Odszkodowanie za śmierć dziadka – komu się należy?

utworzone przez | lip 9, 2020 | Ekspert radzi

W wielu rodzinach dziadkowie odgrywają znaczącą rolę w życiu i wychowaniu wnuków. Wpływa to miedzy innymi na charakter więzi jaka między nimi powstaje – w wielu przypadkach jest to relacja wyjątkowa, a stopień zżycia pomiędzy nimi jest nie mniejszy niż pomiędzy rodzicami a dziećmi. Dlatego strata babci lub dziadka w wypadku to dla wielu wnuków traumatyczne przeżycie – czy należy im się odszkodowanie lub zadośćuczynienie? Czy wnuki mogą starać się o odszkodowanie za śmierć dziadka?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Odszkodowanie za śmierć członka rodziny

Utrata bliskiej osoby w wypadku wywołuje szereg skutków, od pogorszenia się indywidualnej sytuacji poszkodowanego po poczucie krzywdy i straty. Uczucia te różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego i relacji jakie łączyły go ze zmarłym. Warto wiedzieć, że odszkodowanie czy zadośćuczynienie można otrzymać nie tylko w przypadku śmierci małżonka, rodziców i dzieci, ale również dziadków. Przy czym w tym ostatnim przypadku ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania za śmierć dziadka. Dlatego szczególnie istotne jest właściwe uzasadnienie roszczeń.

Czy wnukom należy się odszkodowania za śmierć dziadka?

Wnuki po śmierci babci lub dziadka mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku, lub jeżeli ten nie jest znany, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak niezależnie od instytucji należy pamiętać o tym, że konieczne jest udowodnienie, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu, a ból i poczucie straty bardzo dotkliwe.

W szczególności będzie to dotyczyć osób, które były wychowywane przez dziadków, mieszkały z nimi lub pozostawały na ich utrzymaniu, np. po śmierci rodziców czy w związku z ich chorobą. Jednak nawet w sytuacji, gdy życie rodzinne nie obiega od normy związek emocjonalny wnuków z dziadkami może być na tyle silny, że wnuki mogą ubiegać się o odszkodowanie za śmierć dziadka lub babci.

Odszkodowanie za śmierć dziadka – na co zwrócić uwagę:

  • Jakie relacje występowały pomiędzy wnukiem a dziadkami?
  • Czy ich utrata odbiła się na rozwoju wnuków?
  • W jakich okolicznościach dziadkowie opiekowali się wnukami czy spędzali z nimi czas?
  • Czy dziadkowie mieli wkład finansowy w utrzymanie wnuków?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty w sytuacji, jeśli wnuk nie będzie w stanie przedstawić negatywnych zmian w sferze psychicznej i fizycznej, które przekładałyby się na jego sytuację materialną. Istotnym jest jednak, że na podstawie art. 448 k.c. zrekompensowana ma zostać krzywda, a więc szkoda niemajątkowa wywołana naruszeniem dobra osobistego, która polega na fizycznych dolegliwościach i psychicznych cierpieniach pokrzywdzonego. Tym samym wnuk będzie mógł otrzymać zadośćuczynienie lub odszkodowanie po śmierci dziadka jeśli łączyła ich silna więź emocjonalna.

Odszkodowanie za śmierć dziadka – przykład:

Ubezpieczyciel odmówił zapłaty zadośćuczynienia na rzecz wnuków po śmierci babci wskazując przy tym, że nie należą oni do kręgu najbliższej rodziny. Sąd uznał jednak, że zakład ubezpieczeń nie miał racji i przyznał wnukom zmarłej kobiety po 30 tys. tytułem zadośćuczynienia.

Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że pomiędzy wnukami, a zmarłą babcią powstała silna więź, która w wyniku wypadku została nagle zerwana. Poszkodowani spędzili u babci dużą część swojego dzieciństwa, a w życiu dorosłym pozostawali w stałym kontakcie. Pomimo upływu czasu od tragicznej śmierci babci, wnuki zmarłej nie mogły pogodzić się z jej śmiercią. W tej sytuacji zadośćuczynienie ma za zadanie choć w pewnej części zrekompensować doznaną przez nich krzywdę.

Czy za śmierć dziadka należy się odszkodowanie?

Szczególnie istotne jest w tej kwestii właściwe uzasadnienie swoich roszczeń. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika, który dzięki swojemu oświadczeniu i wiedzy będzie w stanie udowodnić, jak głębokie relacje rodzinne łączyły dziadka i wnuka, a także w jaki sposób utrata tak bliskiej osoby wpłynęła na życie osoby ubiegającej się o odszkodowanie.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!