Przykre konsekwencje uczestnictwa w wypadku sprawiają, że myśl o odszkodowaniu jest nierzadko jedną z ostatnich, które zaprzątają głowę poszkodowanemu.
W pierwszej kolejności musi on przecież zatroszczyć się o bardziej istotne sprawy, jak np. podjęcie natychmiastowego leczenia czy przywrócenie uszkodzonego pojazdu do stanu sprzed kolizji.
Natomiast, gdy w wypadku ginie bliska osoba, na formalności związane z uzyskaniem świadczeń odszkodowawczych, najczęściej w ogóle nie ma miejsca.
Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów
Właśnie w takich chwilach pomoc profesjonalisty okazuje się bezcenna. Specjalista pomoże uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Poinformuje o wszystkich przysługujących roszczeniach. Wyręczy nas w starciu z ubezpieczycielem, a gdy zajdzie taka konieczność – o przyznanie należnych świadczeń będzie również walczył na drodze postępowania sądowego.
Profesjonalne wsparcie od zaraz
W wielu przypadkach pomoc pełnomocnika już od pierwszych chwil po wypadku może mieć bardzo duży wpływ na ostateczny wynik postępowania odszkodowawczego. Zwłaszcza w przypadku zdarzeń, w których sprawca nie został ukarany mandatem na miejscu zdarzenia. Jeśli w sprawie wszczyna się dochodzenie, pomoc kancelarii odszkodowawczej, która może zapewnić poszkodowanemu również wsparcie w postępowaniu karnym jest niezwykle istotna.
Uczestnictwo w wypadku, w którym poszkodowany doznaje ciężkich obrażeń ciała sprawia, że bardzo ważną kwestią jest również możliwie szybkie uzyskanie środków pieniężnych na pokrycie często wysokich kosztów leczenia w specjalistycznych klinikach. Również w takiej sytuacji, pilne przystąpienie do postępowania pełnomocnika, pozwoli poszkodowanemu skupić się na sprawie najważniejszej – leczeniu powypadkowym. Uzyskaniem środków pieniężnych zajmie się specjalista.
O czym trzeba pamiętać, by uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
By móc starać się o wypłatę należnego odszkodowania, właściwe kroki należy podjąć już bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Warto zadbać o odpowiednie udokumentowanie okoliczności wypadku.
Po wypadku lub kolizji drogowej pamiętaj, by:
- wezwać policję jeśli jest to niezbędne,
- uzyskać oświadczenie sprawcy zdarzenia,
- zadbać o dokumentację zdjęciową z miejsca wypadku,
- uzyskać w miarę możliwości oświadczenia świadków.
Skompletować należy również dokumentację, która potwierdzi rozmiar doznanej przez nas szkody. Zatem trzeba zgromadzić wszelką dokumentację medyczną, zaświadczenia lekarskie. Natomiast w przypadku szkód rzeczowych pomocna będzie m.in. dokumentacja zdjęciową oraz kosztorys.
Dopiero wtedy kolejnym krokiem jest ustalenie podmiotu, do którego skierujemy roszczenia. Po ustaleniu tego, kto powinien wypłacić świadczenia odszkodowawcze, można przystąpić do oszacowania ich wysokości.
Ważne jest, żeby zgłosić wszystkie przysługujące roszczenia. A to jak się okazuje, może przysporzyć wiele trudności. Poszkodowani często nie mają świadomości, tego jakie przysługują im prawa. Większość z nich kończy walkę z ubezpieczycielem po uzyskaniu jego decyzji. Z reguły przyjmują stanowisko zakładu ubezpieczeń za ostateczne i bardzo rzadko podejmują z nim polemikę. Może to sprawić, że ubezpieczyciel niesłusznie nie wypłaci należnego poszkodowanemu odszkodowania lub zaniży jego wysokość.
Jak widać, uzyskanie odszkodowania z oc sprawcy wypadku to wieloetapowe postępowanie. Na każdym jego szczeblu pomoc profesjonalnego pełnomocnika może nie tylko zaoszczędzić nam wiele czasu i nerwów, lecz również okazać się niezbędna.