Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

W odpowiedzi na niedawne orzeczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz wyroki sądów krajowych coraz więcej frankowiczów decyduje się na powierzenie swojej sprawy kancelarii prawnej. Jakie działania może podjąć osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach? Czy warto powierzyć swoją sprawę ekspertom?

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Kredyt we frankach – co może zrobić frankowicz?

Wiele osób, które zmagają się z konsekwencjami zaciągnięcia kredytu we frankach nie wie jakie działania może podjąć, aby poprawić swoją sytuacje. Tymczasem rozwiązań jest kilka:

  • zgodzić się na nieuczciwe zapisy w umowie z bankiem, które w praktyce uznawane są za bezprawne;
  • sądzić się z bankiem samodzielnie – jednak walka z machiną bankową bez wsparcia kancelarii prawnej może przerosnąć niejednego frankowicza zarówno merytorycznie, jak i emocjonalnie;
  • skorzystać z pomocy pełnomocnika, który dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu może być dużym wsparciem na każdym etapie postępowania.

Na czym polega pomoc pełnomocnika?

Profesjonalny pełnomocnik, którym może być kancelaria prawna zajmuje się sprawą od samego początku – od momentu rozpoczęcia postępowania polubownego, przez pozasądowe, aż po skierowanie sprawy do sądu i prawomocne jej zakończenie. Natomiast osoby działające samodzielnie często nie potrafią poradzić sobie z zawiłą procedurą sądową, a także ogromem argumentów i dowodów przedstawianych przez przeciwnika procesowego, co niestety może prowadzić do niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy.

Banki to ogromne instytucje, z którymi trudno poradzić sobie bez wsparcia kancelarii prawnej. Jednak najistotniejszym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z pomocy profesjonalisty jest jego wiedza – pełnomocnik ma pełne rozeznanie w obowiązującym prawie. Mając na uwadze aktualne orzecznictwo niezwykle istotna jest również odpowiednia argumentacja oraz sposób przeprowadzenia postępowania dowodowego. Profesjonalny pełnomocnik od początku prowadzenia sprawy będzie mógł obrać odpowiednią strategię, tak aby postępowanie zakończyło się pozytywnym wynikiem dla frankowicza.

Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

W oparciu o ostatnie wyroki można stwierdzić, że sądy są sojusznikiem osób, które zaciągnęły kredyt we frankach i opowiadają się po ich stronie – 10 orzeczeń 9 jest korzystnych dla frankowiczów. Dlatego też warto starać się o zwrot nadpłaconych rat – średnie roszczenie to ok. 70 tys. zł, a rekordzista ma do odzyskania 500 tys. zł. Ponadto dodatkowe korzyści, jakie można uzyskać to zmniejszenie salda zadłużenia, a także zmniejszenie wysokości rat w przyszłości.

Przed wyborem pełnomocnika, zaleca się zrobić krótkie rozeznanie. Warto sprawdzić opinie, wiarygodność i doświadczenie na rynku. Konieczny jest również rekonesans, w jaki sposób wygląda schemat prowadzenia sprawy, o czym niestety przekonali się kredytobiorcy tkwiący od lat w postępowaniach zbiorowych (tzw. pozwach zbiorowych).

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika

Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców

Ulga termomodernizacyjna – co warto wiedzieć?

Podejmując decyzję o zakupie instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła często boimy się wysokich kosztów inwestycji.

Instalacja fotowoltaiczna – czym kierować się przy wyborze instalatora?

Ostatnie kilka lat to czas dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej. Świadczy o tym chociażby ilość firm,

O ile wzrosną ceny prądu?

Do końca roku pozostało kilka miesięcy jednak już teraz wiele osób już teraz zastanawia się