telefon Infolinia pon. – pt.: 0800 – 1600
800 217 417

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej z obcokrajowcem?

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej z obcokrajowcem?

Wielokrotnie na naszej stronie pisaliśmy o tym, na czym polega pomoc w uzyskaniu odszkodowania po szkodzie komunikacyjnej. Zwykle skupialiśmy się na dochodzeniu odszkodowania z ubezpieczenia oc sprawcy kolizji. Jak jednak zachować się, gdy wypadek spowoduje obcokrajowiec?

 

Stłuczka z cudzoziemcem – jak się zachować?

 

Po wypadku drogowym z obcokrajowcem najlepiej wezwij Policję. Funkcjonariusze dokonają wstępnych oględzin miejsca zdarzenia. Spiszą oni także wszelkie niezbędne dane uczestników wypadku i poinformują o dalszych procedurach postępowania.

 

Oczywiście, gdy dojdzie do kolizji drogowej, drobnej stłuczki, można poprzestać na spisaniu stosownego oświadczenia przez sprawcę zdarzenia. Oświadczenie takie powinno zawierać przede wszystkim dane rejestracyjne pojazdu, jego markę oraz dane ubezpieczenia OC. Warto także spisać nazwę ubezpieczyciela, który wydał polisę.

 

Porozumienie się z obcokrajowcem może okazać się trudne, dlatego zawsze warto mieć przy sobie oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji polsko – angielskiej. Wzór takiego dokumentu może znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Nigdy nie podpisuj żadnych dokumentów, których treść jest dla Ciebie niezrozumiała.

 

Dokumenty niezbędne, by uzyskać odszkodowanie

 

Skompletuj dokumentację medyczną, która jest bezpośrednio związana ze zdarzeniem drogowym. Jest ona kluczowa, gdyż potwierdzi rozmiar doznanej szkody. Jeśli natomiast w wypadku kolizji nie odniosłeś obrażeń, zrób zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Przyda się również kosztorys naprawy auta.

 

Kolejnym krokiem, nie dla wszystkich oczywistym i wyróżniającym procedurę dochodzenia odszkodowania w przypadku szkody spowodowanej przez obcokrajowca, jest znalezienie korespondenta i zgłoszenie roszczeń. Jeśli zakład ubezpieczeń sprawcy ma korespondenta w naszym kraju, to do niego należy przesłać zgłoszenie szkody. Przeprowadzi on postępowanie likwidacyjne. Może jednak i tak się zdarzyć, że nie uda Ci się ustalić właściwego zakładu ubezpieczeń -w takiej sytuacji roszczenia zgłosić należy do właściwej instytucji, która zajmie się likwidacją szkody.

 

Wypadek drogowy za granicą

 

Pamiętaj również o Zielonej Karcie. Gdy wybierasz się w podróż zagraniczną do państw, które nie należą do Unii Europejskiej, Twoja polisa OC nie będzie wystarczająca. Poruszając się na terenie np. Białorusi czy Ukrainy, dodatkowo będziesz potrzebować Zielonej Karty (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego).

 

Warto zwrócić się o profesjonalną pomoc w uzyskaniu odszkodowania od obcokrajowca lub jego ubezpieczyciela. Zwłaszcza, że w tym przypadku ważna może okazać się znajomość prawa obowiązującego za granicą. Dużym wsparciem będzie wtedy profesjonalna kancelaria odszkodowawcza, która będzie reprezentować Twoje interesy.

 

Na czym polega pomoc w uzyskaniu odszkodowania, dowiesz się z innego naszego artykułu: www.votum-sa.pl/wiedza/faq/na-czym-polega-pomoc-w-uzyskaniu-odszkodowania

 

Czytaj również


Kiedy przedawni się Twoja sprawa?

  W dniu 9 lipca 2018 r. zmianie uległy przepisy regulujące kwestię przedawnienia roszczeń cywilnych.

Szkody na mieniu spowodowane przez pożar

W okresie zimowym wzrasta liczba pożarów w budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. W dużej mierze ma

Wypłata odszkodowania a brak opon zimowych

Każdego roku powraca temat nałożenia na właścicieli pojazdów obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia. Podejmowano dyskusje, szukano

Jak dokumentować szkodę majątkową?

Proces likwidacji szkód w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia mienia zaczyna się już na etapie zawarcia umowy

Masz pytania? Zadzwoń!

800 217 417

Chcesz żebyśmy się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane

Klienci o nas

Poznaj historie
naszych Klientów
pomogliśmy ponad 225 000 poszkodowanym