Już 20 lipca 2021 r. rozpoczyna się nabór do programu Agroenergia. To dobra informacja dla rolników zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii. Energia ze słońca to szansa na oszczędzenie znacznych sum, zwłaszcza biorąc pod uwagę zużycie energii elektrycznej w nowoczesnych gospodarstwach. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację w ramach programu? Sprawdź!
Agroenergia – cel programu
Agroenergia to program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego budżet wynosi 200 mln zł, a głównym założeniem programu jest wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii. Ma to na celu przede wszystkim ograniczenie negatywnego wpływu działalności rolniczej na środowisko. Dodatkowymi korzyściami, jakie można osiągnąć dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii jest poprawa jakości powietrza, a także niezależność od rosnących cen prądu.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację w ramach programu?
Dofinansowaniu podlegają inwestycje w nowe źródła energii elektrycznej, w tym fotowoltaika o zainstalowanej mocy od 10 do 50 kWp. Oznacza to, że na dotacje w ramach programu Agroenergia nie mogą liczyć Ci rolnicy, którzy zdecydują się na rozbudowę już istniejącej instalacji. Dodatkowym wymogiem jest cel, w jakim powstaje instalacja. Ma ona służyć zaspokojeniu własnych potrzeb energetycznych rolnika.
Dotację w ramach programu Agroenergia może otrzymać:
- Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadzącej osobiście gospodarstwo.
- Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzącej działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).
Jak wysoka jest dotacja?
Nabór do programu Agroenergia rozpoczyna się 20 lipca 2021 r., jest to druga edycja programu. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i preferencyjne pożyczki na wykorzystanie OZE na terenach wiejskich był prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od lipca do grudnia 2019 r. Złożono w nim w sumie 646 wniosków o dofinansowanie.
W aktualnym naborze do programu kwota dotacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania nie może przekroczyć 200 000 tys. zł, w tym:
- dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 80 000 tys. zł
- dla zwrotnych form dofinansowania – do 120 000 tys. zł
Zwrot jakich kosztów można otrzymać w ramach programu?
- Koszty zakupu, montażu i odbioru instalacji, jeżeli nie były one pokryte w formie leasingu.
- Opłaty za wykonanie niezbędnego audytu energetycznego.
- Koszty raportu o oddziaływaniu na środowisko, planu budowlanego, planu ochrony oraz studium wykonalności, jeżeli łączna kwota wydania tych dokumentów nie przekracza 10% ogólnej wartości kosztów kwalifikowanych w inwestycji.
- Cena nadzoru inwestorskiego i nadzorczego, jeżeli wynosi ona nie więcej niż 3% wszystkich kosztów kwalifikowanych.
- Wynagrodzenie ekip budowlanych, kosztów materiałów, narzędzi i niezbędnej infrastruktury.
Prowadzisz własne gospodarstwo rolne i zastanawiasz się czy fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie dla Ciebie? Nie wiesz czy możesz otrzymać dofinansowanie do inwestycji we własną elektrownię słoneczną? Sprawdź jak prąd ze słońca może zmienić Twoje gospodarstwo. Więcej informacji na temat dofinansowania w ramach programu Agroenergia znajdziesz w nowym artykule na stronie internetowej Votum Energy SA.