Wyszukiwarka:

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej z obcokrajowcem?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Co zrobić w przypadku kolizji drogowej z obcokrajowcem?

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej z obcokrajowcem?

Wielokrotnie na naszej stronie pisaliśmy o tym, na czym polega pomoc w uzyskaniu odszkodowania po szkodzie komunikacyjnej. Zwykle skupialiśmy się na dochodzeniu odszkodowania z ubezpieczenia oc sprawcy kolizji. Jak jednak zachować się, gdy wypadek spowoduje obcokrajowiec?

 

Stłuczka z cudzoziemcem – jak się zachować?

 

Po wypadku drogowym z obcokrajowcem najlepiej wezwij Policję. Funkcjonariusze dokonają wstępnych oględzin miejsca zdarzenia. Spiszą oni także wszelkie niezbędne dane uczestników wypadku i poinformują o dalszych procedurach postępowania.

 

Oczywiście, gdy dojdzie do kolizji drogowej, drobnej stłuczki, można poprzestać na spisaniu stosownego oświadczenia przez sprawcę zdarzenia. Oświadczenie takie powinno zawierać przede wszystkim dane rejestracyjne pojazdu, jego markę oraz dane ubezpieczenia OC. Warto także spisać nazwę ubezpieczyciela, który wydał polisę.

 

Porozumienie się z obcokrajowcem może okazać się trudne, dlatego zawsze warto mieć przy sobie oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji polsko – angielskiej. Wzór takiego dokumentu może znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Nigdy nie podpisuj żadnych dokumentów, których treść jest dla Ciebie niezrozumiała.

 

Dokumenty niezbędne, by uzyskać odszkodowanie

 

Skompletuj dokumentację medyczną, która jest bezpośrednio związana ze zdarzeniem drogowym. Jest ona kluczowa, gdyż potwierdzi rozmiar doznanej szkody. Jeśli natomiast w wypadku kolizji nie odniosłeś obrażeń, zrób zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Przyda się również kosztorys naprawy auta.

 

Kolejnym krokiem, nie dla wszystkich oczywistym i wyróżniającym procedurę dochodzenia odszkodowania w przypadku szkody spowodowanej przez obcokrajowca, jest znalezienie korespondenta i zgłoszenie roszczeń. Jeśli zakład ubezpieczeń sprawcy ma korespondenta w naszym kraju, to do niego należy przesłać zgłoszenie szkody. Przeprowadzi on postępowanie likwidacyjne. Może jednak i tak się zdarzyć, że nie uda Ci się ustalić właściwego zakładu ubezpieczeń -w takiej sytuacji roszczenia zgłosić należy do właściwej instytucji, która zajmie się likwidacją szkody.

 

Wypadek drogowy za granicą

 

Pamiętaj również o Zielonej Karcie. Gdy wybierasz się w podróż zagraniczną do państw, które nie należą do Unii Europejskiej, Twoja polisa OC nie będzie wystarczająca. Poruszając się na terenie np. Białorusi czy Ukrainy, dodatkowo będziesz potrzebować Zielonej Karty (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego).

 

Warto zwrócić się o profesjonalną pomoc w uzyskaniu odszkodowania od obcokrajowca lub jego ubezpieczyciela. Zwłaszcza, że w tym przypadku ważna może okazać się znajomość prawa obowiązującego za granicą. Dużym wsparciem będzie wtedy profesjonalna kancelaria odszkodowawcza, która będzie reprezentować Twoje interesy.

 

Na czym polega pomoc w uzyskaniu odszkodowania, dowiesz się z innego naszego artykułu: www.votum-sa.pl/wiedza/faq/na-czym-polega-pomoc-w-uzyskaniu-odszkodowania

 

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

motocyklisci wypadek drogowy

Na naszych drogach nadal ginie wielu motocyklistów. Wiedzą o tym, jak można te przerażające dane zmienić, podzielił się z nami policyjny ekspert. Wymienia on 5 głównych grzechów kierowców i motocyklistów.

odszkodowanie oc rolnika

Czy każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne, musi wykupić ubezpieczenie OC? Jakie są konsekwencje zaniedbania tego obowiązku? Odpowiadamy w naszym artykule.

karambol

Choć pojęcie karambolu nie zostało uregulowane w polskich przepisach prawnych, często spotykamy się z nim w codziennym życiu. Kiedy mamy z nim do czynienia? Czy można ubiegać się o odszkodowanie za karambol?

szkody wyrządzone przez wichurę

Przez Polskę przetaczają się wichury. Czy osoba, której mienie zostało zniszczone przez złamane wiatrem drzewo, może ubiegać się o odszkodowanie? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Menu

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie