Frankowicze 2022 – co przyniesie nowy rok?Frankowicze 2022 – co przyniesie nowy rok?

Ostatnie dwa lata wiele zmieniły w sytuacji frankowiczów. Od czasu wydania wyroku w sprawie kredytów frankowych w październiku 2019 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej frankowicze biją kolejne rekordy. Podobnie było w 2021 r., ponad 8 000 kredytobiorców zdecydowało się na zawarcie Umowy Kompleksowej Obsługi Sprawy Bankowej z Votum Robin Lawyers SA, aby dochodzić swoich praw w sporze z bankiem. Ponadto ubiegły rok można uznać za rekordowy również biorąc pod uwagę liczbę wytoczonych powództw i wydanych wyroków. Frankowicze 2022 – czego mogą się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Frankowicze – postępowania sądowe

Od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum wytoczyła ponad 11 000 pozwów w sprawach kredytów frankowych. Nie ulega wątpliwości, że to rekord nie tylko w obrębie Grupy Kapitałowej, ale również i całego rynku. Największą ilość powództw skierowano przeciwko Bankowi Millennium SA – 2 122. Natomiast na kolejnych miejscach znalazły się:

  • mBank SA – 1 616,
  • PKO BP SA – 1 585,  
  • Bank BPH SA – 1 406,
  • Getin Noble Bank SA – 1 120, 
  • Grupa Santander – 1 111
  • Raiffeisen Bank International AG – 1 091.

W 2020 r. wytoczyliśmy blisko 6 000 pozwów. Tym samym na początku 2021 r. wyznaczaliśmy sobie ambitny cel zainicjowania 8 000 nowych postępowań sądowych w sprawach frankowych. Niewątpliwie było to nie lada wyzwanie. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu zatrudnionych prawników oraz sukcesywnie wdrażanym rozwiązaniom teleinformatycznym niniejszy cel zrealizowaliśmy z nawiązką. Dokładniej rzecz ujmując – w 137,5% procentach. Ponadto zakładamy, że frankowicze w 2022 r. równie chętnie będę kierować swoje sprawy do sądów za naszym pośrednictwem. Przede wszystkim liczymy na rosnącą ilość poleceń od zadowolonych klientów po korzystnych wyrokach.

Kacper Jankowski Prezes Votum Robin Lawyers SA

Frankowicze 2022 – wygrane CHF

W minionym roku nie tylko ilość pozwów w sprawach frankowych była rekordowa. Na szczególną uwagę zasługuje również rosnąca liczba wyroków wydanych w 2021 r. Należy przy tym zauważyć, że o ile pierwsza połowa ubiegłego roku była podporządkowana w sądach oczekiwaniu na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, to w kolejnym okresie zwiększenie ilości orzeczeń wydawanych przez sądy było wyraźnie zauważalne. W przypadku kancelarii z Grupy Kapitałowej Votum było to ponad 1 100 orzeczeń korzystnych dla frankowiczów.

Analizując statystyki wyroków z 2021 r. w naszych sprawach, interesująca jest nie tylko ich rosnąca liczba. Warto również zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu. Bowiem patrząc na liczbę wygranych kwartał do kwartału, to nie tylko podwajaliśmy wynik. Ale również w samym IV Q uzyskaliśmy więcej korzystnych wyroków niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. Niewątpliwie frankowicze w 2022 r. mogą spodziewać się kolejnej rosnącej liczby zapadających orzeczeń w sprawach frankowych. Dodatkowo zakładamy, że znacznie zwiększy się liczba wyroków prawomocnych, co odnotowaliśmy już pod koniec ubiegłego roku.

Kacper Jankowski Prezes Votum Robin Lawyers SA

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, co możemy zrobić z Twoim kredytem we frankach! Więcej informacji znajdziesz na stronie Votum Robin Lawyers SA.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Spłacony kredyt frankowy a dochodzenie roszczeń od banku

Wielu frankowiczów, którzy już spłacili swoje zobowiązania wobec banków chce jak najszybciej zapomnieć o kredycie

Frankowicze 2022 – co przyniesie nowy rok?

Ostatnie dwa lata wiele zmieniły w sytuacji frankowiczów. Od czasu wydania wyroku w sprawie kredytów

Ugoda z bankiem – czy to możliwe?

Problem kredytów frankowych znany jest bankom co najmniej od 10 lat, kiedy to pierwsi frankowicze

Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika

Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców