Ucierpiałem w wypadku – co mi się należy oprócz zadośćuczynienia?

utworzone przez | gru 7, 2015 | Ekspert radzi

Gdy zostałeś poszkodowany w wypadku (komunikacyjnym, przy pracy itp.) i w związku z nim doznałeś obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, masz prawo do dochodzenia zadośćuczynienia za ból i cierpienie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

 

Przypomnijmy – zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie o charakterze niemajątkowym.

 

Czy zadośćuczynienie to wszystko?

 

Celem zadośćuczynienia jest kompensata krzywdy, czyli m.in. cierpień fizycznych i psychicznych.

Ma ono charakter jednorazowy. Więcej za ten temat znajdziesz w artykule „Czym jest zadośćuczynienie”. Dziś chcemy opisać, jakie jeszcze świadczenia odszkodowawcze mogą Ci się należeć po wypadku.

 

Po wypadku może przysługiwać Ci:

 

  • Zwrot kosztów leczenia – w tym przypadku chodzi nie tylko o koszty wizyt lekarskich, rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego czy lekarstw przepisanych przez lekarza, zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych, kosztów opieki sprawowanej nad poszkodowanym, a nawet zwrot wydatków poniesionych w związku ze specjalną dietą stosowaną przez poszkodowanego. Pojęcie „kosztów leczenia” należy rozumieć szeroko.

 

  • Zwrot utraconego dochodu – jeżeli z powodu wypadku byłeś niezdolny do pracy i przebywałeś na zwolnieniu lekarskim, a w efekcie otrzymałeś niższe wynagrodzenie, masz prawo żądać od ubezpieczyciela wyrównania tej straty.

    Sposób udokumentowania utraconego dochodu różni się w zależności od tego czy jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą.

 

  • Zwrot wartości zniszczonych ubrań oraz rzeczy (np. laptopa lub telefonu) z uwzględnieniem ich zużycia.

 

  • Renta z tytułu: niezdolności do pracy, zmniejszenia się widoków na przyszłość lub na zwiększone potrzeby – w zależność od tego jak poważnych obrażeń ciała doznałeś w wypadku i jakie są tego dalsze następstwa, możesz dochodzić odpowiednich roszczeń rentowych.

 

Pamiętaj przy tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, to na roszczącym (czyli w tym przypadku na Tobie) ciąży obowiązek udowodnienia swoich żądań. Oczywiście nie zwalnia to ubezpieczyciela z podejmowania działań, zmierzających m.in. do ustalenia rozmiaru szkody.

 

Jednak warto pamiętać, że każde Twoje roszczenie względem ubezpieczyciela sprawcy musi być poparte odpowiednią dokumentacją oraz argumentacją. Warto zatem mieć u swojego boku eksperta, który ma duże doświadczenie w tego typu sprawach.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!