Warunkiem koniecznym, który umożliwi rolnikowi uzyskanie należnego odszkodowania za uszkodzone przez ogień lub w wyniku innych zdarzeń losowych budynki rolnicze, jest posiadanie ważnej polisy.
Ubezpieczenie przez rolnika budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ww. zdarzeń jest obowiązkowe. W związku z tym nie powinno być problemów ze spełnieniem powyższego warunku. Warto wiedzieć, że to ubezpieczenie (zgodnie z prawem) powinno chronić przed skutkami takich zdarzeń losowych, jak: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, uderzenie pioruna, eksplozja, obsunięcie się ziemi, tąpnięcie, lawina lub upadek statku powietrznego.
Dochodzenie odszkodowania za uszkodzony budynek gospodarczy
Jeżeli zatem miałeś zawartą umowę ubezpieczenia i został uszkodzony jeden z należących do Ciebie budynków gospodarczych, to jest duże prawdopodobieństwo, że masz prawo do odszkodowania. Pamiętaj, by niezwłocznie zawiadomić o powstałej szkodzie ubezpieczyciela. Zadbaj także o dokładne udokumentowanie rozmiaru powstałych szkód, na przykład poprzez zrobienie zdjęć.
Po otrzymaniu twojego zgłoszenia ubezpieczyciel przeprowadzi oględziny miejsca szkody, podczas których sporządzi dokumentację fotograficzną, wykona obmiary budynku, zweryfikuje uszkodzone materiały. Wszystkie te działania są podstawą do sporządzenia późniejszego kosztorysu. Wykonywany on będzie na podstawie cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń, z którym masz podpisaną umowę. Jest to ważny element, gdyż będzie on stanowił podstawę decyzji wypłaty odszkodowania. To właśnie od sporządzonego kosztorysu będzie zależała wysokość przyznanego ci odszkodowania.
Zaniżone odszkodowanie – skąd ten problem?
Wydaje się, że uzyskanie odszkodowania nie powinno być skomplikowane. Skąd zatem liczne skargi do Rzecznika Finansowego na zaniżone odszkodowanie? Moje doświadczenie również potwierdza to, że ubezpieczyciele bardzo często zaniżają wartość powstałej szkody i wypłacają poszkodowanym odszkodowanie, które nie pokrywa w całości kosztów odbudowy zniszczonego budynku.
Warto zauważyć, że ustalenie wysokości szkody przez zakład ubezpieczeń jest tylko jedną z możliwości oszacowania powstałej straty. Nie jest to zatem jedyna możliwa metoda. Wielkość szkody można oszacować również w oparciu o kosztorys odbudowy, który jest sporządzany zgodnie z obowiązującymi w budownictwie kalkulacjami. Dotyczy to sytuacji, w których poszkodowany podejmuje się odbudowy, naprawy lub remontu zniszczonego mienia.
Ponadto zakłady ubezpieczeń często pomniejszają wysokość przyznanego odszkodowania poprzez:
- stosowanie potrąceń zużycia technicznego,
- nieuwzględnianie wszystkich pozycji w sporządzanym kosztorysie,
- stosowanie nieadekwatnych wskaźników czy współczynników regionalnych.
Elementy te po zsumowaniu mogą pomniejszyć odszkodowanie nawet o kilka tysięcy złotych.