Karty ratownicze

Gdy liczy się każda sekunda...

Karta ratownicza może uratować Ci życie

O akcji

Co roku na polskich drogach przeprowadzanych jest tysiące akcji ratowniczych. Jeśli chodzi o życie pasażerów, liczy się każda sekunda po wypadku.

Modele samochodów, którymi poruszają się kierowcy, skonstruowane są w rozmaity sposób. Ich konstrukcja, wzmocnienia i różnorodne systemy bezpieczeństwa stanowią wyzwanie dla grupy ratowniczej. Sprawę utrudniają szczególnie wzmocnienia karoserii, które są bardzo różnie umiejscowione w pojazdach. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają.

Znalezienie i odłączenie akumulatorów, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego, aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu, opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”, którego partnerem jest VOTUM S.A.

Czym jest Karta Ratownicza

Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie*

*Karta ratownicza, wożona w samochodzie, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30%, tj. 6-9, często decydujących minut.

„Karta ratownicza” to zestandaryzowana i umieszczona na karcie papierowej w formacie A4 informacja, przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Służy temu dołączana do Karty ratowniczej naklejka informująca, którą należy przykleić na szybie.

Pamiętaj!
Do prawidłowego odczytania karty niezbędne jest wydrukowanie jej w kolorze. Karta ratownicza wydawana jest tylko do samochodów zaprojektowanych po 2000 roku.