Na co warto zwrócić uwagę w kosztorysie?

utworzone przez | cze 2, 2020 | Ekspert radzi

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, a jego zastosowanie jest wszechstronne. Służy nam zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym, a w niektórych zawodach jest to niezbędne narzędzie pracy. Jeśli doszło do wypadku, w którym pojazd został uszkodzony zależy nam na tym, aby jak najszybciej przywrócić go do stanu sprzed zdarzenia.  W jaki sposób rozliczyć się z warsztatem? Na co zwrócić uwagę w otrzymanym kosztorysie.

Miałeś wypadek? Sprawdź swój kosztorys!

Likwidacja szkody

Jeśli nasz samochód został uszkodzony w wypadku, do którego doszło z winy innego kierowcy możliwe jest skorzystanie z  dwóch sposobów likwidacji szkody: kosztorysowego lub warsztatowego.

W pierwszym wariancie podstawą określenia wysokości odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu jest ocena uszkodzeń przez rzeczoznawcę wskazanego przez ubezpieczyciela. Następnie określany jest rodzaj części zamiennych oraz wysokość stawki za roboczogodzinę, które są ujmowane w kosztorysie.

Natomiast warsztatowa likwidacja szkody polega na tym, że ubezpieczyciel zwraca rzeczywiste koszty naprawy na podstawie faktur. To warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jak powinien wyglądać kosztorys?

Kosztorys naprawy samochodu powinien być sporządzony według określonego schematu i zawierać szczegółową specyfikację czynności wykonanych przez warsztat. Ponadto powinna pojawić się w nim również informacja dotycząca kwoty, na którą oszacowano szkodę oraz związaną z nią naprawę pojazdu. To w interesie poszkodowanego jest zweryfikowanie kosztorysu, ponieważ stanowi on podstawę do wyliczenia odszkodowania.

W kosztorysie powinny znaleźć się informacje mówiące o:

  • liczbie i rodzaju czynności wykonanych podczas naprawy przez mechanika, lakiernika, itd.,
  • częściach podlegających wymianie oraz naprawie wraz z ich wyceną,
  • jakości części, które uwzględniono podczas tworzenia kalkulacji,
  • liczbie, rodzaju oraz stawek roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Zaniżony kosztorys – co robić?

Kalkulacja przeprowadzona po wypadku stanowi podstawę do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi, dlatego kosztorys musi zawierać wszystkie wymagane elementy. Ich brak może oznaczać, że odszkodowanie zostało zaniżone.

Niestety ubezpieczyciele stosują różne metody, aby zaniżyć kosztorys naprawy pojazdu, między innymi w przypadku gdy auto jest starsze, a uszkodzenia duże orzeka się szkodę całkowitą. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zazwyczaj wykazuje, że koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu sprzed wypadku, a poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie oraz wrak, z którym często nie wie co zrobić.

Natomiast w przypadku stwierdzenia szkody częściowej ubezpieczyciele zaniżają koszty naprawy poprzez:

  • amortyzację części/stopień zużycia uszkodzonych części pojazdu,
  • zaniżanie kosztów robocizny,
  • stosowanie do wyceny tanich zamienników.

Ze względu na nagminne zaniżanie kosztorysów przez ubezpieczycieli warto zdecydować się na powierzenie swojej sprawy ekspertom. Już bezpłatna analiza pozwoli zweryfikować, czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela nie zostało zaniżone. Ponadto specjaliści działający na rynku odszkodowawczym znają specyfikę działania towarzystw ubezpieczeniowych i mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, dzięki czemu możliwe uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez ekspertów Dopłaty Powypadkowe SA.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!