Przy okazji rozważań nad prezydencką ustawą frankową oraz poprawek do niej głos zabrał Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych Votum S.A., Kacper Jankowski. Dla kogo korzystne okażą się nowo naniesione poprawki? Co proponowane zmiany oznaczają dla frankowiczów? – w wypowiedzi dla money.pl odpowiada ekspert.

Wykreślenie Funduszu Konwersji z ustawy a sytuacja frankowiczów

Podczas sejmowej debaty w nocy z środy na czwartek zgłoszono poprawkę do prezydenckiej ustawy frankowej. Dotyczy ona wykreślenia tzw. Funduszu Konwersji. Jest to korzystne przede wszystkim z perspektywy banków, które miały składać się na fundusz proporcjonalnie do udziału w rynku hipotek, a zgromadzone środki w wysokości 2,5 mld zł rocznie, miały być przeznaczane na przewalutowanie kredytów we franku szwajcarskim.

Konwersja cały czas budziła kontrowersje, a poza tym była również źle oceniana przez samych frankowiczów – powiedział w rozmowie z PAP Cymański, tłumacząc powody złożenia poprawek. Podkreślił, że ewentualnymi klauzulami niedozwolonymi w umowach frankowych ma się też zająć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a przyjęcie zapisów o konwersji skomplikowałoby okoliczności, w których TSUE będzie wydawał werdykt. – W sytuacji, gdy mamy czekać na orzeczenie TSUE, tysiące rodzin w bardzo trudnej sytuacji powinno otrzymać pomoc. I trzeba przyjąć ustawę nawet w tym kształcie – dodał.

Oczekiwanie na orzeczenie TSUE

Autorzy artykułu zwracają uwagę na fakt, iż coraz więcej frankowiczów bierze sprawy w swoje ręce i zgłasza się do sądów. Wpływa na to między innymi niedawna opinia rzecznika TSUE oraz ostatnie wyroki Sądu Najwyższego.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !

Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych wypowiedział się na temat wspomnianej opinii TSUE z 14 maja 2019 r., która została wydana w Polskiej sprawie. W opinii eksperta jest ona wyznacznikiem tego, co może nas czekać w nadchodzących tygodniach, kiedy to TSUE wyda wyrok w polskiej sprawie przeciwko bankowi Raiffaisen.

Bezsprzecznie opinia TSUE jest przychylna frankowiczom, co więcej rozwiewa wątpliwości dotyczące kluczowych zagadnień, m.in. o zakazie uzupełniania przez sąd zapisów abuzywnych innymi. Ponadto to konsument jest dysponentem swoich praw i sąd powinien brać pod uwagę jego wolę, chociażby w zakresie stwierdzenia nieważności umowy. Tym samym rola konsumenta bardzo zyskała na znaczeniu, a frankowicze posiadają wiele argumentów, do tego, aby rozpocząć batalie w sądzie. Opinia TSUE jest nowym orężem do walki z bankami – mówi ekspert.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na money.pl