telefon Infolinia pon. – pt.: 0800 – 1600
800 217 417

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

Drogi i pobocza w okresie zimowym nie zawsze są bezpieczne, zwłaszcza jeśli poruszamy się po nich pieszo lub rowerem. Przyczyniają się do tego nie tylko warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg czy gołoledź, ale także wcześnie zapadający zmierzch i późne poranki.

 

Pogoda i ograniczona widoczność mogą narażać użytkowników jezdni na spore niebezpieczeństwo. Jeżeli dodamy do tego brak oświetlenia i odblasków na odzieży pieszego czy rowerzysty, efekty mogą być tragiczne.

 

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

 

Od sierpnia 2014 r. każdy, kto po zmierzchu porusza się pieszo w terenie niezabudowanym, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Poprzednie regulacje prawne nakładały taki obowiązek jedynie na dzieci poniżej 15. roku życia, jednak liczba wypadków drogowych i ich ofiar spowodowała, że konieczne stało się rozszerzenie tego obowiązku także na osoby dorosłe.

 

Nie wszyscy użytkownicy dróg chętnie posługują się elementami odblaskowymi. O ile rowerzyści dbają zazwyczaj o to, by ich pojazdy zaopatrzone były w światła lub odblaski, o tyle pieszych trudno na nie namówić. Argument, że nie tylko kierowcy powinni dbać o bezpieczeństwo na drodze, nie zawsze do nich trafia.

 

Co jest najniebezpieczniejsze dla pieszych o tej porze roku? Ciemne i stonowane kolory ubrań, niedostateczna liczba latarni drogowych i nieoświetlone, wąskie pobocza. Nawet silne światła samochodowe mogą nie wystarczyć, by kierowca zauważył i bezpiecznie wyminął przechodnia. Pieszy często pojawiają się w polu widzenia kierowcy w ostatniej chwili – za późno, by uniknąć wypadku.

 
odblaski po co

 

Dzieci uczą używać odblasków

 

Na obowiązek noszenia odblasków zwraca też uwagę policja. Apele do pieszych pojawiają się w mediach lub na stronach internetowych poszczególnych komend, funkcjonariusze próbują dotrzeć do zainteresowanych także przez kampanie społeczne i akcje informacyjne. Jak podkreślają policjanci, świadomość społeczna konsekwencji poruszania się po ulicy bez odblasków jest wciąż niska. Duże nadzieje wiążą z najmłodszym pokoleniem – dzieci, nauczone w szkole, że odblaski są czymś niezbędnym na drodze i przyzwyczajone do noszenia kamizelek czy bransoletek odblaskowych, będą pamiętać o tym także później i przekażą wiedzę dalej.

 

Używanie elementów odblaskowych nie musi być absorbujące. Jeśli nie chcemy na stałe przyszywać odblaskowych pasków do ulubionego płaszcza, zaciśnijmy bransoletkę odblaskową na elemencie plecaka lub torby, którą zwykle nosimy, a do szkolnego tornistra dziecka przyczepmy breloczek. Warto oznaczyć też obrożę psa – dzięki temu zapewnimy pupilowi bezpieczeństwo podczas wieczornego spaceru.

 

VOTUM S.A. aktywnie promuje bezpieczeństwo na drogach także poprzez wsparcie policyjnej akcji Postaw na odblask.

Czytaj również


Kiedy przedawni się Twoja sprawa?

  W dniu 9 lipca 2018 r. zmianie uległy przepisy regulujące kwestię przedawnienia roszczeń cywilnych.

Szkody na mieniu spowodowane przez pożar

W okresie zimowym wzrasta liczba pożarów w budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. W dużej mierze ma

Wypłata odszkodowania a brak opon zimowych

Każdego roku powraca temat nałożenia na właścicieli pojazdów obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia. Podejmowano dyskusje, szukano

Jak dokumentować szkodę majątkową?

Proces likwidacji szkód w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia mienia zaczyna się już na etapie zawarcia umowy

Masz pytania? Zadzwoń!

800 217 417

Chcesz żebyśmy się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane

Klienci o nas

Poznaj historie
naszych Klientów
pomogliśmy ponad 225 000 poszkodowanym