiczów bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje działania mające na celu odzyskanie nadpłaconych środków.
Kredyty frankowe – rozwiązania systemowe
Choć liczba zobowiązań kredytowych, przeliczanych na franka szwajcarskiego maleje, to wciąż co piąty kredyt mieszkaniowy obsługiwany jest właśnie w tej walucie, a frankowicze zmagają się nie tylko z rosnącym kursem szwajcarskiej waluty, ale również ze skutkami etycznych zaniedbań banków.
Ponadto do chwili obecnej nie powstał żaden projekt ustawy regulującej zwrot pieniędzy niesłusznie pobranych od frankowiczów przez banki, nie opracowano również żadnych zasad dalszej spłaty kredytów na uczciwych warunkach. Odgórne regulacje są krytykowane nie tylko przez banki czy samych frankowiczów, ale również przez niezadłużonych lub kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania w złotówkach.
Ostatni projekt ustawy przewiduje jedynie pomoc osobom, mającym problemy z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Tymczasem, zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej aż 95% frankowiczów spłaca swoje kredyty regularnie. Proponowany projekt ustawy zatem nie jest w stanie spełnić nadziei pokładanych w politycznych obietnicach.
Dlaczego warto zdecydować się na wsparcie ekspertów?
Cześć frankowiczów odsuwa w czasie podjęcie decyzji o wystąpieniu przeciwko bankowi. Tymczasem w przypadku zdecydowanej większości kredytów denominowanych oraz indeksowanych czas działa na niekorzyść kredytobiorców. Z każdym upływającym miesiącem frankowicze bezpowrotnie tracą możliwość ubiegania się o nadpłacone w przeszłości raty. Dlatego też warto jak najszybciej rozpocząć walkę z bankiem, co więcej warto do niej stanąć ze wsparciem profesjonalnego pełnomocnika.
Rynek bardzo szybko odpowiedział na potrzeby frankowiczów – coraz więcej możliwości pojawia się na horyzoncie za przyczyną indywidualnych działań kancelarii prawnych, które mają coraz więcej doświadczenia w realizacji strategii obrony praw frankowiczów i potrafią wykazać podstawy do odzyskania kwot nienależnie świadczonych na rzecz banku. Warto wybrać takiego pełnomocnika, który w starciu z bankiem będzie stał co najmniej na równej pozycji. Dobrze jest sprawdzić czy kancelaria dysponuje własnym zapleczem specjalistów i profesjonalnych pełnomocników, którzy zapewnią reprezentowanym kredytobiorcom wsparcie na każdym etapie postępowania – zauważają autorzy artykułu.
Jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla frankowiczów?
Frankowicze nie zawsze wiedzą, jaka strategię działania wybrać, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który potrafi doradzić i wdrożyć właściwe rozwiązanie: odfrankowienie, unieważnienie lub przewalutowanie kredytu. Ostatnie z wymienionych zazwyczaj nie jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ prowadzi do uznania wysokości zadłużenia w walucie obcej, niekorzystnego przeliczenia po aktualnym kursie, a następnie ustalenia spłaty w oparciu o WIBOR plus marżę, co skutkuje wzrostem wysokości rat.
Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !
Dlatego w zależności od rodzaju umowy kredytowej związanej z ryzykiem walutowym, w procesie należy dążyć do jej odfrankowienia lub unieważnienia.
Odfrankowienie polega na usunięciu z umowy klauzuli indeksacyjnej, a w efekcie zmniejszeniem salda zadłużenia – kredytobiorca spłaca kredyt w wysokości wypłaconej przez bank w złotówkach, a oprocentowanie pozostaje na poziomie LIBOR plus marża. Wysokość raty zatem maleje.
W niektórych przypadkach natomiast sąd może uznać zawartą umowę kredytową za nieważną. Skutkiem takiego rozstrzygnięcia jest traktowanie takiej umowy jako nigdy nie zawartej. Na tej podstawie, strony muszą się wzajemnie rozliczyć, tzn. bank zobowiązany jest do zwrotu całości środków pobranych na podstawie umowy (może potrącić tę kwotę z kwoty rzeczywiście wypłaconego kapitału), natomiast kredytobiorca musi zwrócić wypłacony kapitał. Co istotne, po unieważnieniu umowy hipoteka wpisana w księdze wieczystej traci rację bytu i można wnioskować o jej wykreślenie.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępną na stronie internetowej Business Insider.