Trybunał Konstytucyjny Unii Europejskiej znowu stanął po stronie frankowiczów. Banki nie mogą domagać się od kredytobiorców frankowych wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Wyrok TSUE C-520/21 na żywo skomentował Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.
„Dzisiejszy wyrok TSUE pokrywa się w całości z opinią Rzecznika Generalnego TSUE z 16 lutego 2023 r. A to oznacza, że frankowicze mogą dzisiaj świętować i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że TSUE jednoznacznie zakwestionował prawo banków do dochodzenia roszczeń o tzw. bezumowne korzystanie z kapitału. Trybunał wskazał, że byłoby to niezgodne z Dyrektywą 93/13 i wynikającą z niej szeroką ochroną konsumentów. W przeciwnym razie banki i tak zarabiałaby na nieuczciwych umowach, które same stworzyły i wprowadziły do obrotu z konsumentami. Dla wielu frankowiczów była to bariera, która wstrzymywała ich przed podjęciem działań w sprawie swojej umowy kredytowej. Dzisiaj ta przeszkoda runęła. Po drugie, o ile Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykluczył możliwość dochodzenia dodatkowych roszczeń przez banki, to dopuszcza taką ewentualność w przypadku konsumentów. Oczywiście podstawy takich roszczeń powinny znaleźć swoje uzasadnienie w przepisach prawa krajowego, a ich zasadność będzie rozstrzygana przez sądy powszechne. Niemniej jednak możemy mówić o pewnym przełomie w tym zakresie i otwarciu niejako furtki do uzyskania dodatkowej rekompensaty za wadliwy produkt.„
TSUE wydał również drugi wyrok – C-287/22 dotyczący zabezpieczenia na czas postępowania w przedmiocie ważności umowy. Co na jego temat powiedział Kacper Jankowski, Wiceprezes Zarządu Votum S.A.? Czy Frankowicze będą mieli możliwość zawieszenia płatności rat?
„TSUE wypowiedział się również w innej ważnej kwestii. Trybunał potwierdził prawo frankowiczów do zawieszenia rat na czas trwania procesu. Oczywiście nie zadzieje się to z automatu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorcy będą mogli wnioskować do sądu o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu. A w przypadku zgody sądu – nie płacić rat do banku do końca sprawy sądowej i spokojnie oczekiwać na korzystny wyrok. Z racji tego, że frankowicze nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, będzie to dla nich odczuwalny oddech finansowy, który z pewnością skłoni kolejnych frankowiczów do podjęcia działań na drodze sądowej, zamiast decydować się na znacznie mniej korzystne ugody„.
Komentarze zostały udzielone dla stockwatch.pl.