Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

Dlaczego zimą warto pamiętać o odblaskach?

bezpieczeństwo na drodze

Drogi i pobocza w okresie zimowym nie zawsze są bezpieczne, zwłaszcza jeśli poruszamy się po nich pieszo lub rowerem. Przyczyniają się do tego nie tylko warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg czy gołoledź, ale także wcześnie zapadający zmierzch i późne poranki.

 

Pogoda i ograniczona widoczność mogą narażać użytkowników jezdni na spore niebezpieczeństwo. Jeżeli dodamy do tego brak oświetlenia i odblasków na odzieży pieszego czy rowerzysty, efekty mogą być tragiczne.

 

 

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

 

Od sierpnia 2014 r. każdy, kto po zmierzchu porusza się pieszo w terenie niezabudowanym, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Poprzednie regulacje prawne nakładały taki obowiązek jedynie na dzieci poniżej 15. roku życia, jednak liczba wypadków drogowych i ich ofiar spowodowała, że konieczne stało się rozszerzenie tego obowiązku także na osoby dorosłe.

 

Nie wszyscy użytkownicy dróg chętnie posługują się elementami odblaskowymi. O ile rowerzyści dbają zazwyczaj o to, by ich pojazdy zaopatrzone były w światła lub odblaski, o tyle pieszych trudno na nie namówić. Argument, że nie tylko kierowcy powinni dbać o bezpieczeństwo na drodze, nie zawsze do nich trafia.

 

Co jest najniebezpieczniejsze dla pieszych o tej porze roku? Ciemne i stonowane kolory ubrań, niedostateczna liczba latarni drogowych i nieoświetlone, wąskie pobocza. Nawet silne światła samochodowe mogą nie wystarczyć, by kierowca zauważył i bezpiecznie wyminął przechodnia. Pieszy często pojawiają się w polu widzenia kierowcy w ostatniej chwili – za późno, by uniknąć wypadku.

 

 
odblaski po co

 

 

Dzieci uczą używać odblasków

 

Na obowiązek noszenia odblasków zwraca też uwagę policja. Apele do pieszych pojawiają się w mediach lub na stronach internetowych poszczególnych komend, funkcjonariusze próbują dotrzeć do zainteresowanych także przez kampanie społeczne i akcje informacyjne. Jak podkreślają policjanci, świadomość społeczna konsekwencji poruszania się po ulicy bez odblasków jest wciąż niska. Duże nadzieje wiążą z najmłodszym pokoleniem – dzieci, nauczone w szkole, że odblaski są czymś niezbędnym na drodze i przyzwyczajone do noszenia kamizelek czy bransoletek odblaskowych, będą pamiętać o tym także później i przekażą wiedzę dalej.

 

Używanie elementów odblaskowych nie musi być absorbujące. Jeśli nie chcemy na stałe przyszywać odblaskowych pasków do ulubionego płaszcza, zaciśnijmy bransoletkę odblaskową na elemencie plecaka lub torby, którą zwykle nosimy, a do szkolnego tornistra dziecka przyczepmy breloczek. Warto oznaczyć też obrożę psa – dzięki temu zapewnimy pupilowi bezpieczeństwo podczas wieczornego spaceru.

 

VOTUM S.A. aktywnie promuje bezpieczeństwo na drogach także poprzez wsparcie policyjnej akcji Postaw na odblask.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie