Korzystanie z odnawialnych źródeł energii może nieść ze sobą wiele korzyści. Dlatego co raz więcej osób decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej. Ilość podmiotów oferujących fotowoltaikę jest ogromna, dlatego wybór dostawcy paneli fotowoltaicznych może być bardzo trudny. Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne? Co jest najważniejsze: cena, jakość czy gwarancja?
Kalkulator fotowoltaika – SPRAWDŹ!
Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej?
Najprostszym sposobem na określenie wielkości zapotrzebowania na energię elektryczną jest sięgnięcie po rachunki za prąd z ubiegłego roku. Na ich podstawie można dobrać przybliżoną moc instalacji, jednak należy pamiętać przy tym również o kilku innych czynnikach, dlatego audyt przeprowadzony przez Doradcą jest tak istotny.
Planując montaż instalacji fotowoltaicznej warto uwzględnić wzrost zapotrzebowania na energię w przyszłości – np. montaż pompy ciepła zamiast tradycyjnego pieca lub zakup innych energochłonnych urządzeń. Inne czynniki, które będą decydować o prawidłowej pracy instalacji to między innymi rozmieszczenie paneli na dachu, kąt jego nachylenia oraz ewentualne zacienienia, które mogą powstawać przez sąsiednie drzewa czy komin.
Czym kierować się wybierając panele fotowoltaiczne?
Panel fotowoltaiczny to podstawowy element składowy instalacji. Czym kierować się wybierając moduły, które docelowo trafią na nasz dach? Który z elementów jest najważniejszy? Cena paneli fotowoltaicznych, jakość czy gwarancja?
Panele fotowoltaiczne cena
Decydując się na konkretne panele fotowoltaiczne pod uwagę bierzemy najczęściej ich cenę, moc, producenta oraz gwarancję. Warto przy tym pamiętać, że choć cena jest ważna to przede wszystkim powinna być adekwatna do jakości. Nie zawsze oznacza to, że najtańsza oferta będzie dla nas jednocześnie najlepsza.
Jakiego producenta wybrać?
Wybór producenta paneli fotowoltaicznych może wydawać się trudny. Pomocny w tym zakresie może okazać się ranking Tier 1 opracowany przez Bloomberg New Energy Finance Corporation, który określa poziom zaufania sektora finansowego do danego producenta modułów fotowoltaicznych.
Alternatywnym rozwiązaniem może być wybór paneli polskiego producenta, które cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Dodatkowo w przypadku konieczności skorzystania z gwarancji kontakt z lokalnym producentem będzie znacznie łatwiejszy.
Czy gwarancja jest istotna?
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata, ma służyć nam przez co najmniej 20 lat. Dlatego już w momencie zakupu należy sprawdzić, jak długo będzie obowiązywać gwarancja. Przy czym, aby móc z niej skorzystać konieczne jest poprawny montaż, dlatego warto zaufać sprawdzonemu instalatorowi. Fotowoltaika zrób to sam pomimo pozornych oszczędności może się okazać bardzo kosztowna.
Czy warto porównywać oferty?
Na rynku działa kilka tysięcy firm, które specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych, dlatego wybór jednej z nich może być trudny. Większość osób sprawdza nie więcej niż 3-5 ofert, choć niektórzy bardziej wytrwali sprawdzają nawet 10 różnych. Dlaczego nie warto zbyt wiele porównywać? To proste.
Jeśli jeszcze nie masz własnej instalacji fotowoltaicznej tracisz. Sprawdzasz oferty, umawiasz się na kolejne spotkania, a może czekasz z decyzją na uruchomienie dotacji. Pół roku odwlekania decyzji przy miesięcznym rachunku wynoszącym ok. 250 zł będzie kosztować Cię 1500 zł, który w tym czasie zapłacisz dostawcy prądu. Dlatego jeżeli myślisz o własnej elektrowni słonecznej nie czekaj, już dziś skontaktuj się z Doradcą Votum Energy SA i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice.
Dowiedz się więcej z artykułu na stronie internetowej Votum Energy SA.