Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego zapadł 3 października. Od tego czasu sądy krajowe wydały wyroki w kilkunastu sprawach, nie określają one jednak jednoznacznie kierunku, w jakim zmierza orzecznictwo, jednak wśród rozstrzygnięć sądów przeważały wyroki korzystne dla kredytobiorców.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Unieważnienie czy odfrankowienie
W ciągu ostatnich kilku tygodni, które minęły od wydania przez TSUE orzeczenia w sprawie frankowiczów w sądach krajowych zapadło kilka rozstrzygnięć w sprawach frankowiczów. Należy jednak zauważyć, że orzecznictwo sądów w tym względzie nie jest jednolite, co więcej oprócz przeważającej liczby rozstrzygnięć korzystnych na rzecz konsumentów pojawiają się również orzeczenia korzystne dla sektora bankowego – powiedział PAP Biznes Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych w VOTUM S.A.
Choć w październiku sądy krajowe wydały wyroki w kilkunastu sprawach to zakres rozstrzygnięć wciąż nie wskazuje jednoznacznego kierunku, w jakim zmierzają polskie sądy. Wyroki, jakie zapadły w ostatnim czasie stwierdzają zarówno nieważność umów kredytowych, jak i podtrzymują ważność umowy, jednak bez klauzuli przeliczeniowej.
Przeanalizowane sprawy pozwalają stwierdzić, iż sądy częściej utrzymywały umowy w mocy bez nieuczciwych zapisów umownych, niż orzekały nieważność umów kredytowych. Niemniej jednak, zarówno jedno jak i drugie rozstrzygnięcie jest korzystne dla kredytobiorcy – powiedział Kacper Jankowski. Unieważnienie dotyczyło m.in. umów mBanku i Raiffeisena, a utrzymanie umowy w mocy bez mechanizmu indeksacji dotyczyły umów kredytowych Getin Noble Banku, mBanku oraz umowy Santander Consumer Banku – dodaje ekspert.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu bankier.pl