Przypomnijmy, że przyczynienie to stopień pomniejszenia należnego odszkodowania o udział poszkodowanego w powstaniu szkody lub zwiększeniu jej rozmiarów. Jego wysokość jest ustalana na podstawie wszystkich okoliczności.
Głównie badaniu podlega wina każdej ze stron. Jednak pod uwagę brana jest także między innymi możliwość właściwej oceny sytuacji czy rozeznanie poszkodowanego, które w pewnych przypadkach doznaje ograniczenia, chociażby ze względu na wiek czy też choroby psychiczne.
Przykład 1
Pan Marek jedzie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, gdy w jego auto uderza inny samochód. Brak zapiętych pasów sprawił, że pan Marek wypada z auta i doznaje poważnych urazów ciała. Natomiast pasażerowie, którzy mieli zapięte pasy, doznają tylko niewielkich urazów.
Przykład 2
Pan Janusz jedzie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, gdy w bok jego auta z dużą siłą uderza samochód ciężarowy. Na skutek wypadku pan Janusz doznaje urazu obu nóg. Siła uderzenia jest tak duża, że brak zapiętych pasów bezpieczeństwa nie miał wpływu na rozmiar doznanych obrażeń.
Oczywiście, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku pasażer zachował się nieprawidłowo. Jednak przy ocenianiu stopnia przyczynienia powyższe przykłady znacząco się różnią. Tylko w Przykładzie 1 istnieją podstawy do pomniejszenia wypłaconego świadczenia. W drugim Przykładzie, nawet gdyby pasy były zapięte, poszkodowany doznałby takich samych urazów.