Podwyżka cen prądu była zapowiadana już pod koniec ubiegłego roku. Wiązało się to przede wszystkim z wprowadzeniem opłaty mocowej od 1 stycznia 2021 r. Niestety to nie jedyna podwyżka, z którą powinni liczyć się odbiorcy energii w tym roku – o ile wzrosną ceny prądu w 2021 roku?
Fotowoltaika dla domu i biznesu. Sprawdź!
Podwyżki cen prądu w 2021
Zgodnie z szacunkami rachunek za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego miał wzrosnąć o ok. 110 zł rocznie. Tymczasem może być to nieco wyższa kwota. Przyczyniły się do tego zmiany taryf, jakie wprowadzili niektórzy dystrybutorzy energii, w tym innogy Stoen Operator. Można się spodziewać, że pozostali dostawcy wchodzący w skład „wielkiej piątki” czyli Enea, Energa, PGE i Tauron pójdą w jego ślady.
Rachunek za prąd zawiera kilka pozycji, wśród których znajduje się między innymi energia czynna i tak zwana opłata dystrybucyjna. W pierwszym przypadku Enea, Energa, PGE i Tauron już podniosły stawki. Natomiast w drugim zgodę Urzędu do tej pory otrzymał tylko innogy Stoen Operator. W jego przypadku zmiana taryfy wyniesie 1,4% dla gospodarstw domowych.
Opłata mocowa – co warto wiedzieć?
1 stycznia tego roku wprowadzono opłatę mocową, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego czyli stałych i bezproblemowych dostaw prądu. Dla odbiorcy energii elektrycznej, niezależnie czy jest to właściciel gospodarstwa domowego czy przedsiębiorcy jest to równoznaczne z wyższymi rachunkami za prąd.
Warto zauważyć, że to nie koniec podwyżek, a do rachunku należy doliczyć także tzw. opłatę OZE, środki pozyskane dzięki niej mają służyć wsparciu sektora odnawialnych źródeł energii. Uwzględniając wszystkie wprowadzane zmiany podwyżka cen prądu wyniesie ok. 10%.
Warto przy tym zauważyć, że odbiorcy energii elektrycznej odczują podwyżki w dwójnasób. Bezpośrednio – płacąc więcej za prąd oraz pośrednio poprzez wzrost cen towarów w sklepach. Te ostatnie są niemal pewne, ponieważ przedsiębiorcy dotkliwie odczują skutki wprowadzanych zmian. W ich przypadku miesięczne rachunki za prąd są znacznie wyższe i mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jednak dzięki fotowoltaice, zarówno właściciele domów, jak i przedsiębiorcy czy rolnicy mogą uniezależnić się od rosnących cen prądu, a otrzymane w ten sposób oszczędności to nie jedyne korzyści, jakie płyną z korzystania z własnej elektrowni słonecznej. Należy również pamiętać, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, co nie pozostaje bez znaczenia kiedy niemal codziennie docierają do nas komunikaty o złej jakości powietrza i smogu.
Więcej informacji na temat fotowoltaiki i prądu ze słońca możesz znaleźć na stronie internetowej spółki Votum Energy SA.