Kupiłeś polisę online? Masz prawo do odstąpienia od umowy

utworzone przez | sie 20, 2015 | Ekspert radzi

Wielu z nas od krótszego bądź dłuższego już czasu ubezpiecza swoje samochody w sposób online – przez Internet lub telefon. Wiąże się to z wygodą i oszczędzaniem jakże cennego czasu. Czy jednak zastanawialiśmy się nad tym, jakie prawa przysługują nam wykupując taką polisę ubezpieczeniową?

 

Umowa na odległość – coś dla niezdecydowanych

 

Są także kierowcy, którzy uważają zakup przez internet czy telefon za ryzykowny. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że zapewnia nam on większe „przywileje”. Przede wszystkim ze względu na możliwość odstąpienia od umowy. Nie musimy przy tym podawać przyczyny zmiany decyzji, wystarczy tylko złożyć stosowne oświadczenie na piśmie. Dla niezdecydowanych jest to idealne rozwiązanie, ponieważ nieprzemyślany zakup można łatwo unieważnić. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia okazuje się jeszcze prostsze.

 

Prawo do odstąpienia od umowy OC – as z rękawa directów

 

Zawierając umowę online przysługuje nam prawo do odstąpienia od niej w terminie do 30 dni. Oznacza to, że nawet jeżeli dokonaliśmy wpłaty na konto danego towarzystwa ubezpieczeniowego, a od daty zawarcia umowy nie minęło 30 dni, to wciąż możemy polisę anulować. Pamiętajmy jednak o tym, że zwrot może zostać pomniejszony o składkę ubezpieczeniową za okres obowiązywania ochrony. Dodatkowo w sposób niezwłoczny musimy zadbać o nową polisę OC, by nie narażać się na przerwę w ubezpieczeniu.

 

Stosowną interpretację przepisów znajdziemy na stronie Rzecznika Ubezpieczonych:

 

„Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu…

 

… z dniem odstąpienia przez ubezpieczającego od umowy zawartej na odległość (tj. w trybie określonym w art. 16c ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny) – konsument, który zawarł na odległość umowę ubezpieczenia (np. przez telefon lub internet), może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie trzydziestu dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia określonych przez ustawę warunków umowy, jeżeli jest to termin późniejszy…”

 

Czy 30 dni to za krótki okres czasu na ewentualne rozmyślenie się? W przypadku zawierania umów w sposób tzw. tradycyjny (u agenta stacjonarnego czy w siedzibie ubezpieczyciela) po odejściu od biurka nie możemy się już wycofać z podjętej decyzji. Innymi słowy, zawierając umowę online jesteśmy chronieni w sposób nieporównywalnie większy, niż w przypadku zakupu tradycyjnego.

 

Kolejny atut polisy online

 

Wiele towarzystw tzw. directowych wysyła drogą mailową potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC natychmiast po zakończeniu niezbędnych formalności. Ubezpieczenie nie aktywuje się, gdy go nie opłacimy.

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: czekamy na ofertę kontynuacji ubezpieczenia OC u ubezpieczyciela “A”, przy czym konkurencyjną ofertę składa nam towarzystwo “B”. Stawka jest niezwykle atrakcyjna, gdyż trafiliśmy na promocję, która lada moment się kończy. Czy warto zaryzykować i poprosić o właściwy dokument na nasz adres mailowy? Możemy w międzyczasie poczekać na ofertę odnowieniową, a gdy okaże się ona droższa, opłacimy promocyjną polisę.

 

Gdy odnowienie jest jeszcze tańsze, po prostu odstąpimy od umowy zawartej na odległość. Pamiętajmy także o możliwości wypowiedzenia umowy, która została przedłużona automatycznie.

 

Uwaga!

Koniecznie trzeba wówczas wystosować odpowiedni dokument informujący o odstąpieniu od umowy, ponieważ niektóre towarzystwa windykują klienta za nieopłaconą zaległość.

 

Pamiętajmy także, że za okres, w którym ochrona ubezpieczeniowa już działała, przyjdzie nam opłacić należną składkę. Jeżeli wpłaty dokonaliśmy wcześniej, otrzymamy zwrot składki tylko za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC.

 

 

rankomat_logoWięcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych online można przeczytać na stronie
https://rankomat.pl/aktualnosci/ubezpieczenia-online.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!