Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet programu Mój Prąd o kolejne 100 mln zł. Dzięki temu kolejne 20 tys. prosumentów ma szansę na uzyskanie dopłaty do instalacji paneli fotowoltaicznych. Termin składania wniosków upływa już 18 grudnia 2020 r. Czasu jednak jest bardzo mało, dlatego nie warto odwlekać decyzji o zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika – kto może skorzystać z dofinansowania?
Fotowoltaika dla domu i biznesu. Sprawdź!
Program Mój Prąd – dla kogo?
Głównym celem Programu Mój Prąd jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej, a tym samym segmentu odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Wdrożenie programu przyczyni się także do dalszego rozwoju sektora OZE, a także do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.
Program Mój Prąd będzie najprawdopodobniej kontynuowany w 2021 roku, ale na zmodyfikowanych warunkach. Obecna edycja programu, w ramach której wciąż można uzyskać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej kończy się 18 grudnia 2020 r. Do puli trafiło właśnie kolejne 100 milionów złotych do podziału. Kto może uzyskać dofinansowanie?
Dofinansowanie w ramach programu
Dofinansowanie w ramach Programu Mój Prąd mogą otrzymać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Należy przy tym spełnić poniższe warunki:
- zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- zawarcie kompleksowej umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD) lub zakładem energetycznym, która będzie regulować kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji,
- instalacja licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny.
W ramach Programu można otrzymać do 50% kosztów mikroinstalacji. Nie może być to jednak więcej niż 5 tysięcy zł na jedną inwestycję. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte w ten sposób mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Termin drugiego naboru upływa 18 grudnia 2020 r. lub w przypadku wcześniejszego do wyczerpania środków. Wnioski o dofinansowanie należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl
Fotowoltaika – dlaczego warto?
Fotowoltaika to skuteczny sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu i uzyskanie wolności energetycznej. Decydując się na instalacje paneli fotowoltaicznych można uzyskać nie tylko możliwość pokrycia własnego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale również źródło dodatkowego dochodu. Jest to możliwe dzięki sprzedaży nadwyżki energii do sieci zewnętrznej. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 6 latach od zainstalowania.
Więcej informacji dotyczących dofinansowania w ramach programu Mój Prąd znajduje się na stronie spółki Votum Energy SA.