Statystyki ciężko rannych oraz zabitych na skutek potrącenia na przejściu dla pieszych są zatrważające. Piesi w momencie zderzenia z rozpędzonym samochodem są na z góry przegranej pozycji – nie posiadają nawet takiej ochrony jaką powinni mieć motocykliści, czyli kask i kombinezon. Z jakiej pomocy może skorzystać osoba poszkodowana w wypadku? Czy należy jej się wypłata odszkodowania?
Okoliczności wypadku
Do wypadku na przejściu dla pieszych, w którym ucierpiał Klient Grupy Kapitałowej VOTUM doszło w lutym 2016 r. Obywatel Niemiec kierujący samochodem osobowym potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych przechodzącego prawidłowo mężczyznę. Uderzenie było na tyle silne, że poszkodowany doznał licznych urazów, między innymi: wielofragmentowego złamania części bliższej trzonu kości piszczelowej prawej i boczne łamanie głowy kości piszczelowej prawej z przemieszczeniem odłamów kostnych na zewnątrz, wyraźnego zgniecenia powierzchni stawowej kolana prawego.
Skutki wypadku okazały się mieć trwały charakter – mężczyzna pomimo upływu czasu wciąż zmaga się z dolegliwościami bólowymi okolic złamania oraz stawu kolanowego, a także z zespołem stresu pourazowego PTSD związanym z przeżyciami po wypadku.
Postępowanie likwidacyjne
Postępowanie likwidacyjne ze względu na skomplikowany proces leczenia oraz powikłania związane z zakażeniem bakteryjnym rany pooperacyjnej gronkowcem złocistym trwało 4 lata. W tym czasie eksperci Grupy Kapitałowej podejmowali szereg działań mających na celu uzyskanie przez poszkodowanego wszystkich należnych mu świadczeń. Ostatecznie dzięki ich wysiłkom poszkodowany otrzymał po realizacji ugody zawartej z niemieckim towarzystwem ubezpieczeń łącznie ponad 97.000,00 euro. Należy przy tym wspomnieć, że wypadek miał miejsce w Niemczech i postępowanie toczyło się zgodnie z tamtejszym prawem.
We wrześniu 2019 r. mężczyzna zawarł z ubezpieczycielem ugodę cząstkową. Na podstawie jej zapisów otrzymał 40.000,00 euro tytułem zadośćuczynienia, blisko 7.000,00 euro tytułem zwrotu kosztów opieki osób trzecich oraz odszkodowania za niemożność wykonywania prac na rzecz gospodarstwa domowego i członków rodziny. Z treści ugody wyłączone zostały roszczenia dotyczące utraconego dochodu oraz utraconych korzyści.
Następnie w marcu 2020 r. zawarto ugodę pozostałe roszczenia, wyłączone z wcześniejszej ugody. Poszkodowany otrzymał dopłatę w wysokości 50.000,00 euro w związku z kapitalizacją utraconego dochodu oraz utraconych korzyści. Przed wypadkiem poszkodowany pracował jako pomocnik masarza w masarni w Niemczech. Jednak dolegliwości związane z wypadkiem, w tym przede wszystkim zakażeniem gronkowcem uniemożliwiły mu dalsze wykonywanie pracy w gastronomii czy przemyśle spożywczym. Obecnie mężczyzna otrzymuje rentę z ubezpieczenia społecznego z Niemiec oraz pracuje na pół etatu jako stróż.
Praca wykonana przez ekspertów GK VOTUM pozwoliła otrzymać poszkodowanemu wszystkie należne mu świadczenia. Bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika mężczyzna nie byłby w stanie uzyskać tak wysokiej wypłaty, dlatego warto powierzyć swoją sprawę specjalistom, którzy będą dużym wsparciem na każdym etapie postępowania.