Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

bezpieczeństwo na drodze

Drogi i pobocza w okresie zimowym nie zawsze są bezpieczne, zwłaszcza jeśli poruszamy się po nich pieszo lub rowerem. Przyczyniają się do tego nie tylko warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg czy gołoledź, ale także wcześnie zapadający zmierzch i późne poranki.

 

Pogoda i ograniczona widoczność mogą narażać użytkowników jezdni na spore niebezpieczeństwo. Jeżeli dodamy do tego brak oświetlenia i odblasków na odzieży pieszego czy rowerzysty, efekty mogą być tragiczne.

 

 

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

 

Od sierpnia 2014 r. każdy, kto po zmierzchu porusza się pieszo w terenie niezabudowanym, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Poprzednie regulacje prawne nakładały taki obowiązek jedynie na dzieci poniżej 15. roku życia, jednak liczba wypadków drogowych i ich ofiar spowodowała, że konieczne stało się rozszerzenie tego obowiązku także na osoby dorosłe.

 

Nie wszyscy użytkownicy dróg chętnie posługują się elementami odblaskowymi. O ile rowerzyści dbają zazwyczaj o to, by ich pojazdy zaopatrzone były w światła lub odblaski, o tyle pieszych trudno na nie namówić. Argument, że nie tylko kierowcy powinni dbać o bezpieczeństwo na drodze, nie zawsze do nich trafia.

 

Co jest najniebezpieczniejsze dla pieszych o tej porze roku? Ciemne i stonowane kolory ubrań, niedostateczna liczba latarni drogowych i nieoświetlone, wąskie pobocza. Nawet silne światła samochodowe mogą nie wystarczyć, by kierowca zauważył i bezpiecznie wyminął przechodnia. Pieszy często pojawiają się w polu widzenia kierowcy w ostatniej chwili – za późno, by uniknąć wypadku.

 

Dzieci uczą używać odblasków

 

Na obowiązek noszenia odblasków zwraca też uwagę policja. Apele do pieszych pojawiają się w mediach lub na stronach internetowych poszczególnych komend, funkcjonariusze próbują dotrzeć do zainteresowanych także przez kampanie społeczne i akcje informacyjne. Jak podkreślają policjanci, świadomość społeczna konsekwencji poruszania się po ulicy bez odblasków jest wciąż niska. Duże nadzieje wiążą z najmłodszym pokoleniem – dzieci, nauczone w szkole, że odblaski są czymś niezbędnym na drodze i przyzwyczajone do noszenia kamizelek czy bransoletek odblaskowych, będą pamiętać o tym także później i przekażą wiedzę dalej.

 

Używanie elementów odblaskowych nie musi być absorbujące. Jeśli nie chcemy na stałe przyszywać odblaskowych pasków do ulubionego płaszcza, zaciśnijmy bransoletkę odblaskową na elemencie plecaka lub torby, którą zwykle nosimy, a do szkolnego tornistra dziecka przyczepmy breloczek. Warto oznaczyć też obrożę psa – dzięki temu zapewnimy pupilowi bezpieczeństwo podczas wieczornego spaceru.

 

VOTUM S.A. aktywnie promuje bezpieczeństwo na drogach także poprzez wsparcie policyjnej akcji Postaw na odblask.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

bezpieczeństwo na drodze

Bądź widoczny na drodze! Od tego, czy kierowca zauważy Cię odpowiednio wcześnie, może zależeć Twoje zdrowie, a nawet życie. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego odblaski mogą ratować życie!

wypadek w delegacji

Wypadki w delegacji zdarzają się niemal tak często jak wypadki w pracy. Czy pracownik może ubiegać się z tego tytułu o odszkodowanie? Przeczytaj!

ogólne warunki ubezpieczenia

Wśród dokumentów, które poszkodowany musi dokładnie przestudiować, by ubiegać się o świadczenia, ważną funkcję pełnią ogólne warunki ubezpieczenia.

szkody wyrządzone przez wichurę

Przez Polskę przetaczają się wichury. Czy osoba, której mienie zostało zniszczone przez złamane wiatrem drzewo, może ubiegać się o odszkodowanie? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie