Grupa Kapitałowa Votum opublikowała raport finansowy za III kwartał 2023 roku. Jak komentuje Prezes Zarządu Votum S.A. Bartłomiej Krupa: „Pierwsze 3 kwartały 2023 przyniosły wynik na poziomie roku 2022, ale najintensywniejszy okres pracy w sądach w pełni”.
Rekord prawomocnych wyroków dla klientów GK Votum
Warto zaznaczyć, że w październiku padł rekord prawomocnych wyroków dla frankowiczów – klientów Kancelarii należących do Votum Group. Sądy I instancji orzekły 843 wyroki stwierdzającej nieważność umowy kredytu CHF. Dla porównania we wrześniu zapadło 636 wyroków w tym temacie. Z kolei sądy II instancji nieważność umowy kredytowej stwierdziły 270 razy – o 80 więcej niż we wrześniu. Ten wynik skomentował dla portalu Stockwatch.pl Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.
„Październik przyniósł wyraźnie ożywienie na salach sądowych, zwłaszcza w zakresie liczby wydanych orzeczeń”, tłumaczy. „Na uwagę zasługuje przede wszystkim rekordowy wolumen wyroków prawomocnych. Dotychczas najwięcej tego rodzaju rozstrzygnięć zapadło w czerwcu – 269. Dla porównania w sierpniu i wrześniu było to odpowiednio 146 i 190 orzeczeń. Spośród wyroków zapadłych w ubiegłym miesiącu, aż 270 skutkowało stwierdzeniem nieważności umowy kredytu (96 proc.), 1 odfrankowieniem (0,04 proc.), natomiast 10 uchyleniem niekorzystnego wyroku sądu I instancji i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania (3,6 proc.).”

„Żaden Klient reprezentowany przez kancelarie z GK Votum nie przegrał w październiku swojej sprawy.„.
— Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.
Frankowicze idą do sądu z bankami
Prezes Bartłomiej Krupa przekonuje, że takie wyniki mogą mieć korzystny wpływ na frankowiczów, którzy jeszcze nie skierowali swojej sprawy do sądu. Z raportów kwartalnych banków wynika, że kredytobiorcy CHF są mniej zainteresowani zawieraniem ugód z bankami. Z kolei rośnie liczba powództw kierowanych przeciwko instytucjom finansowym.
Zapadną kolejne wyroki dla frankowiczów
Listopad będzie intensywnym miesiącem na wokandzie. Tylko do 14 listopada zaplanowano 2800 posiedzeń. Co o tej kwestii sądzi Wiceprezes Zarządu Votum S.A., Kacper Jankowski? Komentarz został udzielony dla Stockwatch.pl.
„Listopad, jeżeli chodzi o aktywność na wokandzie, jest trzecim najlepszym miesiącem w tym roku, po marcu (3276) i październiku (2885). Pod kątem procesowym warto również wspomnieć o aktywności Sądu Najwyższego w ubiegłym miesiącu”.
Chodzi o uchwały podjęte w sprawach o sygnaturach:
- III CZP 12/23 z dnia 19.10.2023 r.
- III CZP 156/22 z dnia 26.10.2023 r.
Sąd Najwyższy rozstrzygnął w nich zagadnienie uczestnictwa koniecznego, czyli sytuację, kiedy po rozwodzie byli małżonkowie frankowicze chcą w pojedynkę dochodzić swoich praw związanych z unieważnieniem kredytu frankowego.

„Pomiędzy kredytobiorcami pozywającymi bank o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, nie występuje współuczestnictwo konieczne„.
— Kacper Jankowski, Wiceprezes Zarządu Votum S.A.
Eksperci z Grupy Kapitałowej Votum korzystnie oceniają treść tych uchwał. „Z jednej strony wpłynie to na ujednolicenie orzecznictwa w sprawach, które już są procedowane przez sądy. Z drugiej strony, rozszerza to nasze rekomendacje podmiotowe i zwiększa możliwość dotarcia do kolejnej grupy kredytobiorców, którzy zyskali formalną możliwość działania w swojej sprawie, samodzielnie bez udziału byłego partnera – dodaje Kacper Jankowski, Wiceprezes Zarządu Votum S.A.
W październiku liczba zawartych umów z kredytobiorcami CHF była bliska tysiąca – dokładnie wyniosła 978.
Źródło: Stockwatch.pl